web statistics

GarantiOne ile gençlik ve öğrenci segmentinde bir sonraki adıma geçiliyor


Şimdiye kadar sağır sultan bile duymuştur ama bir de ben haber vereyim istedim. Garanti bBnkası sosyal mobil bankacılık uygulaması olarak tanımlayabileceğim iGaranti uygulamasının adını GarantiOne olarak değiştirirken hedef kitlesini de değiştirdi. Aslına bakarsanız netleştirdi demek daha doğru olacak.

GarantiOne da ne? Sadece yeni bir isim mi?

GarantiOne ismiyle yenilenen mobil bankacılık uygulasıyla 18-25 yaş arası (geleceğin aktif banka müşterilerini) gençler ve öğrencileri hedefleyen bankacılık uygulamasıyla, günlük hayatta harcamalarını takip, kontrol ve tasarruf etmelerine imkan sağlamanın yanısıra, en çok kullanılan bankacılık işlemlerini maliyetsiz gerçekleştirmelerine imkan vererek, bankalar arası gençlik ve öğrenci segmentindeki rekabeti tamamiyle başka bir yere taşımış.

Bunu yaparken hedef kitlesine uymayan ancak ücretsiz işlemleri nedeniyle iGaranti’yi kullanmayı tercih eden benim gibi müşterileri aynı amaçla kullanmaya devam edebileceğimiz hakkında bilgilendirmeyi de atlamamış.

Kısaca Garanti Bankası ve Ben

Mobil Bankacılık uygulamaları arasında en beğendiğim uygulamanın (Garanti Cep) sahibi Garanti Bankası. Garanti Bankası’nı aktif olarak kullanmıyorum, bunun için maliyet yapısı ile ilgili kendimce bir çok haklı sebebim var. Ama kullanmayı da bırakamıyorum; bunun iki sebebi var:

1) Bankayla çalışmamın azalmasına neden olan maliyet yapısına rağmen, sektöre öncü olarak getirdiği, tüketiciye katma değer sağlayan ürün ve hizmetleri bana hitap etmeye faydalar sunmaya devam ediyor.
2) Türkiye’de örneğine az rastlanan sürdürülebilirlik ve devamlılık var ürün ve hizmetlerinde. Sektörün ilk otomatik fon bozan vadesiz mevduat hesabının sahibi olarak bu hizmeti devam ettirmeye devam ediyor. Bu da 10 seneden uzun bir süredir oradaki hesabımdan otomatik ödemelerimi maliyet faktörüne rağmen devam ettirmemi sağlıyor.

Bu arada her ne kadar eskisi kadar sık kullanmasam da en kapsamlı kesintisiz bir şekilde işlem seti sunan mobil bankacılık uygulaması olması nedeniye Garanti Cep uygulamasının bende ayrı bir yeri olduğunu söylemem gerek.

GarantiOne’da neler var ?

garantione

Kendisinden önce gelen iGaranti uygulamasıyla pek yıldızımızın barıştığını söyleyemeyeceğim. Ben onu, o beni anlayamadı. Meğerse aramızda nesil farkı varmış. Garanti Bankası’ndan maliyetsiz para transferi yapmak için çok sınırlı bir şekilde kullandım. Ama uygulama içi bildirimlerde kullandıkları hesabınıza para geldi uyarısı çok hoşuma gitti. Hemen arkasından Garanti Cep uygulamasına taşımaları da ayrı bir güzellik oldu.

GarantiOne bankacılık müşterisi girişi öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı grupta işlem ve/veya özellik sunuyor.

Kartsız Para Çekme
Login öncesi çıkan ekranın solunda para çekme butonunu garanti bankası paramatikleri ile kolayca para çekmek mümkün. En yakın Paramatikde, 1 tuşuna bastıktan sonra GarantiOne uygulamasında para çekme butonuna basıp çıkan akıllı telefonun kamerasına paramatik ekranını okutup paranı çekebiliyorsun. Bu gerçekten faydalı bir özellik. Sadece gençler ve öğrenciler için değil yetişkinler için de faydalı.

Acil ihtiyaçlarım için nakit çekmem gerektiğinde ama banka kartım yanımda olmadığı için para çekemediğim hatırı sayılır miktarda deneyimim olmuştur. Üstelik çoğumuz günümüzde cüzdanımız olmadan dışarı çıkabiliyoruz ama akıllı telefon olmadan çıktığımız nadir oluyor.

En Yakın ATM
Tabi kartsız para çekebilmek için önce en yakın paramatik’in nerede olduğuna dair bilgin olnası lazım. İşle sağ taraftaki buton da bu işe yarıyor. Garanti Bankası şube ve atmlerini harita üzerinde tespit edip gidebilirsin.

Kampanyalar Fırsatlar
Bir alt sırada yer alan kampanyalar hemen her mobil bankacılık uygulamasında var ama ilk bakışta birden fazla kampanya’yı göstermesi açısından farklılık yaratıyor. Kampanyalar butonuna girmek zorunda kalmıyorsun.
Diğer İkonlar

En alt sırada solda yer alan hesaplamalar ikonun altında yatırmak istenen miktara göre teklif edilen mevduat faiz oranlarını, almak istenilen miktara göre teklif edilen döviz kurlarını, kullanılmak istenen kredi tutarı veya taksit tutarına göre sunulan kredi tekliflerini incelemeye imkan veren hesap makineleri var.

Ortada yer alan GarantiOne destek hattı ile canlı chat veya müşteri temsilcisine ulaşırken sağ üst köşede yer alan minik çan işaretinden uygulama üzerinden gönderilen duyurulara ulaşılabiliyor.

Banka müşterisi girişi sonrası
Karşınıza çıkan hesap ve kart durumu algısı açık olan gençler ve öğrenciler için güzel veriler sağlıyor. Hesap durumunda hesapta bulunan tutar ve planlı ödemelerin tutarlarını görmek mümkün. Faturalanmış otomatik ödeme, veya düzenli talimatlarını baz alarak ay sonunda hesabında bulunacak tutar için anlık bir tahminde bulunuyor. O sırada henüz faturalanmamış bir ödemeniz varsa bunu göremezsiniz. Kredi kartı durumundan ise toplam kart limitini, kredi kartı ile yapılan harcamaları ve kullanılabilir limiti inceleyebiliyor kredi kartı ile gerçekleştirilen işlem detaylarını takip edebiliyor ve gerekli durumlarda nakit avans çekme imkanı veriyor.

İşlemler
İşlem seti bir Garanti Cep Şubesi değil tabiiki. Para transferi, ile EFT, Havale, Virman ve cebe para göndermek mümkün. Bunu yaparken daha önceden kayıtlı bilgileri kullanmak veya ileri bir tarihli planlanmış transferleri takip etmek mümkün. Döviz altın alım satımı, fatura ödemeleri ve kartsız para çekme işlemleri GarantiOne mobil uygulamasının işlem setini oluşturuyorlar.

Hediye Gönder
Seviyorsan ona küçük sürprizler yap mottosuyla sunulan hediye gönder özelliği ise hısım arkadaş ve özel kişilere yanyana olunmasa da bir şeyler hediye etme imkanı sunuyor. Bazen bir hamburger menüsü, bazen bir kahve, bazense bir hediye çeki. Şu an katılımcı markalar biraz sınırlı ve elit ama potansiyeli var. Düzenli bir ilişkisi olanlar için uyaralım bu daha çok sürpriz amaçlı bir uygulama sizi unutulan bir özel günden kurtaracak mucize değil.

Harcamalar
Harcamalar menüsü hesap veya kartlarla yapılan harcama ve ödemeleri önceden belirlenmiş dönemler için inceleme imkanı sunuyor.

Başvurular
Bu menü adımından ise vadesiz, e-vadeli hesap, birikim kutusu, kredi kartı, paracard ve ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunma imkanı sunuyor.Şunu unutmamak lazım, kredi kartı, kredi başvurularının sonuçlanması diğer ürünlerin başvurularından farklılık gösterebilir. Bunu şahsınıza karşı yapılan eylem olarak değil bankanın elindeki sınırlı kaynakları kullanarak derlediği verileri kredi polikaları ve yürürlükte olan yasalar çerçevesinde değerlendirerek yantı vermesi olarak görmelisiniz. Doğruluğu kesin değildir ve kesinliklke tartışmaya açıktır ama bunun için bir şubeye gidip daha detaylı konuşmanız gerekir.

Genel Değerlendirme

GarantiOne yetişkin hayatına yeni adım atanlar için güzel bir uygulama. Güzel ipuçları hatta o yaş grubuna hitap eden cazip kampanyaları var. Nakitsiz bir hayat için fiziksel bir kart taşımadan kart işlemlerinin avantajlarını sağlayacak bir mobil cüzdan özelliğ güzel olacaktır. Bu öneriyi yaparken mobil cüzdan’ın gerçekten kullanılabilir olabilmesi için sahibine günlük hayatta sık sık kullanabileceği pratik bir fayda sağlayabilmesi gerektiğinin farkındalığı içinde olduğumu belirmeliyiım. Istanbul Kart dolumu gibi :). GarantiOne bu uygulama ile gençlik ve üniversite öğrencileri için bankacılık segmentine kredi kartının ötesinde bir boyut getiriyor. Tıpkı bir zamanlar Paro’nun hüküm sürdüğü sadakat programları evreninde Hopi’nin yaptığı gibi