web statistics

Güvenliğiniz için para çekerken karekod tercih edin


Karekod (QR Code) uygulamaları mobil bankacılık ve ATM’ler ile beraber kartsız para çekmek için kullanılmaya başlamadan önce; mikrositeler, web siteleri, webde yer alan dökümanların lokasyonları veya mobil uygulama adreslerine yönlendirme amaçlı kullanıldı. Ama son kullanıcı tarafından bir türlü benimsenmedi…

Karekod kullanarak yönlendirmeden faydalanabilmek için son kullanıcının karekod okuyucu bir uygulamayı ya indirmesi ya da önceden indirmiş olması gerekiyordu. Akıllı telefon sahiplerinin önemli bir kısmı 16 gb’lık kapasitede telefonlar tercih ediyor. Yüksek çözünürlükte kameralar ile çekilen resim ve videolar kısa sürede birikerek bu telefonlarda yer ihtiyacı doğuruyor. Bunun neticesinde cihazda yer açmak amacıyla karekod okuyucu gibi kullanım frekansı gerçekten düşük uygulamaların telefonda barınma süresi çok uzun olmuyor. Hal böyle olunca karekod ile karşılaşan bir aklıllı telefon kullanıcısı kodu okutmak için bir uygulama bulup indirmek yerine yoluna devam etmeyi tercih ediyor. İşte bu yüzden karekodlar için uzun yıllar denenmesine rağmen son kullanıcı açısından tercih edilecek bir kullanım alanı bulunamadı.

bankacilik karekod

Doğru kullanımın bulunması için bankacılığın bu işe doğru motivasyon ile yaklaşması gerekiyordu. Bankacılık sektörü sayesinde mobil bankacılık uygulamaları bu teknolojiyi alarak gerçek bir fayda sağlayacak şekilde kullanımına imkan sağladı. (Yanlış anlaşılma olmasın karekod ile atm üzerinden kartsız para çekme işlemlerini kastediyorum. Internet bankacılığına giriş yapmak gibi garip uygulamayı kastetmiyorum.)

Neden Karekod ile para çekilmeli?

İlk sebebi sağladığı pratiklik. Günümüzde bir çok insan evden çıkarken cüzdanını unuttuğunda eğer nakit ihtiyacı yoksa geri dönmüyor. Ama telefonunu (telefonu unutma olasılığı cüzdanı unutma olasılığından daha düşük) unuttuğunda geri dönme olasılığı daha yüksek. Karekod ile para çekmek bu cüzdanınızı unuttuğunuz durumlarda size kolayca günlük ihtiyacınız için gerekli olan parayı çekmenize imkan sağlıyor. Tek ihtiyacınız telefonunuz ve ona kurulu bankanıza ait mobil uygulama.

İkinci ve belki de en önemli sebep ise güvenlik. Son yıllarda bazı kötü niyetli kişiler, banka şubelerinden uzakta bulunan ATM’lere dikkatlice bakılmadığı taktirde farkedilmeyecek düzenekler kurmaya başladı. Düzeneklerle bu ATM’leri para çekmek için kullanan kişilerin kart bilgilerini ve şifrelerini toplayarak eşleştiriyor ve bu kartlara bağlı hesapları yine bu tür uzak lokasyonlardaki ATM’leri kullanarak boşaltıyorlar.

ATM’den para çekerken kart yerine mobil bankacılık uygulaması üzerinden karekod kullanmak, ATM üzerinden kart ve şifre bilgilerini aktarmayı ortadan kaldırarak para çekmeye imkan sağladığı için kötü niyetli kişilerin düzenekler kullanarak bu bilgilerinizin kopyalanma olasılığını hatırı sayılır oranda azaltıyor.

Bu konuyu özellikle tatil için şehir dışına çıkmayı planlıyorsanız, kart ve şifre güvenliğiniz için öncelikle para çekmek için şube ATM’lerini tercih edin. Şube dışı ATM kullanmak zorundaysanız bankanızın kendi ATM’sini kullanmaya dikkat edin. Bankanızın mobil uygulaması destekliyorsa paranızı uygulama üzerinden karekod kullanarak çekin.

Her banka mobil bankacılık uygulamasından karekod ile para çekmeye imkan tanımıyor. Bazıları bu konuda öncü olurken bazıları takipçi olmayı tercih ediyor. ATM’lerden karekod özelliği ile para çekmeye imkan mobil bankacılık uygulamaları listesi için tıklayın.