web statistics

Bayramlarda ve Tatil Günlerinde Dolandırıcılara Karşı Alınabilecek Önlemler


2019 yılı resmi tatillerin haftasonu ile uyumlu denk geldiği, oldukça şanslı bir yıl oldu. Uzun bir ramazan bayramı tatilinin ardından yine uzun bir Ağustos ayında uzun bir kurban bayramı tatili takip edecek. Uzun bayram tatilleri dolandırıcılar için de bazı fırsatlar içeriyor. Özellikle finansal kurumlarda sınırlı sayıda nöbetçi personel ile faaliyet gösterildiğinden olası kötü niyetli hareketlere karşı alınacak basit önlemlerle büyük kayıpların önüne geçmek mümkün. İşte bayram tatilinde güvenliğiniz ile ilgili dikkat edilmesi gereken işlemler….

1) Hırsızlar tatilcileri sever, dolayısıyla evinizden uzun süreyle ayrılacaksanız bu konuda temel önlemleri almalısınız. Evinizin perdelerini tam olarak kapatmayın ama boş olduğunun farkedilmesini engelleyecek kadar perdeleri kapatabilirsiniz. Evin içinde bir adet düşük kuvvetli ışığı açık bırakın. Sosyal medyada yolculuklarınızı, seyahatlerinizi paylaşmaktan kaçının. Biliyoruz herkes sosyal medya fenomeni olmak istiyor ama bu gizli tutku kötü niyetli kişilerin sizin hakkınızda gereksiz detaylara ulaşmasına imkan veriyor ve mağduriyet yaşamanızla direkt ilişkili olabilir. Evinizin kapılarındaki tüm kilitleri kulllanın. Kararlı bir hırsıza tamamen engel olamazsınız ama işini pekala zorlaştırabilirsiniz.

2) Bayram tatili öncesi ve süresi boyunca bir çok kampanya, indirim ve fırsat mesajı alacaksınız. Bayram tatili demek şirket ve kurumların çalışmaması veya sınırlı sayıda nöbetçi personel ile hizmet vermekten çok, talepleri bir sonraki mesaiye kadar toplaması anlamına gelir. Biz tavsiye etmiyoruz ama illa bunlardan faydalanmak isterseniz fiziksel mağazalarla ilgili olanlardan faydalanmaya özen gösterin. Mesajlara iletilen tanımadığınız telefon numaraları bağlantılara itibar etmeyin, tıklamayın. Kimse ile telefonuzda iletilen tek kullanımlık şifreleri, internet şubesi, kredi kartı şifre ve parolanızı paylaşmayın. Özellikle telefonla veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden banka çalışanı veya sizin arkadaşınız olduğunu iddia eden insanlarla etkileşime geçmeyin.

3) Bayramlarda ve tatil günlerinde ATM kullanırken de dikkat edilmesi gerekenler de var. Her bankanın atm kullanımı konusunda farklı hassasiyeti var. Size en yakın atm her zaman kullanımda olmayabilir. ATM kullanırken cihazın üzerinde aparat olsa dahi kart şifrenizi girerken diğer elinizle gizleyin. Eğer bankanız destekliyorken ATM’den para çekerken kare kod ile para çekin. ATM seçerken banka şubelerinde veya alışveriş merkezlerinde yerleşik atmleri tercih edin. 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Türkiye’nin tüm ATM’leri birleşti. Yani banka kartı sahipleri, tüm bankaların tüm ATM’lerinden vadesiz hesaplarına ulaşıp para çekebilme imkânına kavuşmuş oldular. Özellikle para çekerken ücra köşelerde konumlanmış veya markasız atm’ler yerine az bir komisyon ödeyerek, insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki atm’leri tercih etmeniz sizi daha büyük kayıplardan koruyabilir.

4) Alışveriş yaparken veya restoranlarda ödeme yaparken görevlilerin kartınızı sizin gözünüzün önünden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Hemen her yerde mobil pos var, üstelik şifre kullanımı zorunlu. Yani siz ve kartınız işleme nihai onayı vermek için bir arada olmanız gerekiyor. Bu şartlar altında kartınızın sizden uzaklaştırılmasının hiç bir makul sebebi olamaz.

Son ödeme tarihleri ve tatil günleri

Resmi tatil günleri ekstre üreten sistemlere daha öncesinde tanımlandığından, son ödeme tarihleri çoğunlukla resmi tatil günlerine denk gelmez. Son ödeme tarihinin bir tatil gününe denk gelmesi durumunda, uygulama tarihi otomatik olarak son ödeme tarihini takip eden ilk işgünü olur. Bankalar genelde son ödeme tarihlerinde bir günlük bir avans bırakır. Diğer anlaşmalı olduğu ödeme kanallarından (örn. PTT Bank) gelen ödemeleri konsolide edebilmek için koyulan bu uygulama nedeniyle borcunuzu bankaya pazartesi bile ödeyebilmeniz mümkün olabilir ama riske atmamak için bankanıza mutlaka danışın.

Yaz sezonu boyunca yıllık izin kullanırken uzun haftasonu fırsatlarını değerlendirecek tüketcilere bu ipuçlarının güzel farklar yaratmasını diliyoruz.