web statistics

Akbank’ın çıkardığı Axess Mobil ne işe yarar?


İçinizde reklamlarına denk gelip “Nedir bu Axess Mobil, ne işe yarar?” diye merak edenler olmuştur. Akbank, kredi kartı müşterilerine bir mobil uygulama üzerinden Axess kampanyalarına katılım imkanı tanıyan Axess Mobil adında bir mobil uygulama çıkardı. Bu sayede, Bonus Flash ve Yapı Kredi Cüzdan’ın ardından, kredi kartı kampanya uygulamasına sahip bankalar kervanına geç de olsa katılmış oldu.

Ekim 2017 sonu itibariyle lansmanı yapılan Axess Mobil uygulamasında kartı sahipleri uygulama üzerinden güncel kampanyaları görüntüleyip, geleneksel platformlara kıyasla daha avantajlı koşullar ile katılım sağlayabiliyor, chip para durumları hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve kredi kartlarını internetten alışverişe açabiliyor veya kapatabiliyorlar.

Yukarıda saydığımız bu özelliklerin hemen hepsi daha önce tüketicinin beğenisine sunulmuş Bonus Flash ve Yapı Kredi Cüzdan uygulamaları tarafından sağlanıyordu. Axess Mobil uygulamasını diğer uygulamalardan farklı bir konuma getirmek için eklediği özellik, kullanıcının “modu”, yani ruh haline göre mevcut kampanyaları kategorize etmesi ve tüketiciye bu paketler halinde sunması. Axess Mobil size bulunduğunuz modu değiştirecek veya muhafaza etmenize yardım edecek kampanyaları bir algoritma çalıştırıp sunamıyor. Sadece kategorilere teknoloji modu, güzellik modu vb. gibi ayrı bir isim vermiş. Bu kategorilere göre siz kampanyaları izleyebiliyorsunuz.

Axes Mobil ile hangi işlemler yapılabiliyor?

– Özelleştirilmiş kategori isimlerine göre kampanya izleme ve (avantajlı) katılım, beğenilen kampanya için kart sahibine özel indirim kodunu uygulama üzerinden alıp üye işyerinden kullanmak.
– Beğenilen veya sık sık alışveriş yapılan favori markaları favorileriniz arasında işaretleyerek, bu markaların kampanyalarından haberdar olmak.
– Chip-para, mil puan ve indirim kazanım ve harcama takibini yine bu uygulama üzerinden yapmak.
-Semtinizde yer alan üye işyerlerinin Axess Mobil kullanıcılarına özel olarak yaptıkları kampanyaları’ndan haberdar olmak
– Kredi kartı sahibi olan birinin çok işine yaramayacak ama Akbank direkt bankacılık işlem setinden aktarımı kolay olduğu için eklenen, yeni kredi kartı başvurusu, kredi kartı borcunun hesaptan ödenmesi, mevcut kredi kartlarını kartlarınızı yurtdışı kullanım ve internetten alışverişe açıp/kapama işlemleri
– Farklı bir yaklaşımla Axess kredi kartıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyebilmek de mümkün. Ama trafik cezası ödemek mümkün değil.

Ben uygulamayı iOS işletim sistemi üzerinden kullandım. Dolayısıyla Yapı Kredi Cüzdan’da olduğu gibi Android uygulamasından kart tanımlayıp temasız ödeme yapmak gibi bir kolaylık sağladılar mı görmem mümkün olmadı.

akbank axess mobil

Axess Mobil’i indirmeli miyim?

Kendini Türkiye’nin dijital bankası olarak konumlandırmak için milyonlarca lirayı reklama harcamak yeterli olmuyor. Farklı yaklaşımlarla ürünler ve işlevler sunmak da gerekiyor. Genel olarak Axess Mobil geliştirilirken kart piyasasındaki rakiplerine karşı öne geçecek bir inovasyon geliştirmek ve öncü olmak yerine takipçi olmayı tercih etmiş. Kredi kartına yönelik bir ödeme özelliği getirmeden Akbank mobil bankacılık uygulamasının light versiyonunu mobil uygulamaya gömmüş. Ben en son Akbank kredi kartımı motorlu taşıt vergisindeki taksit imkanı nedeniyle tercih etmiştim. Çok uzun zaman önce benim için cazip bir ödeme aracı olmaktan çıktı. Axess Mobil uygulaması bu özellikleri ile sahip olduğum Akbank kredi kartını benim için tekrar cazip bir ödeme aracı haline getirmeye ikna edemedi doğrusu. Ancak aktif olarak Akbank Axess kredi kartlarını kullananlara avantajlı kampanyalardan haberdar olup katılmalarına yardımcı olabilir.

Axess Mobil uygulaması hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak ve uygulamayı indirmek için burayı inceleyebilirsiniz.