web statistics

IBAN numarası nerede yazar?


Bankalarda mevcut hesap numaralarının yerine kullanılan ve para transferlerinin daha hızlı ve doğru yapılmasına olan sağlayan uluslararası banka hesap numarasına IBAN deniyor. IBAN’ını öğrenmek isteyen banka müşterilerinin bilmek istediği konulardan biri de, IBAN’ın kredi kartı veya hesaba bağlı banka kartı üzerinde yazıp yazmadığı

IBAN numarası kart üzerinde yer almaz

Banka müşterilerine verilen kredi kartı veya hesaba bağlı olan banka kartı üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, isim soyisim gibi bilgiler bulunur. Bazı bankalar müşteri numarası da kartın üzerine yazarlar. Ancak hesabınızın bağlı olduğu IBAN kartınızın üzerinde yazmaz.

Biraz daha ayrıntı vermek gerekirse; kredi kartı veya banka kartınızın üzerinde yer alan 16 haneli numara, sizin kart numaranızdır ve IBAN’la bir ilgisi yoktur.

Türkiye’de IBAN 26 karakterden oluşmaktadır. İlk iki hane ülke kodunu belirtmektedir ve Türkiye için TR’dir. Sonraki 2 hane kontrol basamaklarını oluşturmakta ve IBAN’ın doğrulanmasında kullanılmaktadır. Sonraki 5 hane banka kodunu ifade etmektedir. Rezerv alan tek basamaklı olup, değiştirilene kadar sıfır olarak kabul edilmiştir. Son 16 hane ise banka hesap numarasını belirtmektedir.

IBAN nedir

İnternetten öğrenebilirsiniz

Eğer şubeye gitmeye zamanınız yoksa veya bankanızın internet şubesini kullanmıyorsanız, bankanızın çağrı merkezini arayarak veya internette bankaların sunmuş olduğu IBAN hesaplama ve sorgulama sayfalarını kullanarak IBAN’ınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayfalarda banka kartı numarası, hesap numarası, şube kodu gibi bilgileri girerek anında IBAN’ınını öğrenebilirsiniz.