web statistics

Kredi kartı ile 2019 Kira Gelir Vergisi ödemeleri için son tarih 1 Nisan


Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabidir. Eğer sahip olduğunuz gayrimenkulden 2018 için bir kira geliri elde etmişseniz ve kiracınız söz konusu ödemeyi size banka aracılığı ile yaparken ödeme türünü “Kira” diye işaretlediyse, söz konusu gelir yıllık 3900 TL’nın üzerindeyse 26 Mart 2019 tarihine kadar Gib.gov.tr üzerinden beyanname vermeniz gerekiyor.

2018 kira gelirleri için beyanname verenler için ilk taksit için son ödeme tarihi ise 1 Nisan 2019. Normalde kira gelir vergisi, MTV gibi vergi ödemeleri için son ödeme tarihi belirtilen ayın son günüdür. Mart ayında olduğu gibi ayın son gününün bir tatil gününe denk gelmesi durumunda son ödeme tarih otomatik olarak takip eden ilk iş günü sonu olarak belirlenir. Kira geliri vergisi son ödeme tarihi bu nedenle 1 Nisan 2019 Pazartesi olarak belirlenmiştir.

Kira gelirleri için internet vergi dairesi (gib.gov.tr) üzerinden hazır beyanname özelliğini kullanarak beyanname vermek mümkün. Yine gib.gov.tr üzerinden kredi kartı ile verginizi ilk veya iki taksidini birden ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile verginizi gib.gov.tr üzerinden ödemeyi tercih edersiniz bankalar size kredi kartına taksit imkanı da sunuyor.

İşte internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile taksitli ödeme imkanı sunan bankalar ve taksit imkanları:

* Kira Geliri Vergisi ödemelerinize gib.gov.tr’de ücretsiz 3 taksit! GarantiPay ile ödemelerde 4 taksit! 3 Taksit Kampanyasından; Garanti Bonus’lar, Money Bonus, Bonus Flexi, Bonus Genç, Flexi, Bonus American Express, Miles&Smiles kredi kartları, American Express Card, Bonus Business, Miles&Smiles Business, American Express Business, EASY, Filo Card, ING Bonus, Burgan Bonus, ABank Bonus, ICBC Turkey Bonus, ICBC Turkey Bonus ticari kartlar, ING Bonus ticari kartlar, ABank Bonus ticari kart sahipleri yararlanabilir.

* TEB Kredi Kartları ile gib.gov.tr üzerinden yapılacak olan Kira Gelir Vergisi ödemeleri faizsiz ve ücretsiz olarak 3 taksite bölünecektir.

* 31 Mart’a kadar www.isbank.com.tr ‘de İnternet Şubemiz üzerinden yapılan 250 TL ve üzeri Kira Geliri Vergi ödemelerinde 3 taksit ayrıcalığı! Kampanyaya dâhil olan kartlar: İş Bankası Maximum özellikli kredi kartları (Maximum, MercedesCard, Maximiles)

2018 kira gelir vergisi kredi karti

* World’e özel kira geliri vergisi ödemelerinize ücretsiz 2 taksit. Yapı Kredi Pay QR Kod ile ödemelerde 3 taksit! Kampanya 04 Mart – 02 Nisan 2019 tarihleri arasında geçerlidir. Kampanyaya tüm Yapı Kredi kredi kartları dahildir. Yapı Kredi Worldcard’lar ile gib.gov.tr ve Yapı Kredi internet üzerinden yapılan 100TL ve üzeri kira geliri vergisi peşin işlemler ücretsiz 2 taksitlendirilecektir.

* Paraf ile gib.gov.tr ‘den yapılacak Kira Gelir Vergisi ödemeleri 3 taksit olarak gerçekleşecektir.

* Mart ayı boyunca CardFinans kredi kartları ile www.vergikolay.com.tr ‘den , www.gib.gov.tr ‘den İnternet ve Cep Şubelerinden yapılacak kira gelir vergisi ödemelerine 2 taksit fırsatı!

* 7 Mart-1 Nisan 2019 tarihleri arasında Akbank kredi kartları ile gib.gov.tr üzerinden yapılacak olan Kira Gelir Vergisi ödemeleri ücretsiz olarak 3 taksite bölünecektir.

Son gün özellikle gib.gov.tr üzerinde yaşanacak yoğunlukları da göz önüne alarak bankanızın internet şubesinden ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.