web statistics

SWIFT GPI Pre-validation’a entegre ilk banka Garanti BBVA oldu


Daha önce burada da belirttiğimiz gibi SWIFT bankaların uluslararası para göndermek ve almak için kullandıkları bir mesajlaşma protokolüdür. 1970’lerden beri kullanılan bir platform olup zaman içerisinde çok değişikliğe uğramamış teknolojisi, blockchain gibi mevcut alternatiflerine göre eski ama bankalar tarafından uluslararası fon transferleri söz konusu olduğunda hala en çok tercih edilen platformlardan biridir.

SWIFT GPI nedir?

Dünya çapında onbinlerce banka tarafından 40 seneyi aşkın süredir kullanılan bu mesajlaşma platformunun alt yapısını günümüz internet dünyasına göre güncellemezseniz, bankanızın fonlarını internet korsanlarına kaptırma olasılığı hiç de düşük değil. Bundan 4 ila 5 yıl önce Carbanak isimli bir hacker grubuyla bağlantılı olduğu tahmin edilen bazı hackerlar; aralarında Rusya, Amerika, Çin, Almanya Ukrayna Banglades ve Türkiye’den Akbank’ın da bulunduğu bankalara saldırıda bulunup milyonlarca dolarlık fon çalmışlardı.

Bu SWIFT hackleri ile 2014 yılında hayatımıza giren kripto paralar ve blockchain (blok zinciri) teknolojilerinin de SWIFT’in varlığını tehdit edecek bir popülerliğe ulaşmasının ardından, SWIFT tarafından 2017 yılında global ölçekli Global Payment Innovation (GPI) insiyatifini başlatılmıştı. SWIFT GPI muhabir bankalar arasında uluslararası para transferi süreçlerini daha güvenli ve şeffaf bir hale getirmeyi ve transfer edilen fonların gönderilen hesaba ulaşması için geçen süreyi kısaltmayı amaçlıyor. Garanti BBVA bu insiyatife Türkiye’den katılan ilk banka olmuş ve çok kısa süre içinde müşterilerine yurt içi ve yurt dışındaki bankalara SWIFT aracılığıyla yaptıkları transfer işlemlerini Garanti BBVA İnternet Şubesi’nden takip edilebilme imkanını (Giden SWIFT Takip Sistemi) sunmuştu.

SWIFT GPI

SWIFT GPI ön doğrulama (pre-validation) işlemi nedir?

Garanti BBVA’nın dünyada ilk entegrasyonu tamamlayan banka olduğu SWIFT GPI ön doğrulama hizmeti, transferi yapan bankaların, transfer işleminin hemen öncesinde nihai alıcıya ait hesap bilgilerini SWIFT üzerinden doğrulamalarına imkan sağlıyor. Böylece olası hatalı işlemlerin önüne geçilerek zaman ve operasyonel verimliliğin artırılması hedefleniyor.

Garanti BBVA, Giden Swift Takip Servisi’ne ek olarak önümüzdeki aylarda Gelen Swift Takip Servisi‘ni (Inbound Tracking) de devreye alarak, müşterilerine yurt dışından veya yurt içinden hesaplarına gelecek yabancı para cinsi transferlerini gönderici bankadan çıktığı andan itibaren izleme imkânı sunacak.