web statistics

Ücretsiz para transferi (EFT-Havale) için son tarih 31 Mayıs 2020


Covid-19 pandemi süresi boyunca Türk bankaları izolasyondaki müşterilerine yardımcı olmak amacıyla EFT, havale gibi para transferlerindeki uyguladıkları ücretleri sıfırlamışlardı. BBVA Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası gibi normal şartlar altında maaş müşterileri dışında tüm müşterilerine EFT ve havale işlemlerinde ücret yansıtan bankaların bile ücret almadığı bu dönemin sonuna yaklaştık gibi gözüküyor.

Bildiğiniz gibi Mayıs ayını ilk haftası itibariyle banka şubeleri normal mesai saatleri içinde çalışmaya başladılar. Bazı banka şubeleri birleştirilerek personelleri tek bir şubede dönüşümlü olarak 09:00 -12:30 , 13:30 – 17:00 saatleri içinde hizmet veriyor. Pandemi ile beraber ATM’lerden yapılan para çekme limitleri de 5.000 TL’ye çıkartılmıştı. Bu limitlerin normalleşme süreci ile beraber eski seviyelerine indirilip indirilmeyeceği henüz belli değil. Ancak büyük bankaların Haziran başı itibariyle mobil ve internet şube üzerinden yapılan EFT, Havale işlemlerinde yeniden ücretlendirme başlayacağını söylesek yanılmış olmayız. Büyük bankaların bu kararı almasının ardından diğer bankalar da bu kararı takip edeceklerdir. Tabi BDDK’nın bu uygulama değişikliğine bir itirazı olmaz ise.

İyi Haber: BDDK 1 Mart’ta EFT ve Havale işlem ücretlerine üst sınır getirmişti

BDDK tarafından 1 Mart 2020 itibariyle getiren düzenleme sayesinde, bankalar tarafından uygulanan havale ve EFT ücretlerine de bir üst sınır getirildi. Örnek vermek gerekirse internet ve mobil bankacılık üzerinden 1.000 TL’ye kadar yapılan para transferlerinde üst sınır 1 TL olarak belirlenirken, 1.000 TL – 50.000 TL arası 2 TL olarak belirlemişti. 50.000 TL üzerinde tutarlar için ise sınır 25 TL olarak belirlendi.

ucretsiz eft havale

EFT ve Havale Ücreti almayan bankalar

Bu arada CepteTEB, Enpara.com platformları, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın müşterileriden EFT ve havale işlemlerinden herhangi bir ücret almıyor. Bu iki bankaya ek olarak Kuveyt Türk ve Albarak Türk katılım bankaları da mobil ve internet şube üzerinden gerçekleştirilen EFT ve havale işlemlerinden ücret almıyor.