web statistics

Kredi Kartı Taksit Sayıları ve Asgari Ödeme Tutarı Düzenlemesi Haziran 2020


Güncelleme / Haziran 2020: BBDDK, Covid-19 sonrası normalleşme sürecinde tüketicilere finansman kolaylığı sağlamak ve yurt içi turizmi desteklemek amacıyla bazı sektörlerdeki kredi kartı taksit sayılarında düzenlemeye gitti. Kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama sektörlerinde yurt içine ilişkin harcamalarda 12 aydan 18 aya çıkartırken, yurt dışına ilişkin harcamalarda taksit sayısını 6 aydan 3 aya düşürdü.

Ekonominin canlandırılması bunu yaparken tüketici borçluluğunun kontrol altında tutulması amacıyla BDDK, banka kredi kartlarında ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcuna ve taksit sayılarına ilişkin düzenlemede değişikliğe gitti.

Yeni düzenlemeye göre; önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi. Yeni kredi verilen kartlarında ise bir yıllık sürenin dolmasına kadar borcun asgari tutarı yüzde 40‘ı olarak belirlendi. Önceki düzenlemede kredi kartı limitine göre (15 bin Türk Lirasına kadar %30, 15 ila 20 bin lira arası %35, 20 bin lira ve üzeri için %40 olarak) belirlenmişti.

BDDK, kredi kartı taksit sınırlandırmasında da düzenlemede değişikliğe giderek, taksit sayısını mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya çıkardı. Tebliğ’e göre;

* Mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya,
* Elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya,
* Havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda dokuz aydan on iki aya,
* Vergi ödemelerinde dokuz aydan on iki aya, elektrikli eşya2 alımlarında on iki aydan on sekiz aya,
* Kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise on iki aydan on sekiz aya çıkarıldı.

(Elektronik eşya: Video, kamera, ses sistemleri, Elektrikli eşya: Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb.)