web statistics

3D Secure Nedir ? 3D Secure Tanımı


3D Secure internet üzerinden sanal poslarla yapılan işlemlerdeki güvenlik sorunlarını azaltmak amacı ile iki büyük ödeme sistemi olan Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş bir uygulamaladır. Sistem temelde internet ödeme işlemlerinde sahtecilik ve işlem itirazlarını (chargeback) minimuma indirmeyi hedefleyen bir güvenlik çözümüdür.

3D Secure (Güvenlik) doğrulamasını destekleyen bir kart ile ve 3D Secure desteklendiği bir sitede online alışverişin geçerli sayılabilmesi için, kart sahibinin yaptığı alışverişi, kendine özel şifresi ile onaylaması gerekmektedir. Kart sahibinin kimliği, tahsis edilen şifre ile kontrol edilmektedir.

Online ödeme işlemi sırasında tüketici kartı veren bankanın web sitesine yönlendirilerek kredi kartına ait şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirilmektedir. Tabii bunun yapılabilmesi için ilgili şifre tanımının, kredi kartı sahibi tüketici tarafından bankaya kaydedilmesi, karta bağlı bir şifre ve bir güvenlik sorusu/cevabı tanımlaması gerekmektedir.

Başarılı olarak gerçekleşen işlem sonunda; kart sahibi tarafından onaylanan kartı çıkaran banka tarafından dijital olarak imzalanan ve alışverişin kanıtı olarak üye kuruluş tarafından saklanan bir ödeme makbuzu yaratılmaktadır. Böylece kart ile POS cihazı üzerinden yapılan işlemlerde kredi kartı sahibinin kimliğini ve alışverişi gerçekleştirdiğini kanıtlayan imzalı slip uygulamalarına benzer bir güvenlik yapısı oluşturulmaktadır. Bu kart sahibini tanımlama süreci, elektronik ödeme işlemlerindeki itiraz (chargeback) ve sahtecilik risklerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Böylece hem üye işyerleri sahtecilik risklerinden korunmakta, hem de kart sahiplerinin kredi kartlarını internette kullanma endişeleri ortadan kalkmaktadır. Bu şekilde daha güvenli bir e-ticaret ortamı yaratılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, issuer ayağında 3D Secure’u destekleyen bir kredi kartı sahibi ve bu kredi kartını ile 3D Secure desteklemeyen bir üye işyerinden online işlem gerçekleştirildiğinde, kart sahibinin daha sonra bu harcamaya itiraz etmesi durumunda, 3D Secure işlemleri teşvik etmek amacıyla Visa ve Mastercard tarafından yayınlanan işlem protokollerine göre itirazlar kart sahibi lehine sonuçlanıyor.

Son yıllarda artan internet kullanımına paralel olarak kredi kartı ile online yapılan alışveriş cirosunda da büyük bir artış izleniyor. Artan ciroyla beraber üye işyerleri ve kredi kartı ile alışveriş yapan tüketicilerin arasında gerçekleşen işlemlerin güvenliği ilgili olarak yaşanan sorunlarda da aynı oranda bir artış gözlenmekte.

3dsecureÜlkemizde 3D Secure‘u hem üye işyeri (acquirer), hem de kredi kartı (issuer) ayağında destekleyen banka sayısı çok olmasa dahi bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. 3D Secure uygulaması yapı olarak biraz daha kompleks (hem banka, hem de üye işyeri tarafında güvenlik ve altyapı yatırımı gerektiriyor) olması nedeniyle bankalar tarafından tüm dünya çapında Chip & Pin uygulaması kadar çabuk benimsenmemekle beraber, gelişen teknolojinin ve 3D Secure’u destekleyen kredi kartları ve üye işyerlerine işlem itirazlarında sağladığı avantajlar nedeniyle artmaktadır.

Türkiye’de 3D Secure uygulamasında başarılı şekilde destekleyen bankalar arasında Garanti bankası ve Yapı kredi bulunmakta. Kredi kartını kullandığınız bankanızın bu hizmetlere dahil olup olmadığını, bankanızla iletişime geçerek veya sahibi olduğunuz kartın markasına göre (Visa veya Mastercard) web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde 3D Secure uygulamasını destekleyen üye işyerlerini merak ediyorsanız bu işyerlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

“3D Secure Nedir ? 3D Secure Tanımı” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba,

  Üye işyerimizden 3D ile yapılmış olan oldukça yüklü miktarda çok sayıda işleme ödeme itirazı gelmiş ve kart sahibi ısrarla işlemi kendisi yapmadığını iddia ederek, firmamızı mahkemeye vermiştir.

  3D secure işlemi tam doğrulama almış bu ödemeye yapılan itirazın sonucu ne olacaktır? Bu meblağlar tarafımızdan tahsil edilebilecek midir?

  Lütfen konuyla ilgili açık ve net bir bilgi vermenizi rica ediyorum.

  Kolay gelsin..

 2. @Ziyaretci //21 Ağustos 2008 Perşembe 05:32
  Konu yargıya intikal etmiş. Yargıda nasıl bir karar çıkacağını tahmin etmemiz imkansız. Çünkü yargı sisteminde bir çok dava var ve hakimler konulara derinlemesine girmeleri için yeterli zamanları bulunmuyor.Alınan rün ve hizmetler teslim edilmişse ve dediğiniz gibi 3D secure ile gerçekleşmiş bir işlemse Visa ve Mastercard işlemleri gereği iade etmenizin söz konusu olmaz. Yargıya intikal eden kısmı için hukuki destek almanız daha uygun olacaktır.
  İyi günler dileriz

 3. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Evet kredi kartı kuralları gereği iade etmemiz söz konusu değilmiş ama yargıdan ne karar çıkacak onu hep beraber göreceğiz.

 4. Merhaba,

  Konuyla ilgili olarak lütfen bankanızın web sitesini okuyun veya müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alın.

 5. iyi g�zelde hi� bir yerde 3D secure �cretinden bahsedilmiyor, biz bu �creti �demeye mahkummuyuz?

 6. Ben garanti bankası kredi kartım ile internet üzerinden 3d şifreli ve cep telefonuna gelen sms şifre ile 2850 liralık alışveriş yaptım.. maalesef yaptığım harcama sonucu mal ürün ve hizmet satın alamadım..firma ile görüşmelerim olumsuz geçti beni bile tanımadılar . hem ben kredi kartımı kullanarak firmadan ürün sipariş ettim kartımla ödeme yaptım hemde onlar beni bile dinlemediler tanımadılar ne ürünüymüş falan dediler anlayacağınız mağdur edildim ne bir ürün ne bir mal ve nede bir hizmet alabildim..acaba ben nasıl vermiş olduğum parayı geri alabilirim bana bi yol gösterin bankalar şifreli harcama itirazlarını kabul etmiyormuş bankaya nasıl itiraz etsem parayı geri alabilirim.yoksa nereye dava açayım.

   • Bankaya itiraz ettim harcamaları ben yaptım fakat karşılığındada hiç bir ürün mal hizmet alamadım dedim kandırıldım dedim bankamda itirazınızı karşı bankaya ileteceğiz nasıl bir sonuç çıkar bilemeyiz dediler ya olumlu ya olumsuz bir sonuç çıkacak dediler..inşallah olumlu sonuç çıkar çünkü ben bişeycik alamadım bunu ispatlıyamazlar değilmi fiş fatura bana verdikleri mal için imza falan..acaba hiç 3d şifreli harcamaları bu şekilde geriye alan olmuşmudur.

 7. İtiraz ettiğim bütün tutarları banka bana iade etti..şifreli olarak yapmıştım ama karşılığında hizmet alamamıştım…mağduriyetim son buldu burdan avukata danış mahkemeye git diyenler önce bankaya itiraz et demeliydi havadan konuşmamalıydı…neyseki ben bankaya başvurdum da diğerlerinden kurtuldum birde onlarla uğraşacaktım..

Yorumlar kapalı.