web statistics

Tüketici Kredilerindeki Büyümede Kamu Bankaları Sınırı Geçti


Ekonomi yönetiminin “Harcamayın, kriz geliyor” söylemleri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Kredilerde yüzde 25’i geçene polisiye tedbir uygularız” uyarılarına karşılık, kamu bankaları tüketici kredilerindeki büyümede özel ve yabancı bankaları geçti. Kamu bankalarının kullandırdığı tüketici kredileri, yılbaşından 15 Temmuz’a kadar olan dönemde yüzde 27,4 oranında artarak 59 milyar lirayı geçti. Aynı dönemde özel bankaların tüketici kredilerindeki büyüme yüzde 23,3 ile gayri resmi sınır olarak belirlenen yüzde 25’in altında kaldı.

Kredilerde frene en sert basan ise yabancı bankalar oldu. Yabancı bankaların kredi hacmindeki artış yüzde 5,2’de kaldı. Bankacılık sektörünün toplam tüketici kredileri ise yüzde 21,4 oranında artarak 151.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör genel ortalamada kredi büyümesini yüzde 25’in altında tuttu.

Son bir yıllık döneme bakıldığında da kamu bankalarının kredi hacminde yüzde 51,1 ile en fazla büyümeyi gerçekleştirdiği gözleniyor. 1 yıllık dönemde özel bankaların tüketici kredileri yüzde 43, yabancı bankaların kredileri ise yüzde 16,2 oranında büyüdü. Geçen yılın son 5 ayında tüketici kredilerinde kamu bankaları yüzde 18,6 büyürken, bu büyüme özel bankalarda yüzde 16, yabancı bankalarda ise yüzde 10,4 oldu. Bu yıl konut kredileri yüzde 17,1, taşıt kredileri yüzde 16,4, ihtiyaç kredileri ise yüzde 25,8 arttı.