web statistics

Akbank Banka Bonosu İhracı 9 – 10 Aralık’ta


Akbank 6 ay vadeli 1 milyar lira tutarında banka bonosu ihracına imza atmaya hazırlanıyor. Şirketin yaptığı açıklamada SPK’dan alınan izin çerçevesinde 9-10 Aralık tarihlerinde banka bonosu ihracı için talep toplanacağı bildirildi.

Akbank tarafından yapılan açıklamada, bir mevduat bankası tarafından Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş ilk banka bonosu ihracı için geri sayıma başlandığı belirtilerek, SPK’dan alınan izin çerçevesinde 9-10 Aralık tarihlerinde banka bonosu ihracı için talep toplanacağı bildirildi.

Açıklamada, ilk aşamada 1 milyar lira tutarında ihraç edilecek banka bonosunun vadesinin 6 ay, getiri oranının ise benzer vadedeki referans hazine bonolarının üzerine ek 60 baz puan olarak belirlendiği kaydedildi.

Akbank Banka Bonosu IhraciAkbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları ifade etti: “Akbank olarak bir ilke daha imza atarak, yurt içinde bir mevduat bankası tarafından yapılan ilk banka bonosu ihracını hayata geçiriyoruz. Yurt dışında gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracı büyük ilgi gördü. Bu ihracımız ile yurt dışı borçlanmada lider banka olmanın yanı sıra yurt içi borçlanmada da sektöre öncülük ediyoruz. Sektörümüzün farklı ürün ve hizmetlere ihtiyacı olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu adımımız yeni bir piyasa oluşmasını da sağlayacak. Bu sayede, kurumların kredi riskleri menkul kıymet piyasalarında işlem görmeye başlayacak. Yeni borçlanma ürünümüz sermaye piyasalarına derinlik kazandıracak. Özel sektör bono piyasasının zaman içinde gelişmesi bankalardaki vade uyumsuzluğunun giderilmesinde de önemli bir rol oynayacak.”