web statistics

Filepara Uygulaması nedir ? Filepara Uygulaması güvenli mi ?


FilePara, Bim Birleşik Mağazalar A.Ş. tarafından 2015 yılında farklı bir satış modeli olarak tüketicilere sundukları File Mağazaları konseptine uygun geliştirilen bir mobil cüzdan uygulamasıdır.

Bim tarafından hazırlanmış bu mobil uygulama hem android hem iOS uyumlu akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Öncelikli amacı müşterilerine File Mağazaları’nda cüzdanları yanında olmadan da hızlı ve güvenli ödeme yapabilmelerini sağlamak. File mağazalarında kasada ödeme yapmanın yanısıra, FilePara uygulaması, platforma üye çalışanlara veya yakınlarınıza yine File mağazalarında harcayacabilecekleri para gönderimine imkan veriyor.

Filepara’yı kimler kullanabilir?

Android ve iOS işletim sistemleri tarafından güncellemeler alan mobil telefon sahibi File mağazalarından alışveriş yapan, kredi kartı ve bank kartı sahipleri uygulamayı akıllı telefonlarına indirip kullanabilir.

Filepara Uygulaması’nı indirdikten sonra nasıl giriş yapabilirsiniz?

Parasal işlemlere aracılık etmesi planlanan bir uygulama için oldukça az sayıda bilgi istiyor uygulama. Bir cep telefonu numarasının ardından sistem size bir adet sms otp gönderiyor ve kayıt işlemi tamamlanıyor. TCKN Bilgisi sormuyor.

Filepara Uygulaması’nı nasıl kullanabilirsiniz?

Para Yüklemek için; Filepara uygulamasına giriş yaptıktan sonra alt menüde yer alan “Yükle” butonuna basarak karşınıza çıkan ekranda kart bilgileri ile yüklemek istediğiniz tutarı girdikten sonra yönlendirmeleri takip ediyorsunuz.

Ödeme Yapmak için; Yükleme sonrası yine alttaki menüden “Ödeme Yap” adımını seçip tutar giriyorsunuz. Girdiğiniz tutar üzerinden üretilen karekod’u kasada okutup ödemenizi yapabiliyorsunuz.

Para Göndermek için; Uygulamanın atında yer alan menüden “Gönder” adımını seçip karşınıza çıkan ekrana “Alıcı Bilgilerini” (Cep telefonu) ve tutarı giriyorsunuz. Yönlendirmeleri takip etiğinizde, cep telefonunu girdiğiniz kişi o telefonla Filepara uygulaması üyesi olmuşsa hesabına geçiyor. Bu tutarı File kasalarında harcama yapmak için kullanabiliyor.

filepara

Filepara’yı nasıl indirebilirsiniz?

Filepara uygulaması hakkında File web sitesinde henüz bir bilgilendirme bulunmuyor. Büyük ihtimalle şu sıralarda sadece pilot olarak personelin kullanımına açık. iPhone telefonlar için Apple iTunes ve Android telefonlar için Google Playstore uygulama mağazalarından ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

Filepara güvenli mi?

Filepara sınırlı mağaza lokasyonu nedeniyle sınırlı bir kitlesi olan File mağazaları müşterilerine (belki daha çok çalışanlarına) temassız işlem imkanı ve yakınlarına bu mağazalardan alışveriş yaparken kullanabilecekleri tutarları göndermeye yarıyan bir ödeme çözümü olarak dikkat çekiyor. Uygulama ile ilgili bir kullanıcı yorumları henüz yok. Bu demektir ki şu aşamada sadece pilot (personel kullanımı) ile sınırlı temel güvenlik fonksiyonları açısından önemli eksiklikleri var. Bunların tamamlanmasının ardından özellikle ramazan, bayram vb. olağanüstü dönemlerde yardım amaçlı kullanılan hediye çeklerinin yerini alması muhtemel. Özellikle BİM mağazalarında yaygınlaşabilir. Fonun gönderildiği cep telefonu ile entegre bir QR (Karekod) çözümü olması durumunda ciddi farklılık yaracataktır.

Şu aşamada uygulamayı indirip para yüklemeden önce biraz beklemekte fayda olabilir.