web statistics

Doğalgaz faturası nasıl az gelir?


Hava sıcaklığının iyice düşmesiyle beraber doğalgaz faturalarının can yakmaya başladığı o dönemlere de girilmiş oldu. Ekim, Kasım, Aralık bir sıcak bir soğuk idare ediyorduk ama Mart ayının ortasına yaklaştığımız şu günlerde bir sonraki faturanın nasıl geleceğini kara kara düşünür olduk.

Bugün size en tasarruf ve birikim odaklı yaşam tercihlerinde doğalgaz faturalarının nasıl düşürülebileceği hakkında önerilerimi paylaşacağım.

1) Herşeyin başı izolasyon. Eviniz, yuvanız neyle ısınıyor olursa olsun ısınırken tasarruf etmenin birinci şartı iyi bir izolasyona sahip olmaktır. Yaşadığınız binanın izolasyonunu tamamlanmak gerekir. İzolasyon derken cephe kaplama, pencere ve balkon kapılarında PVC ve çift cam uygulamaları doğalgaz ile ısıttığınız havanın dışarı kaçması parayı sokağa atmaktan çok farklı olmaz.

2) En sıcak değil konforlu sıcaklık. Evde ısı konforu kişilerin tercihlerine göre değişir. Evlerde ideal rtam sıcaklığı yatana kadar 21 derecede gece yatarken de 17 dereceye kadar normaldir. Daha yüksek sıcaklıkları tercih edenler bu sıcaklık seviyelerine ulaşmak ve muhafaza edebilmek için daha çok doğalgaz tüketeceklerdir. Arzu edilen ortam sıcaklığına ulaştıktan sonra ısınma cihazlarının kullanımını sonlandırmak için oda termostatı veya termostatik vanalar kullanılmalıdır.

dogalgaz faturasi dusurme

3) Yoğuşmalı kombi. Kombi kullanımında yanma işlemi sonucunda bir atık gaz ve su buharı oluşur. Yoğuşmalı kombiler 150 dereceye varan bu ısıyı yeniden değerlendirip ısıtma sistemine aktarır. Dolayısı ile arzu edilen ısı konforuna ulaşmak için yoğuşmalı kombiler %20’ye varan oranlarda daha az doğaz tüketimi mümkündür.

4) Radyatör tercihi. Arzu edilen ısı konforuna ulaşmak için ikinci önemli faktör ısı transferini sağlayan radyatör seçimi öne çıkar. Isı transferi için radyatörlerin içinden geçen kanal sayısı ne kadar çok olursa o kadar başarılı olur. Standart radyatörlerde ısı transferi için 29 adet su kanalı kullanılırken plus özellikli radyatörlerde bu kanal sayısı 39 adet olduğundan ısı transferinde %30’a varan oranlarda performans arttıracaktır. Radyatörlerin ısıyı verimli aktarması için önlerine mobilya ve üstlerine eşya koymaktan kaçınmak gerekir.

Tüm bu önlemleri almanız durumunda kış aylarında doğalgaz tüketiminde %30’a varan oranlarda tasarruf ederek faturalarınız düşürebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen önlemler için yapılacak harcamaları göz önünde bulundurduğunuzda 3 ila 4 senede yapılan harcamalar kolayca çıkacaktır.

Kombilerde yoğuşma teknolojisi, radyatör ve oda termostatı kullanımı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.