web statistics

Ön ödemeli kart nedir? Türkiye’de hangi ön ödemeli kartlar var?


Kim ne derse desin, nakit alışveriş dünyasında kraldır. Nakit, güç demektir, alacağınız ürün veya hizmetin bedeline bağlı olarak indirim kazanmak demektir. Size anonimlik sağlar. Nakit kullanmak eğer kredili mevduat hesabı veya kredi kartı ile fonlanmıyorsa geleceğini ipotek altına vermemek için kararlılık göstermek, ayağını yorganına göre uzatmak demektir.

Öte yandan kartlı ödeme çözümleri, kullanımı cazip hale getirecek farklı fırsatlar sunar. Özellikle seyahat edecekler için uçak veya otobüs bileti alırken veya kalacak yer için rezervasyon yaptırırken kartsız olmuyor. Kart kullanımının önemli iki avantajı var. Birincisi zaman, ikincisi fiyat.

Türkiye’de kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasında en önemli etken hiç şüphesiz taksitli alışveriş imkanıdır. Kredi kartı, yüksek enflasyon ortamında  oluşan senetle taksitli alışveriş yapma alışkanlığına, hem alıcı hem satıcı açısından önemli kolaylıklar sunan bir sosyal mühendislik harikasıydı. Peki Türkiye’nin kredi kartı ile taksitli alışveriş imkanı sunan ülke olduğunu biliyor muydunuz?  Öte yandan kredi kartları yıllık kart aidatı, faiz uygulaması gibi özellikleri nedeniyle dikkat edilmezse insanı kontrolsüz bir borç sarmalına da sokabiliyor.

Ön ödemeli kart nedir? Faydaları nelerdir?

Ön ödemeli kart ise 16 haneden oluşan bir şahsına münhasır numara serisidir. Sahiplik için diğer kartlara kıyasla çok daha az şey ister. Banka kredi kartı sözleşmesine gerek yoktur. Geçerli bir TCKN ile cep telefonu yeterli. İkisinin pratikte ilişkili olmasına da gerek yoktur.

Türkiye’de şu an için mevcut ön ödemeli kartlar arasında dikkatimizi çekenler şunlar:

Ininal Card 
Paycell Card
Manibux
Papara Card

Ön ödemeli kart ödünç verilebilen bir ödeme aracıdır. Kredi kartınızı bir tanıdığınıza verdiğinizde kredi itibarınızı da aynı kişiye emanet etmiş olursunuz ama ön ödemeli kartta sadece kart üzerindeki bakiyeyi riske atmış olursunuz. O da kara para ile mücadele tebliğ kapsamında bir ayda en fazla 750 tl ile sınırlıdır. Kartı finansal itibarınızı riske etmeden istediğiniz kişiye kullanması için verebilirsiniz. Bu da Türkiye’de geçici veya yasal olmayan yollarla bulunan kişilerin yerel para birimiyle kart kullanabilmesine, 18 yaş altı gençlerin (ki mali durumu müsait olanların hemen hepsinin bir akıllı telefonu var) çevirimiçi alışverişlerinde yaş sınırını beklemeksizin (akıllı telefon uygulama mağazaları, oyunlar ve e-ticaret sitelerinden) ürün ve hizmet alabilmelerine imkan verir.

Mobil uygulamalarda yaşanan gelişmeler ve ülkemizde yaygın ATM ağları bulunan finansal kurumlarla parekende mağazalarla yapılan işbirlikleri ile, kartlara fon yüklemek de ön ödemeli kartlar hayatımıza ilk girdiğinden bu yana oldukça kolaylaştı.

18 yaş altı kişiler için ön ödemeli kartlar isimlerine olmasa da, harcama sorumluluğunu alabilecekleri bir karta sahip olmalarına imkan veriyor. Bu da ön ödemeli kartları ebeveynlerin çocuklarının harcama bilincini geliştirmesine imkan veren bir enstruman olarak kullanma imkanını öne çıkartıyor.

81 milyonluk Türkiye’de yukarıda bahsettiğimiz 18 yaşın altında olup bankacılık ürün ve servislerini kullanamayan veya 18 yaşın üstünde olup herhangi bir banka hesabı bulunmayan, çalışmayan, kredi skoru düşük, faiz hassasiyeti olanlarla beraber yaklaşık 25 milyonluk bir kitleyi ödeme kartlı ödeme sistemlerinin sağladığı avantajlar buluşturması açısından önemli bir üründür.

Manibux

Ön ödemeli kartlar kredi kartları gibi kredili bir ödeme aracı olmaması, ne yüklersen onu harcayabildiğin bir ödeme aracı olması nedeniyle  nedeniyle, kredi siciliniz de ön ödemeli kart sahibi olmanızı engellemiyor.

Seçtiğiniz markaya bağlı olarak farklılık gösterse de ön ödemeli kartlar maliyeti olan ürünler. Aylık hizmet ücreti, kart yükleme ücretleri, nakit çekme ücreti vs. gibi ücretler barındırıyor; ancak bunlar kullanıma bağlı olarak tasarlanmış maliyetler olması nedeniyle yıllık olarak bakıldığında kredi kartı yıllık aidatları ve hesap işletim ücretlerine göre düşük kalıyor. Eğer birikiminiz varsa mevduat faizlerinin geldiği şu noktada maliyetlerin önemli kısmını iki üç günlük faiz getirisi ile karşılamak mümkün.

Dolayısıyla yüksek enflasyon endişeleri ve kur riskinin olduğu şu ortamda ön ödemeli kartlar toplumun önemli bir kesimine avantajlı alışveriş imkanı sunduğunu söylemek mümkün.