web statistics

ING Bank’ın ParaMara uygulaması kapanıyor


Dün ING Bank tarafından gönderilen bir sms ile haberdar oldum; ING Bank nihayet uzun bir süredir sürüncemede bıraktığı hayalet uygulaması ParaMara‘yı ızdırabından kurtarmaya karar vermiş. Kasım 11 itibariyle ParaMara ile verdikleri hizmetlerini sonlandırma kararı almışlar. ParaMara kullanıcılarına, alternatif olarak ING Mobil üzerinden QR ile para çekebileceklerinin ve çok yakında (evet henüz değil ama yakında!) cep telefonuna para gönderebileceklerinin müjdesini veriyorlar.

Bir zamanlar bankasız kitleler için (ki bu kitlenin 20 milyonun üzerinde bir sayı olduğu söyleniyor) ödeme, para transferi, oyun pin alım, fatura ödemeleri, akıllı telefon uygulama mağazalarından alışveriş işlemlerine erişim sağlanması gibi potansiyel taşıyan plaformun havlu atarak bu arenadan çekilmesini görmek beni üzdü ama şaşırtmadı. 2016 yılında yoğun bir kullanımla başlayan benim ParaMara yolculuğum 2017 yılı temmuz ayında, uygulama ile yaşadığım sorunların bir türlü çözüm bulamaması ve her geçen gün artarak birikmesi nedeniyle sonlanmıştı.

ING Bank Paramara Kapaniyor

Uygulama ile versiyonlarının iyi test edilmeden yayınlanması, hatalı sürümlerin geç düzeltilmesinin ardından Ininal platformunun da ING ile işbirliğinin sonlanması ParaMara için son darbe olmuş olacak ki, kimsenin kullanmak için sebep bulamadığı hayalet bir uygulama olarak finansal uygulamalar mezarlığına doğru son yolculuğuna çıktı.

ParaMara’nın terk ettiği oyun alanına Akbank iştiraki AkÖde’nin Tosla ile giriyor olması bakalım bu alana yeni bir soluk getirmeyi başabilecek mi…