web statistics

Vergi-Prim Affı ve Borç Yapılandırma Bugün Son Eriyor


Bazı kamu alacakların yeniden yapılandırılmasını da kapsayan 6111 sayılı Kanunun 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe girmesiyle başlayan yeniden yapılandırma süreci bu akşam sonra eriyor.

Kanunun kesinleşmiş alacaklar, kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan amme alacakları, gelir, kurumlar ve katma değer vergisi matrah artırımı ile gelir ve kurumlar vergisinde stopaj artırımlarıyla ilgili hükümlerinden yararlanmak isteyenler, bugün mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunabilecek.

SSK ve Bağ-Kur prim borçları ile yapılandırma kapsamına alınan diğer borçların yapılandırılması başvuruları da bugün sona erecek.

Bu maddelere göre yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödeme dönemi ise (peşin ödeme seçeneği tercih edilmiş olanlar dahil) 30 Haziran 2011 tarihinde sona erecek.

borc yapilandirma6111 Sayılı Kanunda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında vatandaşa 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurma hakkı tanınmıştı. Ancak daha sonra kanunun Bakanlar Kurulu’na verdiği yetki çerçevesinde, sözkonusu süre 31 Mayıs 2011 tarihine kadar uzatılmıştı.

Bu arada kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması başvurularında vergiyle ilgili sonuçlar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacak. Basın toplantısının 2 Haziran Perşembe günü yapılması bekleniyor.