web statistics

İş Bankası, İşCep’le Yapılan Havale ve EFT’den Para Almaya Başladı


Sadece birkaç ay öncesine kadar “Cepten havale ve EFT ücretsiz” sloganlarıyla televizyonlarda İşCep’in tanıtımını yapan İş Bankası, 2012 yılının bankacılık sektörü ve karlılığı açısından zor geçeceğini öngörüyor olmalı ki, yeni yıla yeni ücret ve komisyonlarla “merhaba” dedi.

iscep iphoneMerkez Bankası’nın mevcut ekonomik konjonktür ve cari açığı azaltmak için aldığı tedbirler doğrultusunda, kredi büyümesi tarafında sınırlarla karşılaşan bankacılık sektörü karının 2012 yılında bir önceki yıla göre daralmaya devam etmesi bekleniyor. Bankalar da bu çerçevede çözümü, müşterilerin sırtına yeni maliyetler yükleyerek bulmaya çalışıyor.

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan İş Bankası da bu çerçevede, 2 Ocak tarihinde ücret ve komisyonlarında güncellemeye gitti. Hızlı ve pratik cep uygulaması İşCep ile müşterilerinin beğenisini kazanan banka, daha önce bu kanal üzerinden ücretsiz gerçekleştirdiği para transferleri için fahiş olduğunu düşündüğümüz bir tarifeyi devreye soktu.

Buna göre İşCep üzerinden havale yapmak isteyen müşteriler artık 1 TL havale ücreti ödeyecek, EFT yapmak isteyen müşterileri ise 2.5 TL’lik bir tarife bekliyor. Eğer iPhone’da İşCep kullanıcısıysanız kayıtlı EFT veya havalenizi yaptığınız sırada ücretsiz olduğunu düşündüğünüz adımlarda ilerlerken, ekranın ilk kısmında hesabınızdan düşülecek komisyonu görmeniz mümkün olmuyor, bu noktaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

İş Bankası ücret ve komisyonlarını sessiz sedasız güncellemesine karşın, bankanın interaktif kanallarına ilişkin Sıkça Sorulan Sorular kısmında ise nedense (!) bu konuya değinme ihtiyacı duyulmamış:

İnteraktif kanallarımızdan gerçekleştirilen işlemlerin çoğundan ücret alınmamakla birlikte ücret uygulamak zorunda kaldığımız işlemler için uyguladığımız tarife, interaktif bankacılık talimatı bulunan müşterilerimiz lehine büyük avantajlar sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Bankaların şube ağı üzerinden gerçekleştirdikleri para transferleri için yüksek fiyatlar belirlediği gerçeğinin kabullenildiği bir ülkede, teknoloji ve rekabetin bu kadar ileri seviyelere ulaştığı bir dönemde alternatif dağıtım kanallarında İş Bankası’nın izlediği yaklaşımı ayakta alkışlıyoruz !

“İş Bankası, İşCep’le Yapılan Havale ve EFT’den Para Almaya Başladı” üzerine 3 yorum

  1. Yakında hesabımıza bakmaya bile para alacaklar neredeyse… O günler de yakındır. Bankalar alıştılar yüksek karlara kardan zarar etmeye başlayınca basıyorlar ıvır zıvır ücretleri. Paramızı güvenli diye oarad tutuyoruz. Hem işletiyorlar hem de bizim paramızı bize pazarlıyorlar. Pes… Bunlar iyi günlerimiz.

  2. bravo işbankası bende seni ayakta alkışlıyorum. Yarın hesaplarımı Halk Bankasına aktarıyorum.

Yorumlar kapalı.