Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 17 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

KKB`deki Negatif Kredi Kaydınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz ?

| Yayın tarihi: 24 Nisan 2008

Paylaş:

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hakkında daha önce kısa bir bilgilendirme yapmıştık. KKB konusu tüketici açısından henüz tam anlamıyla netleşmiş bir konu değil. Organizasyon yapısı ve çalışma prensipleri açısından birçok bilinmeyen mevcut.

KKB, kredi veren finansal kurumlara müşterilerinin kredi geri ödeme performansları ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı ortak bir veritabanı hizmeti sağlamaktadır. Bu sisteme bankalar, borsa aracı kurumları, finansal kiralama, faktöring, forfaiting şirketleri, finans kurumları, sigorta şirketleri, tüketici finansman şirketleri ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından uygun görülecek diğer şirketler üye olup sorgulama hizmetlerinden faydalanabilirler.

Eğer bir bireysel kredi veya kredi kartı almışsanız ve borcunuzu geri ödeme konusunda gecikmeye düştüyseniz KKB’de sizin için negatif bir kayıt açılır. Üye kuruluşlar kendilerine gelen yeni bir kredi başvurusunu değerlendirirken kendi kayıtlarınının yanısıra KKB kayıtlarında tüketicinin diğer üye kuruluşlar ile bir kredi ilişkisi olup olmadığını bir ilişki varsa bu ilişkinin geri ödeme performansını sorgularlar. Negatif bir kayıt çıkması durumunda da yeni bir kredi veya kredi kartı vermekte sorun çıkartabilirler.

KKB sistemi milyonlarca kayıttan oluşan bir veritabanıdır. Böyle büyük veritabanlarında yeni bir kayıt yaratmak kolaydır ve üye kuruluşlar bununla ilgili pek sorun yaşamazlar. Geri ödemesinde sorun olan müşterinin bilgilerini ilgili ayda kolayca KKB veritabanına ekleyebilirler. Ama asıl sorun mevcut müşteriye ait bilgilerin güncellemesinde yaşanıyor. Milyonlarca satırlık veri içersinde hangi satırın hangi kolonundaki bilgiyi nasıl güncellemeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekiyor.

Üye firmaların bazıları müşteri gecikme durumları ile ilgili kayıtları bir şekilde bu sistemde güncelliyorlar ancak gecikme durumları olumlu yönde gelişen müşterilerin kayıtlarını aynı başarıyla KKB’de güncelleme yapamıyorlar veya umursamıyorlar.

Bu umursamazlık yapan üyelere baktığımızda sisteme üye, ancak veritabanındaki payı nispeten küçük olan kurumlar olduklarını görüyoruz. Küçük sayılardaki müşteri veritabanında bulunan çok daha az sorunlu müşterilerin ilerki tarihte borçlarını kapatanların sayısal olarak çok az olması KKB’de yaratılan negatif kayıtların daha sonra sistemde sorunsuz bir şekilde düzeltilmesi konusunda hassasiyet göstermeleri için yeterli motivasyon sağlamıyor. KKB ise bu tür kayıtların düzeltilmesi ilgili üyelerini sürekli uyarmakla beraber bu duruma son verecek caydırıcı bir yaptırım uygulamıyor.

Mevcut sistemden faydalananlar üye kuruluşların kredi risk bölümleridir. Kredi risk bölümleri ise kredi performansı ile ilgili olarak daha çok kötü haberler ile ilgilidir. Kötüden iyiye dönmüş haberler yüzde olarak büyük olmadığı için pek önem vermezler. Çoğu zaman mağdur durumda kalan tüketicilerin bu konuda aksiyon alması gerekebilir.

Peki geçmişte kapatmış oldukları sorunlu bir borç ile ilgili negatif KKB kaydının devam etmesi durumunda tüketiciler ne yapabilir?

KKB’de yaratılan kayıtlar sadece kaydı yaratan üye tarafından veya kaydı yaratan üyenin talebine istinaden güncellenebilir. Tüketici olarak KKB’de yer alan herhangi bir kaydınız ile ilgili bireysel talepleriniz dikkate alınmaz. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında tüketicinin öncelikle kendisi ile ilgili kaydın hangi KKB üyesi kurum tarafından yaratıldığını öğrenmesi gerekir.

Tüketici, elinde KKB üyesi kurum ile bu borç ilişkisinin sona erdiğine dair resmi bir belge temin etmesi gerekir. Böyle bir belgenin olması durumunda bu belge ile ilgili kuruma başvurulması ve ilgili kurumun KKB’deki kaydın düzeltmesini talep etmesi gerekir. Ancak birey olarak kurumda bu konuyle ilgili bölümü bulmak ve aksiyon almalarını sağlamak zaman alabileceğinden daha süratli bir sonuç almak isteyenler için ilgili kurumun teftiş kurulunu arayarak bu konudaki şikayetini iletilmelidir. Teftiş kurulları finansal kurumlarda en süratli reaksiyon gösteren bölümlerin başında gelir. Üstelik otoritesi gereği bu kanaldan gelen talepler ilgili bölümlerce en süratli şekilde cevaplanmaktadır. Kurumların genel müdürlük santrallerinden teftiş kurulunun telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Teftiş kurulunu arayıp bulacağınız kişinin isim ve soyismini bir yere not ettikten sonra durumu detaylı ve sakin bir şekilde bir şekilde anlatmalı, KKB’de ilgili kaydın düzeltilmesi için gereğinin yapılmasını ve güncellemenin yapılarak tarafınıza bilgilendirmenin yapılmasını talep ettiğinizi bildirmelisiniz.

Bunu yaptıktan sonra ilgili kurumdan aldığınız belgenin yanında durumu açıklayan bir dilekçeyle teftiş kurulu tarafından size verilecek bir faks numarasına iletilmesi gerekebilir. Bu gereklilik teftiş kurulu ve kuruma göre farklılık gösterir.

Normal şartlar altında bir tüketicinin kaydı ile ilgili düzeltme talebini KKB sistemine iletilmesinin ardından kayıt ile ilgili düzeltme iki saat içersinde yapılıyor. KKB, bu amaça hizmet eden Mides (Müşteri itirazları değerlendirme sistemi) adlı bir sistemle ilgili kayıtların süratli bir şekilde üye kuruluşların talebine istinaden düzeltilmesine imkan vermektedir.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Ali

  ilginiz için teşekkür ederim bu yazdıklarınızı aynen yaptım ilgili kuruluşun yani vakıfbankın teftiş kurulu ile görüştüm.acak problem olan tarih ile ödeme tarihi aynı olması sebebiyle teftiş kurulundaki kişinin ses tonundan konuşma şeklinden ‘ istersem yaparım ama ne gerek varki zaten geç ödemişsin’ kkb kaydında olumsuz görünmen daha iyi olur tarzında bir konuşma yaptı benimle.şimdi kkb bürosu bizi muhatap kabul etmiyor banka banane diyor.sizin yazdıklarınızdada bu banka çözmezse başka bir yolu yok gibi görünüyor sonuç itibariyle ben başladığım noktaya geri dönüyorum sanırım.ozaman bu sorun çözülemeyecekse neden kkb düzeltme bölümü var veya neden ilgili bankanın teftiş kurulu var sonuçta sorun hala çözülmedi.Acaba bunları size anlatırken çokmu taraflı konusuyorum.birazda onların açısından düşüneim diyorum ama sizin yazınızda yazdığınız gibi görüştüğüm kisinin adını soyadını aldım ve sakin anlaşılır bir dilde de derdimi anlattım iki üçgün boyunca telefon fax trafiği yaşadık ilk önce halledilir dediler sonra yok kalsın yapmayalım tarzında kendi insiyatiflerini bankaları yanında kullanarak düzeltmediler.şimdi bu durumda ne yapmalıyım çok teşekkürler şimdiden yardımınız için

 • TuketiciFinansman.net

  Ali bey merhabalar;

  KKB uygulamasında yaratılan bir kaydın silinmesi, kayıt yanlış bir kayıt olmadığı sürece malesef mümkün olmuyor. Ancak kayıt sahibinin durumundaki gelişmeleri de bildiriyorlar. Yani gecikmeye düşüldüğünde bununla iligli kayıt yaratılıyor ve gecikme durumunun devam etmesi durumunda kayıtta ilgili güncellemeler yapılıyor.

  Sizin durumunuzu ele alırsak üç ay gecikme kredi riski açısından geri ödeme konusunda önemli bir kayıt. KKB kayıtlarından bunun silinmesinin mümkün olacağını zannetmiyoruz ancak bu üç aylık gecikmeyi herhangi bir yasal takip sürecine geçmeden ödeme yapmak suretiyle kapatmış olmanızda aynı nedenlerle önemli bir bilgi.

  Kredi riski açısından bakıldığında ödemelerinde bir dönem sorun yaşayan ancak borcuna sadık bir tüketici profilini gösteriyor. Sonuçta bu gecikmeden dolayı çıkan bazı faiz maliyetlerini de ödemek suretiyle borcunuzu kapatmışsınız. Banka bir bakıma sizin bu gecikmenizden dolayı ilave bir gelir de elde etmiş oldu. Aslına bakarsanız banka açısından karlı bir müşteri potansiyeline sahip olduğunuzu gösteren ibareler bunlar. Eğer bu ödeme kaydı da KKB’de yer alıyorsa bu konuda çok üzülmemeniz gerektiğiniz düşünüyoruz.

  Unutmamanız gereken nokta, KKB kaydı bir adli sicil gibi değil sadece kredi veren kurumların kredi geri ödeme performansınız hakkında referans aldıkları bir kaynak. Her bankanın kredi politikaları birbirinden farklılık göstermekle beraber kredi satma konusundaki rekabetin bu yoğunlukta yaşandığı bir sektörde ödemelerinizde yaşanan ve sonrasında kapatılan bir borç nedeniyle (eğer bu bilgi KKB kayıtlarında yer alıyorsa) kredi taleplerinizde sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Önemli olan bu kayıtların doğru şekilde gösterilip gösterilmemesi. KKB kaydınız ile ilgili son durumunuz hakkında malesef bizim bilgi sahibi olmamız mümkün değil. Ancak bir başka bankada tanıdıklarınız varsa bu konuyla ilgili olarak gerekli kimlik bilgileriniz paylaşmanız durumunda size sistemde kaydınızın ne şekilde olduğunda dair bilgi verebilirler.

  Sizin de bahsettiğiniz gibi KKB bireysel başvurulara istinaden herhangi bir aksiyon almamakta. Bu konuda ilgili banka teftiş kurulunun yaklaşımından sonra size arzuladığınız sonuca ulaştıracak mı bilemeyiz ancak kanuni yolları denemeyi tercih ederseniz Tüketiciyi Koruma Derneği’nden de görüş almanız faydalı olacaktır.

  BDDK da bu konuda istediğiniz amaca ulaşıcağınıza inanıyorsanız başvurabileceğiniz bir üst otorite olabilir. Tüm bankalar BDDK’ya iletilen tüketici taleplerine net bir cevap vermek zorundadırlar.

 • isa

  ben istanbuldan isa bir kaç yl önce işlerimin kötü gitmesi sebebiyle kredi kartlarımın ödemelerinde aksamalar yaşadım ve yasal işlemler sonucu borçlarımı ödedim
  kredi kartlarım bu vesileyle iptal oldu şu an işlerimi yoluna koydum ve bir şirkette idareci olarak çalışıyorum maaşımın yüksek olmasına ramen askari ücretli olarak ğöründüğümden kredi alamıyorum kredi kaydımı nasıl yükselte bilirim teşekkürler

 • TuketiciFinansman.net

  İsa bey merhabalar;
  Yorumunuzdan anladığımız kadarıyla, ödeme sorunu yaşadığınız krediler yasal takip sonucu kapatılmış krediler. Yasal takip uygulamalarında kurumlar tahsilat yapılsa dahi müşteri ile kredi ilişkilerini bitirdikleri için kredi kartlarınızı kapatmışlardır. Malesef bu durum tüketici açısından arzu edilmeyen durumlar açısından ilk sırada yer almakta.

  Yasal takibe uğramış müşteriler genelde kredi veren kurumların hedef kitlesine girmediği için sizinde bahsettiğiniz gibi kredi kartı veya tüketici kredisi almanız hiç kolay olmayacaktır. Öte yandan çalıştığınız şirkette yönetici olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Eğer kredi kartı almak istiyorsanız şirketinizin yoğun olarak çalıştığı banka şubesinden bu konuda yardım alabilirsiniz.

  Şube müdürünün yoğun olarak çalıştığı şirketin yöneticilerine müdürün referansına istinaden negatif kkb olmasına rağmen kredi kartı vermesi çok yaygın olmasa da yapılan bir uygulamadır. Ancak şube müdürünün referansı ile kredi kartı verilse bile bu kartın limitleri çok yüksek olmayabilir.

  Limitinizin yükseltilmesi için banka ile aranızda karşılıklı bir güven oluşması gerekir. Bu güveni tekrar kurmak için bizim tavsiyemiz banka ile kişisel olarak da çalışmanız yönünde olacaktır. Bunun için bankada bir hesap açtırıp faturalarınız ile ilgili otomatik ödeme talimatı vermeniz ve tasarruflarınızın bir kısmını bu bankanın sunduğu ürünlerle değerlendirmek faydalı olabilir. Bunu yaparken aktif olarak internet bankacılığını kullanmanız sizin açınızdan bir sürü kolaylık sağlayacaktır. Hakkında yasal takip yapılmış tüketicilerin bir bankayla borç ilişkisi kurduktan sonra en az iki sene sorun yaşamaması durumunda hem çalıştığı kurumda hem diğer kurumlarla kredi ilişkisine girmesi daha kolay olacaktır.

  Ancak unutmamak gerekir bankaların kredi ve kredi kartı verme kriterleri içinde bulunulan piyasa koşullarıyla doğru orantılıdır. Yukarda bahsettiğimiz yöntemlerin işe yaraması bundan dört ay önce daha yüksek bir ihtimal iken, bütün dünyada yaşanan likidite krizi nedeniyle bu günlerde malesef bu kadar kolay olmuyor. Daha önceki yazımızda sizlerle paylaştığımız banka yöneticileri sektör beklentileri ile ilgili yazımızda de net bir şekilde görüldüğü üzere takipteki kredilerin hacminde bir artış beklentisi mevcut. Bu beklenti de bankaların kredi politikalarında biraz daha muhafazakar davranmalarına yol açacak ve tüketicilerin arzu ettiği koşullarda ve miktarlarda kredi almasını olumsuz etkileyecektir.

 • Ziyaretci

  peki benim ödemelerimde gecikme var ama bir icralıkm durum yok şimdi benim ihtiyacım olan krdıyi kullanamıyorum ya böyle bir saçmalık olurmu daha iki gün önce ankara demiryollarında bir arkadaşım ile başvuru yaptık kabul edilmedi sonuç lanet olun araştırın ve yazın arkadaşım iki gün önce işyerinde kendin astı kına yaksın şimdi bankalar

  aykırı bir içerek yok işin ucunda bir hayat karardı bir aile yok oldu