web statistics

Findeks Kredi Notu kaç olmalı?


Bireysel ve tüzel kişilere kredi notu ve risk raporu hizmetleri sağlayan Findeks.com yaygınlaşmaya devam ediyor. Bankaların kredi ürünleri verirken referans aldıkları kredi notu, kullanıcılar tarafından da en çok merak edilen konuların başında geliyor. Findeks.com’e üye olarak öğrenebileceğiniz kredi notunuzun nasıl hesaplandığını bu yazımızda anlattık.

Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. Bu dağılıma göre 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır. Aşağıdaki örnek puan grafiğinde de görebileceğiniz gibi, mevcut puanınızın 1900’e ne kadar yakınsa, o kadar az riskli bir müşterisiniz demektir. Örnekte gördüğünüz 1335 puan alan kişi az riskli profile giriyor.

findeks kredi notu

En Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok iyi sınıflandırmalarının hangi puan aralıklarına göre yapıldığını öğrenmek için ulaştığımız Findeks müşteri temsilcisi ellerinde böyle bir skalanın olmadığını, sistemin bu puanlandırmayı otomatik olarak yaptığını belirtti. Kısacası Findeks Kredi Notu’nuzun mümkün olduğu kadar 1900’e yakın olması gerekiyor.

Findeks Kredi Notu hesaplanırken aşağıdaki kriterler göz önüne alınıyor:

 1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30
  Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.
 2. Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25
  İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.
 3. Yeni Kredi Arayışı: %20
  Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı görece olarak düşüktür.
 4. Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15
  Kredi kullanan ve olumlu ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
 5. Diğer: %10

Buradaki kriterlere bakarak genel çözüm olarak şunu söyleyebiliriz; bankalara olan kredi taksidi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemeye başladığınızda Findeks Kredi Notu’nuz yükselerek 1900 puana yaklaşacaktır.