Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 25 Ekim 2018

Scroll to top

Top

Kredi kartı ile 2018 Kira Gelir Vergisi ödemeleri için son tarih 2 Nisan

Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabidir. Eğer sahip olduğunuz gayrimenkulden 2017 için bir kira geliri elde etmişseniz ve kiracınız söz konusu ödemeyi size banka aracılığı ile yaparken ödeme türünü “Kira” diye işaretlediyse, söz konusu gelir yıllık 3900 TL’nın üzerindeyse 26 Mart 2018 tarihine kadar Gib.gov.tr üzerinden beyanname vermeniz gerekiyor.

2017 kira gelirleri için beyanname verenler için ilk taksit için son ödeme tarihi ise 2 Nisan 2018. Normalde kira gelir vergisi, MTV gibi vergi ödemeleri için son ödeme tarihi belirtilen ayın son günüdür. Mart ayında olduğu gibi ayın son gününün bir tatil gününe denk gelmesi durumunda son ödeme tarih otomatik olarak takip eden ilk iş günü sonu olarak belirlenir. Kira geliri vergisi son ödeme tarihi bu nedenle 2 Nisan 2018 Pazartesi olarak belirlenmiştir.

Kira gelirleri için internet vergi dairesi (gib.gov.tr) üzerinden hazır beyanname özelliğini kullanarak beyanname vermek mümkün. Yine gib.gov.tr üzerinden kredi kartı ile verginizi ilk veya iki taksidini birden ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile verginizi gib.gov.tr üzerinden ödemeyi tercih edersiniz bankalar size kredi kartına taksit imkanı da sunuyor.

İşte internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile taksitli ödeme imkanı sunan bankalar ve taksit imkanları:

* Garanti Bankası Bonus ve Shop & Miles Kredi kartları ile 3 taksit, Garanti Pay ile 4 taksit imkanı var.

* Teb ve CEPTETEB kredi kartları ile 4 taksit. Taksit yapılabilmesi için ödeme yapmadan önce CEPTETEB Mobil Uygulaması kampanya sayfasından katılım başvurusunu iletilmeli ya da bankada kayıtlı cep telefonundan KIRA yazıp 4616’ya SMS gönderilmeli.

* İşbankası 1-31 Mart tarihleri arasında www.isbank.com.tr ‘de İnternet Şubemiz üzerinden yapılan 250 TL ve üzeri Kira Geliri Vergi(GMSİ)* ödemelerinde 3 taksit imkanı.

2018 kira gelir vergisi kredi karti

* Yapı Kredi Worldcard’lar ile gib.gov.tr ve Yapı Kredi internet üzerinden yapılan 100TL ve üzeri kira geliri vergisi peşin işlemler ücretsiz 3 taksitlendiriliyor.

* Halkbank Paraf kredi kartları ile ile gib.gov.tr’ den yapılacak Kira Gelir Vergisi ödemeleri 3 taksit olarak gerçekleştirmek mümkün.

* QNB Finansbank CardFinans bireysel kredi kartlarıyla 1 Mart-2 Nisan tarihleri arasında www.vergikolay.com.tr, www.gib.gov.tr, yapılacak Kira Geliri Vergisi ödemelerini 3 taksit ile geri ödeyebiliyorsunuz.

* Akbank 1 Mart – 31 Mart 2018 tarihleri arasında Akbank Axess ve diğer kredi kartları ile gib.gov.tr üzerinden yapılacak olan Kira Gelir Vergisi ödemeleri ücretsiz olarak 3 taksite bölünüyor. Bireysel internet şubesi ve kurumsal internet şubesi üzerinden yapılacak ödemelerde 3 taksit seçeneği seçmeli olarak sunuluyor.

Hatırlatma olması açısından belirtmekte fayda var. Ayın son gününün tatil gününe gelmesi durumunda vergi ödemelerinde son ödeme tarihinin ilk iş günü sonuna alınması uygulamasını atlayan bankaların bazıları, kampanya sonu olarak 31 Mart olarak belirtmişler. Bu uygulamada farklılıklara sebep olabilir.

Son gün özellikle gib.gov.tr üzerinde yaşanacak yoğunlukları da göz önüne alarak bankanızın internet şubesinden ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.