web statistics

Akbank’ın ATM para çekme limitleri 65 yaş üstü müşterilerini mağdur ediyor


1 Haziran 2020 itibariyle bazı bankaların normalleşme adımları içerisinde para transferinden ücret almaya başlayacağını tahmin ettiğimizden bahsetmiştik. Hatta bu normalleşme aksiyonlarının içinde ATM’den kart ile para çekme limitlerinin güncellenmesinin de yer alacağını de eklemiştik. Ancak bunun için 65 yaş üstü için geçerli olan sokağa çıkma yasağının kalkmasının bekleneceğini tahmin etmiştik. Akbank bu tahminimizi yanlış çıkarttı…

Akbank ATM Günlük Para Çekme Limitlerini güncelledi

Türkiye’nin dijital bankası Akbank 1 Haziran itibariyle ATM’lerinden kart ile ücretsiz günlük para çekme limitini yeniden 1500 TL’ye indirdi. Ancak Akbank Mobil QR kod ile ATM’lerden günlük 5000 TL’ye kadar para çekme işlemini ücretsiz yapabiliyorsunuz.

65 yaş üzeri emekli maaşı müşterileri mağduriyet yaşıyor

İlk bakışta ortalama bir Akbank maaş müşterisi için makul bir uygulama gibi gözükse de, bu durum çok sayıda 65 yaş üstü Akbank emekli maaşı müşterileri için bir mağduriyet sebebi haline geldi. Bu kişilerin sokağa çıkmalarının da yasak olduğunu düşünürseniz, dışarda geçirebilmeleri için kendilerine tanınan sınırlı serbest zamanda 1500 TL’den daha fazla bir tutarda para çekebilmeleri için tek çare Akbank Mobil müşterisi olarak ATM’den QR (Karekod) ile çekmeleri.

Akbank Mobil Kullanıcı Deneyimi

Burada en önemli sorun mobil bankacılık kullanıcı deneyimi. Benim gördüğüm hiç bir bankanın mobil bankacılık tasarımı 65 yaş üstü için uygun değil. Tasarım önceliği akıllı telefon ekranlarına maksimum işlem setini yerleştirmeye ve sürate verilmiş. 65 yaş üzeri için daha büyük puntolar kullanmak gerekiyor, işlem seti için para transferi, kredi kartı ödeme, fatura ödeme, hesap açıp kapatma yeterli. 65 yaş üzeri için sms otp için bekleme süresi bile yeterli değil.

Akbank bu uygulama ile adeta emekli maaş müşterilerini hedeflemiş

Dediğim gibi sadece Akbank değil, neredeyse tüm bankaların mobil şube tasarımları 65 yaş üzeri müşteriler için zorlayıcı. 65 yaş üstü kullanıcıların önemli bir kısmı zaten akıllı telefon kullanamıyor. Kullansa bile bu cihazları telefon etmeyi, facebook, whatsapp ve aile ile görüntülü görüşmeyi ancak beceriyor.

akbank atm gunluk para cekme limitleri

Akbank ATM’den günlük ücretsiz para çekme limiti 1500 TL, bunun üzerine çıkarsanız sizden 40TL ücret talep ediyorlar. 1500 TL üzeri maaşlar için Akbank’ın verdiği promosyon 625 TL’den başlıyor, üst limit 750 TL. Böyle baktığında Akbank 65 yaş üzerinde sokağa çıkmaları belirli gün ve saate bağlanmış müşterilerine verdiği promosyonu ATM günlük para çekme limiti ile geri almayı planlıyor.

Akbnak’ın QR ile para çekme işlemini hangi müşteri segmenti için tasarladığını 65 yaş üzeri müşteriler için ne kadar uygun olduğunu merak edenler için, Akbank’ın kendi hazırladığı bu videoyu paylaşmak istiyoruz. Yorum size ait.

Umarız Akbank ATM günlük para çekme limiti tanımlarında 65 yaş üzeri müşterileri için bir istisna tanımlayarak bu mağduriyete son verir.

benzer uygulamaya geçen bankaları buraya yorum olarak ekleyebilirsiniz