Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 20 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Merkez Bankası Kara Liste Kaydınız Müracaata Gerek Kalmadan Silinecek

| Yayın tarihi: 28 Ocak 2009

Paylaş:

Sicil affı yasası 28.01.2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu af uyarınca kara listedeki kaydınız müraacat etmenize gerek kalmadan banka tarafından silinecek !

Merkez Bankası, “Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun”dan nasıl yararlanılacağı hususuna açıklık getirmek için açıklama yaptı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 28 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmiş olan söz konusu kanun uyarınca, Merkez Bankası negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları, karşılıksız çekler ile protestolu senetler kütüğünde yer alan ve ödenmesi gereken tarih 27 Ocak 2009 ve öncesi olan kayıtlardan ödenmiş olanların hemen, ödenmemiş olanların ise borcun en geç 28 Temmuz 2009 tarihi bitimine kadar ödenmesini veya yeniden yapılandırılması durumunda, borcun tamamen ödenmesini takiben, ödemenin bankalarca Merkez Bankası’na bildirildiği tarihte yazılı müracaata gerek olmaksızın bankaca silineceği bildirildi.

Merkez Bankasına yapılan vatandaş başvurularına istinaden işlem yapılması mümkün bulunmadığından kara listeden çıkmak için gereken ödeme bildirimlerinin bankalarca yapılması gerekiyor. Ferdi kredi ve kredi kartı, protestolu senet ve karşılıksız çeklere ilişkin borçlarla ilgili ödeme bilgilerinin bankanız tarafından Merkez Bankası’na iletilip iletilmediği konusunda tereddüt ediyorsanız, ödeme bilgisini Merkez Bankası’na göndermesi gereken bankanıza başvurularak bilgi almanız gerekiyor.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Ziyaretci

  15/05/2008 Tarihinde bir bankanın kredi kartına borcum olduğundan tarafıma haciz işlemi gerçekleşti . borcumun tamamı temmuz 2009 da bitmiş olucak bu durumda borcun bitiş tarihi net olmamakla beraber benim bu yasadan faydalanamama gibi garip bir durumum söz konusu olacak . bu bağlamda izleyeceğim yollar arasında haczi gerçekleştiren avukatlar ile bir anlaşma yolu mu mantıklı yada birinden bi para bulup bu borcun kapanmasını sağlamakmı mantıklı yoksa benim şimdi aklıma gelmeyen benim durumumda olan başka kişilerinde faydalanması açısından sağlıklı bir temizleme nasıl yapılır bu vb durumda .

  teşekkürler

 • TuketiciFinansman.net

  @Adsız // 29 Ocak 2009 Perşembe 16:19
  Son ödemenizi temmuz ayından önce yapıp bu durumu ispatlayan belgenizi alırsanız sicil affı ile ilgili bir sorun yaşamayabilirsiniz. Hatta erken ödeme nedeniyle indirim de talep edebilirsiniz.

 • Ziyaretci

  Merkez Bankası’da silinecek ama Kredi Kayıt Bürosu kayıtları ne olacak. En ufak bir gecikme bile yeni bir kredi almamızda problem oluyor. Ben KKB ekranı nı gördüm tüm gecikmeleriniz geçmiş 5 seneye kadar duruyor. Ama güncellemeler zamanında yapılmıyor. Ve bana göre 5 sene çok uzun bir süre.

  Kısaca şunu söylemek istiyorum KKB ekranındaki o birsürü bilgi silinmediği sürece ben ve benim gibiler tekrar ne kredi alabilir ne kredi kartı. Oysa kötü niyetli değildim. Bu Hayat şartlarında sadece gecikmelerim oldu ama tüm borçlarımı avukatlık hacizlik olmadan bankayla konuştuğum sürelerde kapattım. Ama suçlu gibi fişlendim.

 • addss

  ben ayın 1 itibariyele kredi borcumdan dolayı kara listeye düşcem sanırım eylülden beri kredi borcumu ödeyemedim 5 ay gecti 1 subatta temerrüte düşrüdüler eger borcumu kapatırsam temmuza kadar yasadan yararlanabilrimiyim ?

 • TuketiciFinansman.net

  @addss // 31 Ocak 2009 Cumartesi 21:38

  28 Temmuz 2009′a kadar borcunuzu kapatmış olmanız gerekir. Ancak bankalar bu tarihten sonra size kredi veya kredi kartı başvurunuz için onay verir mi ? Bu konu belirsiz.