web statistics

‘Serbest Tüketici’yseniz elektrik faturanızı hemen düşürebilirsiniz


Bugünkü yazımıza, özellikle doğalgaz ve elektriğe yakın zamanda gelen %10’luk zammın ardından çoğunuzun olumlu yanıt vereceği bir soruyla başlayalım. Evinizde kullandığınız elektriğe daha az ödemek ister misiniz? Üstelik herhangi bir tasarruf cihazı almadan. Yanıtınız evet ise yazımızın bundan sonrası sizi çok ilgilendiriyor. Eğer Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tanımı yapılan “Serbest Tüketici” kapsamına giriyorsanız, lisans sahibi olan ve enerji satışı yapabilecek tedarikçi firmalardan mevcut ödediğinizden daha ucuza elektrik alma imkanına sahipsiniz.

“Elektrikte Serbest Tüketici” tanımı nedir?

Yıllık enerji tüketim miktarı EPDK tarafından belirlenen limitin üzerinde olan tüm tüketiciler “Serbest Tüketici” statüsünde bulunur. 2014 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti ise 4.500 kWh/yıl. Yani 2014 yılı için aylık elektrik faturası ortalama 135 TL olan tüketiciler serbest tüketici olarak tanımlanabilir. Serbest tüketiciler, kendisi için uygun olan tüketim miktarına karşılık gelen tarifeyi belirleyip lisans sahibi olan ve enerji satışı yapabilecek tedarikçi firmalardan elektrik tedarik edilebilirler. Özellikle 1 Ocak 2015 sonrasında bu tüketici limiti hatırı sayılır miktarda düşeceğinden (0’a indirilmesi bekleniyor) serbest tüketici tanımına girecek kişi sayısı oldukça artacak.

Tanıma uyuyorsanız elektrikte indirim fırsatı var

Enerjinin çok pahalı olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Evinde küçük bir çocuğu olan, çamaşır/bulaşık makinesinden en az birini haftada en az bir kere kullanan; en az iki akıllı telefon, bir tablet, bilgisayar ve en az bir tane stand by modunda duran TV sahibi bir çok kişi serbest tüketici kapsamına giriyordur. Bu tanıma uymak demek, günlük hayatımızda enerji tüketim alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız ile ilgili değiştirmemiz bir çok konu var anlamına geliyor. Bu biraz daha uzun bir süreç ama elekrik şirketinizi değiştirmek çok kolay!

elektrik faturasi

Serbest tüketici özelliğini bir kere kazandıktan sonra aynı cep telefonu operatörlerinde yapıldığı gibi size daha uygun tarife sunan tedarikçi firmadan elektriği daha ucuza alma imkanına kavuşuyorsunuz. Elektrik tedarikçisi firmanın sunduğu tarifelere bağlı olarak mevcut tedarikçinizin size elektriği faturaladığı birim fiyatta indirim almanız mümkün.

Ben evimde her ay yaklaşık 150 TL elektrik faturası ödüyordum ve serbest tüketici tanımına giriyordum. Ufak bir araştırmadan sonra elektrik tedarikçisi firmalardan Dinamo Elektrik ile anlaştım ve seçtiğim tarifeyle elektrik faturamda yüzde 8 indirim almaya başladım. Dinamo Elektrik’in tarife detaylarını www.dinamoelektrik.com adresinden inceleyebilirsiniz.