web statistics

HSBC müşterilerinin kredi kartı bilgileri çalındı


HSBC Türkiye, 12 Kasım 2014 tarihinde internet sitesinde yaptığı açıklamada, müşterilerine ait kredi kartı bilgilerinin yapılan bir siber saldırı sonucu çalındığını duyurdu.

İnternet sitesinde yapılan açıklamada, 3 Kasım haftasında yapılan iç kontrollerde kredi kartları ve banka kartlarına yönelik bir siber saldırı tespit edildiği ve HSBC müşterilerine ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismi ve soyismi bilgilerinin çalındığı bildirildi. Açıklamada, bu bilgiler haricinde başka bilgilerin çalındığına dair bir bulguya rastlanmadığı ve bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem tespit edilmediği belirtildi.

HSBC açıklamayla birlikte web sitesinde konuya ilişkin bir Sıkça Sorulan Sorular (PDF) dökümanı yayınladı. Dökümanda çalınan kart bilgileriyle ATM’den para çekilemeyeceği, internet bankacılığından işlem yapılamacağı, vadesiz/vadeli mevduat hesaplarının güvende olduğu bilgisi verildi. Banka ayrıca müşterileriminin bu olayla ilişkili herhangi bir dolandırıcılık eylemine maruz kalması olası zararların tazmin edileceğini duyurdu.

hacker

Bilgilerim gerçekten güvende mi?

Banka trafından yapılan açıklamada ele geçirilen bilgilerin sınırlı olduğu izlenimi yaratılmaya çalışılmış ancak kaç müşterinin bilgisinin çalındığıyla ilgili bir bilgi yok. Bu da tüm kart müşterilerinin bilgilerine ulaşıldığını düşündürüyor.

Ayrıca kart numarası, ad soyad ve son kullanım tarihi (ki bunun yanında kartın bağlı olduğu hesap numarası da var), kartın fiziksel olarak kopyalanarak Amerika gibi şifre yerine imza kullanılan bir ülkede kullanılmasına imkan sağlayacak bilgiler.

Normal şartlar altında BDDK tarafından zorunlu tutulan güvenlik standartlarının dikkate alınmadığı izlenimi doğuyor. Konuyla ilgili en doğru bilgiyi BDDK denetçilerinin kontrolu sonucunda ortaya çıkacaktır.

Daha önce ticari bankacılık hizmetlerini sonlandıracağını müşterilerine mektupla duyuran HSBC, bireysel bankacılığa da ne kadar ciddi yaklaştığını göstermiş oldu.