Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 19 Temmuz 2019

Scroll to top

Top

Unutulmuş Zaman Aşımı Hesapları İçin Online Sorgulama


Banka duyurularından derlenen verilere göre, 20 bankada 10 yıldır işlem görmeyerek zaman aşımına uğrayan pek çok hesap bulunuyor. Bankalarda parasını unutanlar arasında özel şahıs ve şirketlerin yanı sıra bakanlıklar, valilikler, komutanlıklar, belediyeler, muhtarlıklar, okullar, dernekler, partiler, vakıflar, özelleştirilen veya kapatılan kurumlar bulunuyor.

Bankalar şu sıralar zaman aşımına uğrayan hesaplar için web sitelerde yayınadıkları duyurularla müşterilerine uyarıda bulunuyorlar. Hesap sahipleri bu tutarları talep etmedikleri takdirde bakiyeler TMSF’ye devredilecek.

Zaman aşımı hesapları için online sorgulama

Listede ismi olan hesap sahipleri yine TMSF’nin web sitesinde yer alan 5411 Sayılı Bankalar Kanununa göre, 541 bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi tutuluyor. Listede isminizin olup olmadığını TMSF’nin web sitesinden sorgulayabilirsiniz. (Listeler artık Yatırımcı Tazmin Merkezi’nin web sitesinde yayınlanıyor.)

2015 zaman aşımına uğrayacak hesap sorgulama

Bankaların internet sitelerinde Şubat ayı başından itibaren yayımlamaya başlayan zamanaşımına uğrayacak hesap sahiplerinin listeleri 3 ay süreyle ilanda kalacak ve söz konusu hesaplar için başvuruda bulunulmaması halinde, zaman aşımına uğramış mevduat bakiyeleri, emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne (YTM) devredilecek.

Comments

  1. Umut Utku YARDIMCI

    Bilgilendirme için teşekkürler. Aile üyelerinin isimlerini sorgulamada fayda var.