web statistics

MEXC Borsası nedir? MEXC güvenilir mi?


2018 yılında kurulan MEXC Global, merkezi bir kripto varlık alım satım platformudur. Blokzincir teknolojisi ve yüksek performans odaklı servis anlayışı ile kripto piyasaları gibi yüksek dalgalanmalar yaşandığı ortamda müşterilerine güvenilir ve süratli işlem yapabilmelerini sağlamaya odaklı olarak çalışıyor.

MEXC Global borsası güvenilir mi? Güvenlik neden çok önemli?

Kripto varlık işlemleri büyük dalgalanmalar yaşanan riskli piyasa işlemleridir. Bu nedenle işlem yapabileceğiniz platformu dikkatli seçmeniz gerekiyor. Kripto varlık piyasaları için riskli derken çok yüksek riskten bahsettiğimi belirtmekte yarar görüyorum. Yatırım için ayırdığınız paranın tamamını kaybedebileceğinizi unutmayım. Bu kayıp kripto varlık yatırım tercihinizden veya işlem yapacağınız platform tercihinizden kaynaklanabilir. Yani avantajlı komisyon veya fiyatlarla işlem yapmak için tercih ettiğiniz bir platforma paranızı attıktan kısa bir süre sonra platforma erişemeyebilirsiniz. Bir başka önemli özellikle de platformun süratli düşüş veya yükseliş yaşanan yoğun dönemlerde piyasaya emir iletebilme kapasitesidir.

Yüksek performans ve çok yüksek sayıdaki emirleri eşleme motoru teknolojisini kullanan MEXC Global sektör uzmanları tarafından geliştirilen, saniyede 1,4 milyon işlemi tamamlayabilen, verimliliği ve performansı büyük ölçüde artıran yüksek performanslı alım satım eşleme motoru kullanıyor Hali hazırda,Kanada, Avustralya, Estonya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dört ülkede lisanslar alarak kıtalar arası hizmetlerini artırmış ve yetki alanını genişletmiş olmasına ek olarak dünya çapında 70’den fazla ülkede yaklaşık 6 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. MEXC Global,ayrıca çok uluslu yatırımcı profilini desteklemek ve kolayca alım satım yapabilmeleri için yerelleştirilmiş dil desteği de sunuyor. MEXC Global Borsasında hesap açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

$MX Token nedir? Bu token neden önemli?

MEXC borsası aktif olarak takip gerektiren etkinlikleri ile ünlü. Kickstarter MXDefi oturumlları benim ilk öncelikle dikkatimi çeken etkinlikleri. Bu etkinliklerin detaylarıı farklı yazılarda anlatırım ama öncesinde MEXC borsası tokeni MX den bahsetmek gerekiyor.

MX token ($MX) MEXC borsası tarafından Etherum ağı üzerinde geliştirilmii resmi borsa tokeni. Coin market cap verilerine göre dolaşımda 100.000.000 luk bir arz mevcut. Tokenin toplam arzının 450.000.000 civarı olduğu belirtilmiş. MEXC Global’in dışında Huobi, Bybit, Pionex, Jubi gibi platformlarda farklı paritelerde işlem görüyor. Token değerini korumak adına MEXC Borsası aynı zamanda $MX token ile ilgili bir geri alım ve yakma programı yapıyor. MEXC Global platformun karından belli bir oranı ile piyasadan MX token alım yaparak yakıyor. Bu enflasyona karşı tokenın borsa performansına uyumlu bir şekilde tokenin korunmasına imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra bahsettiğim MEXC Kicstarter MEX DeFi ve Launchpad etkinliklerine katılmak için ya portföyünüzde belli bir oranda MX olması şartı aranıyor yada olması durumunda farklı etkinliklerde sizler için ekstra avantajlar sunuyorlar.

mecx global

MEXC Borsası’nda hesap açılır mı ?

Neden olmasın? Ben açtım, zira spot piyasa işlemleri ile ilgileniyorsanız çok zengin bir token çeşitliğine sahip. Son zamanların dikkat çeken tokenlarından CEEK MEX Globalde işlem görüyor. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz ama işlem yapmadığınız (HODL amaçlı tuttuğunuz) tokenları esnek veya kilitli stake işlemi yaparak faiz getirisi alabiliyorsunuz. Kripto piyasalarında deneyimli yatırımcılar için Türev işlemlerde alternatifler (ETF Marjin, Vadeli İşlemler ve ETF endeks) mevcut. Üstelik yabancı dil bilmeyenler için çok başarılı Türkçe bir arayüze sahip.

MEXC Global’de işlem yapmanın diğer avantajları nelerdir?

En önemli sebeplerden biri sunduğu çeşitlilik ve alternatifler. Kripto alım satım platformlaında farklı deneyimlere sahip yatırımcıların ihtiyaçlarına uygun ürün ve token çeşitliği sunuyor. Spot ve vadeli işlemler zengin token alternatifleri için bulabilirisiniz.

İkinci bir avantajı ise etkinlikleri, atkif olarak bile alım satım yapmasanız bile orada USDT cinsinden bakiye tutup etkinlikleri takip ederek pasif gelir kazanabileceğiniz bir platform. İşlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunun yanısıra sık sık volatilitenin yaşandığı kripto piyasasında bir çok yerli platform kullanıcıların yaşadığı piyasaya emir iletilememe veya hesaba ulaşamama gibi problemleri ben platformu kullandığım süre boyunca hiç yaşamadım.

Türkiye’de kriptopara ile ilgili mevzuat çalışmaları bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. 2022 yılı da böyle geçecek gibi gözüküyor. MEXC Global gibi altyapısı güçlü ve güçlü sermaye piyasaları olan ülkelerde izinlere sahip bir platformda hesap açarak etkinlik avantajlarını kullanabilirsiniz.

MEXC’te nasıl hesap açılır? Nelere dikkat etmeniz gerekir?

MEXC Global Borsası’nda hesap açmak için <bu linke tıklayarak avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz. Hesap açmanız için bir cep telefonu ve e-posta bilgisine ihtiyacınız olacak. Kimlik teyifi (KYC) yapılması çok kolay. İstenen evrakları iletip yönlendirmeleri yaparsanız birkaç dakikada tamamlanıp en az 24 saat içinde onay alıyorsunuz. KYC yapmazsanız para çekmek istediğinizde bazı kısıtlamalar ile karşılaşabilirisiniz. Ayrıca kimlik teyidi kendi güvenliğiniz açısından dan ekstra bir katman sağlıyor.

Bilmeniz gereken bir başka konu da para gönderim ve çekimi ile ilgili. Bu platforma para gönderip çekebilmek için Türkiye’de yerleşik bir borsa da da hesabınız olması gerekecektir. Türk bankalarından MEXC ye direkt para göndermek yerine yerleşik bir borsaya para gönderip oradan USDT (Tether cinsinden) tron ağı üzerinden göndermeniz gerekecektir. En azından bugün için durum böyle.

Mobil uygulama seçenekleri açısından bilmeniz gereken konuların başında iOS (iPhone, iPad kullanıcıları) uygulaması geliyor. Şu anda İngiltere (Bileşik Krallık), Hindistan Filipinler, Malezya, Tayland , Kanada, Güney Kore ve Avustralya App Storelarında bulunuyor. Sadece spot işlemler için kullanılabiliyor. Eğer iphone kullanıcıysanız Türkiye için mobil uygulaması hala onay aşamasında olduğundan tamamıyla mobil uyumlu web sitesi üzerinden işlemlerinizi yapmanız gerekiyor.