web statistics

İstanbul Kart ile alışveriş imkanını TROY getirecek


İstanbul’da toplu taşımacılıkta kullanılan İstanbul Kart‘ın yaratıcısı BELBİM AŞ ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) arasında İstanbul Kart’ın TROY ile entegre edilmesi için 28 Mart tarihinde iyi niyet protokolü imzalandı. Buna göre, entagrasyon sonunda İstanbul Kart sahipleri kartları ile market, restoran, kafeterya gibi tüm iş yerlerinde alışveriş yapabilecekler. 18 milyon kart ile Türkiye’nin en büyük ön ödemeli kart çözümü olan İstanbul Kart, yerli ve milli ödeme sistemi çözüm TROY ile işbirliğine giderek kart sahiplerine toplu taşımanın yanı sıra yurt içi ve yurt dışında alışveriş imkanı da sunacak.

İstanbul Kart’ın önündeki Fırsat ve Engeller

İstanbul Kart kullanımında işlem tutarları ürünün tabiatından dolayı çok düşük. Dolayısı ile bu karta yapılan yükleme tutarları da çok yüksek değil. Ama işlem adedi ve frekansı çok yüksek. 18 milyonluk bu portföyün ne kadarı bankacılık dışında tam olarak bilmesek de, ön ödemeli kart pazarında bankasız nüfus için rekabet eden kuruluşlar için önemli bir rakip oldukları kesin.

Tabi bu bütün bunlar kağıt üzerinde. Zira alışveriş, para çekme, yatırma vs. gibi özellikleri ekleyelim İstanbul kart’a dediğinizde BDDK’nın konuyla ilgili olarak getirdiği yasal düzenlemeler ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

İstanbul kart ile alışveriş imkanını TROY getirecek

Bir kere ön ödemeli kartlarda aynı kartı birden fazla kullanalım dediğinizde kartı kayıt etme zorunluluğu gerekiyor. Şu anda 18 milyon istanbul Kart’ın kaçının kayıtlı olduğu tamamen muamma.

Ayrıca kayıtlı olsa da kimlik teyidi yapılmamış ön ödemeli kartlarda aylık 750 TL limit söz konusu.

Görünen o ki bu iş birliği hayata geçene kadar asıl kazançlı çıkacak kurumlar Belbim tarafından hazırlanan altapı ile İstanbul Kart’a para yükleme imkanı sağlayan Fast Pay (DenizBank) ve Maximum Mobil (İş Bankasıl) gibi mobil cüzdan uygulamaları olacak…