web statistics

Otomatik Fatura Ödeme Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ?


Otomatik ödeme ile faturalarınız bankanızdaki vadesiz hesabınıza tanımlanır ve faturalarınız son ödeme tarihinde hesabınızdan otomatik olarak ödenir. Otomatik ödeme talimatı verilerek Telekom, cep telefonu, kablolu TV, su, doğalgaz, elektrik vb. faturalar ödenebilmektedir.

Fatura tutarının ödenmesi için hesabınızda mutlaka yeterli miktarda para olmalıdır. Aksi takdirde ödeme gerçekleşmez. Bazı bankalar otomatik fatura ödemelerinde kullanılmak üzere kredili mevduat hesabı açarlar ve böylece hesabınızda yeterli para bulunmasa bile faturalarınızın zamanında ödenir. Ancak kredili mevduat hesabından ödenen paraya faiz ödenmesi gerektiğinden, hesap hareketlerini iyi takip etmek ve zamanında geri ödeme yapmak önemlidir.

Günümüzde pek çok banka vadesiz hesap yerine kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilmesine de imkan tanımaktadır. Bu sistemde faturalarınız mevcut kredi kartınıza tanımlanır ve faturalar son ödeme tarihinde kredi kartınızdan otomatik olarak ödenir. Fatura tutarı hesap kesim tarihinde ekstrenize yansır.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir ?

Otomatik ödeme talimatını son faturanızla beraber bankanızın şubesine giderek, ATM’lerden, internet şubesinden veya telefon bankacılığı hizmet numarasını arayarak verebilirsiniz.

Hangi ödeme türünü seçmeliyim ?

Otomatik ödeme talimatı sayesinde fatura ödemeyi unutma derdiniz kalmaz. Ancak vadesiz hesabınızda para olmaması durumunda faturanız ödenmeyecektir (bkz: Otomatik ödemenin size göre olduğundan emin misiniz?). Üstüste birkaç faturanın ödenmemesi halinde elektrik, su, ve doğalgaz gibi kritik hizmetler aniden kesilebilir. Dolayısıyla hesabınızda bulunan para miktarını her zaman kontrol etmek gerekir. Talimat vermeden önce bankanızın fatura ödeme günününde hatırlatma SMS’i gönderip göndermediğini de öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

kredi kartiyla otomatik odemeEğer bankanız imkan tanıyorsa, vadesiz hesaptan ödeme yerine kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermek faturanızın ödenmeme riski azaltacaktır. Ayrıca bazı bankalar kredi kartından otomatik fatura ödemelerinde ekstra puan kazanma imkanı da sunuyorlar. Vadesiz hesaptan ödemelerde olduğu gibi kredi kartından ödemelerde de kartınızın limitinin dolması halinde ödenmeme riski vardır. Dolayısıyla kredi kartınızın limitini her ay sonunda kadar kullanıyorsanız bu ödeme türü size göre değil.

Kredili mevduat hesabından yapılan otomatik ödemeleri ise yüksek faiz maliyetleri nedeniyle önermiyoruz.