web statistics

AgeSA Hayat ve Emeklilik nedir? AgeSA güvenilir mi ?


Son zamanlarda bilboardlarda ve reklamlarda yeni AgeSA Hayat ve Emeklilik adında yeni bir hayat ve emeklilik şirketine denk gelip merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Bugün size AgeSA Hayat ve Emeklilik şirketinden bahsetmek istiyoruz. Aslında AgeSA, Avivasa Hayat ve Emeklilik Sigorta A.Ş.’nin yeni ismi.

AvivaSA Hayat ve Emeklilik Sigorta AŞ, dünya devi olan Aviva PLC ve Sabancı Holding’in ortak girişimi idi. Sabancı Holding’in iştiraklerinden AK Emeklilik ile İngiliz Aviva Plc.’nin Türkiye’deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşmesi ile 31 Ekim 2007 tarihinde kurulmuştu.

Aviva stratejik olarak Türkiye dahil bazı ülkelerdeki varlığını sonlandırmaya karar verince, Ageas Insurance International grubuna %40’lık hissesini yaklaşık 122 milyon pound nakit karşılığı devretti. Sabancı Holding %40’lık payını muhafaza etmeye devam ediyor.

agesa hayat emeklilik

Ageas Insurance International, Belçika merkezli uluslararası bir sigorta şirketi. Yaklaşık 14 ülkede faaliyet gösteriyor. 2008 yılına kadar Fortis Insurance International olarak biliniyordu. 2008 krizi sonra Fortis grubunun yeniden yapılandırılması kapsamında ismi Ageas Insurance International değiştirildi.

Özetlemek gerekirse AgeSA Türkiye’de Hayat ve emeklilik branşının en büyük oyuncularından AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın yeni ismi oldu. Mevcut operasyonlarında bir değişiklik beklenmiyor.