Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 5 Ağustos 2020

Scroll to top

Top

Kredi kartı uçuş mili/uçak bileti rekabetinde son durum – Nisan 2016


Bankaların Uçuş Mili kazandıran programları özellikle seyahat etmeyi sevenleri cezbediyor. Seyahat mevsiminin açıldığı bu dönemde, tüketicilerin en çok tercih edecekleri Adios, Wings, Miles and Smiles, Maximiles ve Parafly Kredi Kartlarını sizin için araştırdık.

YAPI KREDİ – adios Kredi Kartı

adios kredi kartı; rota önerileri, seyahat hattı ve kişiye özel seyahat planlama imkanı ile seyahatseverlere özel hazırlanmış bir ürün.
Adios, Standart ve Premium olmak üzere iki farklı kategoride müşteriye sunuluyor. Premium kart hamillerine; concierge, seyahat sigortası, shuttle, deniz taksi ve özel şoför gibi ekstra hizmetler sunuluyor.

adios kart hamilleri anlaşmalı üyeişyerlerinde kazandıkları puanlarla;
– Yapı Kredi Seyahat Hattından uçak bileti, konaklama, seyahat ve gemi turu satın alabiliyor ya da araç kiralayabiliyor;
– Anlaşmalı üyeişyerlerinden alışveriş yapabiliyor;
– Cep telefonu hattına TL yükleyebiliyor;
– Allianz Yaşam ve Emeklilik primlerini ödeyebiliyorlar.

Adios kartın en önemli özelliği Yapı Kredi Seyahat Hattından yapılan seyahat harcamalarının 1.1 ile 2.4 arasında işleme göre değişen katsayılarla çarpılarak hamiline avantaj sağlaması. Örneklemek gerekirse, 103.000 puanı bulunan bir adios kart hamili anlaşmalı üyeişyerinde harcama yaptığında puanınınndeğeri 515 TL olurken, Yapı Kredi Seyahat Hattında bu puan ile 1.000 TL tutarında bir uçak bileti satın alabiliyor. Refakatçi biletlerinde ise kart hamili ekstra %25 oranında bir avantaj daha elde ediyor ve ikinci bileti 410 TL karşılığı 82.000 puan ile satın alıyor. İşlemlerde ayrıca alan vergisi ödenmiyor.

adios kart hamilleri Yapı Kredi Seyahat Hattını arayarak birikmiş puanlarıyla ya da adios kartlarını kullanarak seyahatlerini planlayabiliyor, Avanspuan ve 9 aya varan taksit imkânından faydalanabiliyor.

adios internet sitesinde “adios’un Seyahat Önerileri” başlığı altında, görülmeye değer destinasyonlarla ilgili bilgiler yer alıyor.

AKBANK – Wings Kredi Kartı

Wings, bir club card özelliğinde tasarlanmış; Wings Standart, Black, Private ve Business olmak üzere dört farklı çizgisi olan bir kart. Wings Travel, Wings Gurme, Wings Wellness, Wings Life ile bu sınıflardaki anlaşmalı üyeişyerlerinde karta özel indirim ve taksit imkânları sunuyor.

Wings kredi kartlarıyla üyeişyerlerinde mil puan kazanılırken, Axess üyeişyerlerinde ise Chip Para elde ediliyor. Chip Para’lar istendiğinde mil puana dönüştürülebiliyor. 1 Chip Para 15 mil puana karşılık geliyor.

Wings kredi kart hamilleri 1,5 TL’lik alışverişlerinden 1 mil puan kazanıyorlar. Wings internet sitesinden yaptığımız hesaplamaya göre, örneğin 1.000 TL’lik ekonomi sınıfı İtalya bileti için 85.011 mil puan, ya da diğer bir deyişle Wings kredi kartı ile 127.517 TL harcama yapılarak sözkonusu bilet satın alınabiliyor. Ayrıca alan vergisi ödenmiyor.

Kart hamilleri mil puanlarıyla www.gezginleralemi.com internet sitesi üzerinden yurt dışı uçak bileti harici seyahat harcamaları yapabiliyorlar. Yurt dışı uçak bileti alacak kart hamilleri bu işlemi internet üzerinden gerçekleştiremiyor ve ancak çağrı merkezi üzerinden mesai saatleri içinde işlem yapabiliyor.

Kredi karti ucus mili

GARANTİ BANKASI – Miles and Smiles

Miles and Smiles, yaşam stil kartı olarak tasarlanmış bir ürün… Miles and Smiles; Standart, Platinum ve Privé olmak üzere üç farklı kategoride müşterilere sunuluyor.

Kart; İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Çeşme ve daha birçok şehir ve turizm merkezinde restoran, otel, alışveriş, spor/ SPA ve güzellik merkezlerinde ekstra indirim ve mil kazandırıyor.

Miles and Smiles Platinum ve Privé kredi kartları concierge, seyahat hattı ve CIP hizmetleri ile hamillerini seyahat öncesi ve sırasında her türlü konfordan faydalandırıyor. Bunların yanısıra, dünya çapındaki çok özel tadları deneyimlemek, etkinlik ve organizasyonlara katılmak için kart sahipleri Özel Seyahat ve Concierge Hattından hizmet alabiliyorlar.

Miles and Smiles kredi kartı harcamalarından elde edilecek mil puanlar kart türüne, yolcu programı statüsüne ve harcama yapılan üyeişyerine göre değişiyor. Ancak standart bir kartla yapılan 1.000 TL’lik bir market harcamasından 500 mil puan kazanılıyor. Buna göre; Avrupa’da bir lokasyona gitmek üzere gereken 20.000 mil için 40 Bin TL harcama yapılması gerekiyor.

Miles and Smiles milleri ile satınalınan biletlerde alan vergisi ayrıca ödeniyor olup, ödeme mil puanlarla yapılabiliyor.
“Mil puanlarımla uçak bileti almayayım da harcama yapayım da” denebiliyor. Bu durumda; Beymen, ATU Duty Free, Shell, BP ve Turkcell İletişim Merkezlerinde harcama gerçekleştirilebiliyor.

İŞ BANKASI – Maximiles

Maximiles, Standart ve Select olmak üzere iki ayrı kategoride sunuluyor. Maximiles ile biriken uçuş milleri herhangibir kotaya, bölge ve kişi sayısı sınırlamasına tabi olmaksızın bilet alımında kullanılabiliyor. Kart sahipleri; İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa havaalanı otoparkları ile maxishuttle hizmetlerinden indirimli olarak faydalanıyor.

Maximiles program ortakları tarafından verilen indirim, taksit ve mil puan avantajları ile kart sahipleri çeşitli avantajlar elde ediyorlar. Öte yandan, kart hamilleri bir ay boyunca Müze Kart özelliğinden faydalanarak müzeleri ücretsiz ziyaret edebiliyorlar.

Maximiles ile yapılan her 200 TL’lik harcamadan 1 maximil kazanılıyor. Bilet alımlarında bölgeye göre mil çarpanları ile işlem yapılıyor.
– Yurt içinde 250 TL’lik uçak bileti 250 maximil ile
– Avrupa’da 1000 TL’lik uçak bileti 667 maximil ile
– Amerika’da ise 1500 TL’lik uçak bileti 750 maximil ile satın alınabiliyor.

Örneğin; Avrupa’ya uçmak için satın alınacak 1000 TL’lik bilet için Maximiles kredi kartı ile 133.400 TL’lik harcama yapılması gerekiyor.

HALKBANK – Parafly

Parafly kredi kartı ile kazanılan ParafPara’larla Paraf üye işyerlerinden alışveriş yapılabiliyor, Parafly Seyahat Hattı ile uçak bileti, tur paketi, araç kiralama ve benzeri seyahat harcamaları belli katsayı ile çarpılarak gerçekleştirilebiliyor.

Parafly kredi kartı ile üye işyeri kategorisi bazında yapılan harcamaların Binde 1.4’ü ile Binde 5’i oranında ParafPara kazanılabiliyor. 1 ParafPara 1 TL’ye eşdeğer olup, yurt içi/ dışı uçak bileti ve konaklama puan kullanımlarında çarpan katsayısı 2, tur paketlerinde ve araç kiralamalarında ise çarpan katsayısı 3.

1000 TL’lik Avrupa uçak bileti için 500 ParafPara gerekiyor olup, sözkonusu puan 100.000 TL’lik market harcaması ile elde edilebiliyor.
Parafly’ın sunduğu pek çok ayrıcalıktan dikkat çekenler ise şöyle;

– “Her Yer Lounge” uygulaması ile uçuş gününde havaalanındaki restoranlarda yapılan harcamanın 25 TL’lik kısmı Parafly tarafından karşılanıyor.
– Paraf Günüm hizmeti ile ayın belli bir gününde kart sahipleri %5 indirim ve artı dört taksit avantajından faydalanabiliyor.
– Cumartesi Restoran İndirimi sayesinde kart hamilleri 20 TL ile sınırlı olmak üzere %25 restoran indirimi elde ediyor.
– Aylık ekstre harcamaları belli limitler üzerinde olan kart sahipleri, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havaalanlarındaki lounge hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

İncelediğimiz seyahat kart programları içinde harcamaya göre en avantajlı uçuş imkanı veren bankanın Miles and Smiles ile Garanti Bankası olduğunu görüyoruz. Tüm diğer kartlar arasında ise en çok özelliğe ve müşteri odaklı yaklaşıma sahip olan kart programının ise Halk Bankası Parafly olduğunu söyleyebiliriz.

Konuk yazarımız Elif Bilge Eder‘e bu makale için teşekkür ederiz.

Elif Bilge Eder Hakkında
Elif Bilge Eder: sırasıyla Galatasaray Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yeditepe Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Bölümleri’ni bitirmiştir.

1991 yılında bilgi teknolojileri departmanında bankacılık hayatına başlayan Elif Bilge Eder, Kentbank A.Ş. ve TurkishBank A.Ş.’de görev yapmış; plastik kartlar, alternatif dağıtım kanalları, bireysel bankacılık alanlarında kredi kartları, banka kartları, internet bankacılığı, ATM sistemleri ve çağrı merkezi gibi bir çok başarılı projeye imza atmıştır.

Halen Bireysel Bankacılık, Pazarlama, E-Ticaret, Dijital Bankacılık alanlarında çalışmalar yapan Elif Bilge Eder, Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Lisesi Mezunlar Derneği üyesidir. Evli ve İstanbul’da yaşamaktadır.

Blog | Linkedin | Twitter: @elifbilgeeder

Facebook hesabınızla yorum yazın