web statistics

2011 MTV İlk Taksit Ödemesinde Son gün 31 Ocak Pazartesi


(2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) OCAK TAKSİDİ Kampanyaları için buraya tıklayın.)

2011 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Birinci Taksit Ödemesi Kampanyaları” başlıklı yazımızda MTV ödemelerinde kredi kartına yapılan taksit kampanyalarından bahsetmiştik. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin (MTV) ilk taksit ödeme dönemi, 31 Ocak Pazartesi akşamı sona erecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri 2011 yılına ait MTV’nin birinci taksidini vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi daireleri ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasında (www.gib.gov.tr, www.gelirler.gov.tr) yer alan İnternet Vergi Dairesi’ne girerek kredi kartıyla ödeyebiliyor.

motorlu tasitlar vergisi 2011Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, araç sahiplerini daha sonra cezalı ödeme durumuna düşmemeleri için MTV’nin ilk taksidini bu ay içinde mutlaka yatırmaları konusunda uyardı. Motorlu Taşıtlar Vergisi gecikme cezası hesaplamasında aylık yüzde 1.4 gecikme faizi uygulanıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, bütçenin önemli gelir kalemleri arasında bulunuyor. 2010 yılında 4 milyar 328 milyon 268 bin liralık MTV geliri öngörülmesine karşılık, tahsil edilen MTV tutarı 5 milyar 33 milyon 84 bin lira olarak gerçekleşti. 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde de bu yıl için 6 milyar 48 milyon 40 bin liralık MTV geliri tahminine yer verildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasından, ayrıca kredi kartı ile geçmiş yıllara ait Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezası da ödenebilmekte.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayı içinde yapılacak.