web statistics

Kredi Kartı İle Emlak Vergisi ve Harçlar Ödenebilecek


Anadolu Ajansı’nın haberine göre, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezalarının İdarenin internet sayfasından kredi kartıyla ödenmesi uygulamasını başlatan Gelir İdaresi Başkanlığı, emlak vergisi ve harçlarda da kartlı tahsilata geçmeyi planlıyor.

Kredi Kartı İle Vergi Tahsilatı Projesi çerçevesinde, bankalarla projenin kapsamının genişletilmesi konusunda görüşmeler yapılıyor. Çalışmalarda, özellikle küçük tutarlı vergilerin kartla ödenmesi öngörülüyor.

Kredi kartıyla vergi tahsilatı çalışmalarının iki ayağı bulunuyor. Çalışmaların biri Başbakanlık, diğeri Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yürütülüyor.

Başbakanlık bünyesindeki çalışmalarda emlak vergilerinin kredi kartıyla ödenmesi üzerinde duruluyor. Bunun için E-Devlet kapsamında yeni bir sistem oluşturulması düşünülüyor. Çalışmalara göre, bu yapıya dahil olacak belediyelerin emlak vergisi bilgileri de sisteme yüklenecek. Bu sisteme girecek olan vatandaşlar, ödemeleri gereken emlak vergisi tutarını görebilecek ve kredi kartıyla vergisini yatırabilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı da, harçların kredi kartıyla ödenmesine dönük bir çalışma yapıyor. Ancak kartlı harç tahsilatının ciddi bir altyapı gerektirdiğine de dikkat çekiliyor.

Harçların kredi kartıyla ödenebilmesi için tahakkuk rakamının görülmesi gerektiğini belirten bir yetkili, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Kredi Karti Emlak Vergisi Harclar Odenebilecek“Harçlar, çok değişik yerlerde ödeniyor. Tapuda, pasaport alırken Emniyet’te, dava açılırken mahkemede… Tapudaki bilgilerin, Gelir İdaresi Başkanlığını sistemine de doğrudan aktarılması planlanıyor. Bu yapıldığında tapu ayağına ilişkin altyapı da kurulmuş olacak. Aynı şekilde Gelir İdaresinin Bilgi İşlem Merkezi’nin Emniyet’e entegre olma durumu var. Bununla da Emniyet ayağı kurulur. Eğer bu kurumlara entegre olursak, bu bilgiler çok daha hızlı ve sağlıklı şekilde Gelir İdaresi Bilgi İşlem Merkezi’ne aktarılır, tahakkuk bilgileri de hemen görülebilir.

Bizim amacımız, kredi kartıyla vergi tahsilatını yaygınlaştırmak. Bunu da emlak vergisi ve harçlar gibi yaygın ve küçük tutarlı vergilerden başlatmak. Belki ilk aşamada, vatandaşın beyanına itibar edilir. Bu şekilde kartla tahsilat gerçekleştirilir. Sonraki aşamada elektronik altyapı ile çok daha sağlıklı bir tahsilat sistemi kurulur. Bunların hepsini tartışıyoruz. Bankalarla da görüşüyoruz.”