web statistics

Koçfinans ‘Bina Güçlendirme Kredisi’ Verecek


Türkiye’de ilk kez hayata geçecek bir çalışma ile Artyol Mühendislik ile işbirliğine giden Koçfinans, bina güçlendirme kredisi verecek. Artyol ise riskli binayı güçlendirecek. Alt limiti 2 bin TL olan kredinin üst limiti binanın durumuna göre belirlenecek.

Van depreminin ardından Hükümet, kentsel dönüşüm için düğmeye bastı. Sadece İstanbul’da 500 bin riskli bina bulunurken, devlet bu binaları yıkacak ya da yeniden yapacak. Maliyetini ise vatandaş karşılayacak. Koçfinans ve Artyol Mühendislik işbirliğiyle, binasını güçlendirmek isteyen vatandaşlara öncelikle bina inceleme kredisi imkânı sunuluyor. Türkiye’de bir ilk olan bu kredi paketi ile 2 bin TL-15 bin TL arasında değişecek kredi tutarı için 6 ay 0 faizli taksit uygulanacak.

KocFinansYine Koçfinans aracılığıyla bina güçlendirme kredisi imkânı da sunan olan Artyol Mühendislik, bunu da 2 bin TL alt limitle verecek. Üst limit ise yapının ve başvurunun durumuna göre belirlenecek. Bina güçlendirme kredisine ise yıllık 0,60’dan başlayan faiz uygulanacak. Bu kredileri kullanan kişi ya da kurumlar ise, hizmeti Artyol Mühendislik’ten alacak.

Apartman genel kurulunun kararı gerekiyor

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, kredi kullanmak isteyen kişi ya da kurumların öncelikle güçlendirme yaptırmak istedikleri bina ile ilgili apartman kararı almak zorunda olduğunu söyledi. Vatandaşların Art-Yol Mühendislik’e bu karar ile başvuru yapacaklarını belirten Türkkan, “Binasını inceletmek isteyen veya güçlendirme projesini hazırlatmış ve uygulatmak isteyen bina sahipleri, öncelikle apartman genel kurulunda karar aldıktan sonra, apartman yöneticisi Artyol Mühendislik’e başvuracak. Aynı uygulama iş yerleri ve şirket binaları, depolar ve üretim tesisleri için de geçerli Ödeme, daire sahibi adına fatura bedeli karşılığı doğrudan Artyol’a yapılacak. Bu çalışma şimdilik pilot olarak İstanbul’da başladı, kısa sürede ülke geneline yayılacak” diye konuştu.

Betonarme projesi önemli, elinizde yoksa belediyeden temin edin

Başvuru esnasında mevcut yapının betonarme projesinin başvuru sahibinin elinde olmasının çalışmayı hızlandıran bir unsur olduğunu ifade eden Türkkan, bu proje yoksa ilgili belediyelerden de elde edilebileceğini kaydetti. Yapılan müracaatın ardından Artyol Mühendislik’in uzman ekibinin binaya gelerek ön inceleme yapacağını ve çalışmaların yol haritasını belirleyeceğini belirten Türkkan, akabinde bina ile ilgili maliyet çalışması yapılacağını aktardı.

Ortaya çıkan mali portreye göre Koçfinans kredisinden yararlanmak isteyen daire sahibi kimlik, tapu fotokopisi ile başvurulacağını anlatan Sinan Türkkan, yapılan başvuruların önce Koçfinans’ın Artyol için açtığı özel sisteme düşeceğini dile getirdi. Artyol’a yapılan başvuruların Koçfinans’a iletileceğini söyleyen Türkkan, evi veya herhangi bir yapısı olan kişilerin başvuracağı bu kredi için kısa sürede Koçfinans’tan cevap alınarak gereken işlem tamamlanacağını bildirdi. Bu krediyi binada bulunan tüm daire sahiplerinin kullanmasının zorunlu olmadığının altını çizen Sinan Türkkan, kredinin apartman adına değil, daire sahibi adına verildiğini açıkladı.

Maddi durumu yeterli olmayan vatandaşa imkan sunuyoruz

İşbirliğinin çıkış noktası hakkında da bilgi veren Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, şunları söyledi: “Afet Yasası meclise gelmek üzere. Yasanın geçmesi ile vatandaşa ‘Binanı incelettir, alınan rapora göre güçlendir, ya yık veya yeniden yap denilecek. Ancak herkesin maddi olarak bu güce sahip olması çok zor. Biz de bu sıkıntının farkında olarak vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak istedik. Krediden faydalanmak isteyen kişiler, öncelikle Artyol Mühendislik’e başvuracak. Kredi başvuru işlemlerini ise vatandaş adına Artyol Mühendislik gerçekleştirmiş olacak.”

Kredi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve başvuru yapmak için gerekli detaylar www.artyol.com adresinde yer alıyor.