web statistics

ParaMara – Bir Mobil Cüzdan Çözümü


Türkiye’de mobil cüzdan çözümleri arasında yer alan ING ParaMara düzenli olarak en uzun süredir kullandığım mobil cüzdan uygulaması. Daha iyi bir mobil cüzdan çözümü mutlaka vardır ama düzenli olarak kullanmama motive eden bir fayda sunuyor. Bir ön ödemeli kart çözümü olan ininal kart’a maliyetsiz yükleme yapmama izin veriyor. Üstelik bunu yaparken kredi kartımı kullanabiliyorum. Bu özelliği nedeniyle haftada bir veya iki defa mutlaka kullanıyorum. Bu frekansın ininal kart‘ın uygulamasından çok daha fazla olduğunu belirtmeliyim.

Öte yandan Nisan ayından bugüne kadar yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak ürünün, ING Bank tarafında sahipsiz bir ürün olduğunu ikna olmuş durumdayım. Bunun sebeplerini kısaca özetleyeyim:

1) Başka banka kartına bağlı hesaptan ininal kart’a para transferinde yaşanan sorunun çözülmesi için iki aydan fazla süre geçti.
2) Bayram tatilinde uygulamanın çalıştırdığı servislerde yaşanan aksaklığın düzelmesi için 10 günlük bayram tatilinin sona ermesi gerekti.
3) Başka banka kredi kartlarından (Finansbank) ininal kart’a tanımlama yapılmasında hala sonuç yok. Ürünün sahibi olsa bu bankalar ile görüşmeler yapılarak bir çözüm üretilebilirdi.
4) ParaMara’da aktif bir INGBank mobil ve markafoni için bulunan kampanya dışında başka bir kampanya bulunmaması.

Halbuki ParaMara‘nın bir sahibi varken üründe öncü bir inovasyonla karşılaştık (Android telefonlarda temasız özelliğin kullanılması gibi) ama sonrası gelmedi.

Halihazırda ING Bank kredi kartı sahibi olmanız ininal kart’a yükleme amaçlı ParaMara kullanıyorsanız bir dez avantaj, çünkü uygulama buna izin vermiyor. İllaki karta tanımlı bir vadesiz mevduat hesabı olmasını zorunlu kılıyor. Demek ki ING Bank dağıttığı kredi kartlarında aktivasyon diye bir endişe taşımıyor.

ING Bank Para Mara

ParaMara ile başkasına para gönderme işlemini henüz deneyleyemedim, zira kartıma ait bir açık hesap zorunluluğu var. ING Bank ile o seviyede bir beraberlik kurmak istediğime emin değilim. Şahsi görüşüme göre doğru hedefleme yapılırsa şahsa para göndermek fonksiyonu yerine ininal kart (veya herhangi bir tekrar kullanımı mümkün) ön ödemeli karta para göndermek üzerine fayda sunmaya devam ederlerse, bu ölüme terkedilmiş ürünü tekrar canlandırıp hayata geçirebilir ve rekabeti karıştırabilirler.

Unutmamak lazım ortalıkta dolaşan 18 yaşın altında ve akıllı telefon sahibi bir sürü genç var. İninal kart bu gençlere online oyunların yanı sıra apple store ve google play store üzerinden uygulama, içerik ve film almalarına imkan veriyor. ParaMara da ebeveynlere de bu kartlara ücretsiz hatta kredi kartından yükleme yapmaları (ING Bank kartları hariç) ve yapılan harcamaları takip etmelerine imkan veriyor.

ING Bank, mobil cüzdan çözümü olarak ParaMara‘da sıklıkla kullanıma motive edecek faydayı bulmuş. Orta vadede bunu aktivasyon, hatta çapraz satışa çevirecek potansiyeli de var. Öte yandan ürünün sahipsiz olması yaşanan sorunlarda çabuk çözüm üretilememesi bir güvensizlik ortamı doğuruyor. Olası aksaklıklarda muhattabın kim olduğunun netleştirdiğinizde (ininal) sorun yok.

Genç segment bankacılığı adı altında öğrencilere kredi kartı satmaya çalışmak yerine ebeveynlere ön ödemeli kart çözümleri sunmak zamanlama ve fikir olarak harikulade bir noktada. Ürüne sahip olup hala buradaki fırsatı görmekten uzak bankalar yerine ininal’ın burada başarısı çok dikkat çekici.