web statistics

Alışverişte Corona Virüs bulaşma riskini azaltabilirsiniz


Corona Virüs ile izolasyon ve hijyen tüm gündemimize girmişken, günlük ihtiyaçlarımızı karşılarken hangi ödeme araçları daha az risk taşıyor bir değerlendirme yapmak istedik.

Virüs bulaşma riskini azaltmak için para çekerken karekod kullanın

ATM ve POS cihazları sağlık riski taşıyor. Gün içinde kimin, hangi hijyen şartlarına dikkat ederek bu cihazlarla temasa geçtiğini bilmenize imkan yok. Karekod (QR Kod) kullanarak para çekmek kartınızın ve sizin bu cihazlarla temasını tamamen kesmese de hatırı sayılır bir oranda azaltıyor. Bu nedenle ATM’lerden karekod ile çekmekte fayda var. Karekod ile para çekebilmek için hesabınızın bulunduğu banka ATM’sini kullanmanız gerekiyor.

Ödemelerde nakit yerine temassız kredi kartı ve banka kartı kullanın

Para çekmenin yanısıra alışveriş sırasında ödeme yapabilmek de önemli. Naktin el değiştirmesi virüs transferi için risk içeren bir eylem. Nakti ver, para üstünü al, cüzdana parayı koy, sonra o ellerini eline yüzüne sürmeden sterilize et, bunlar risk. Öte yandan kredi kartı veya banka kartı ile normal ödeme işlemi nakitten daha fazla risk içeriyor. Ödeme için kartı kasiyere veriyorsunuz daha önce hangi hijyen standartlarına sahip veya hasta olup olmadığını bilmediğiniz insanların kartlarının temas ettiği POS’lara kartınızı temas ettirip, pin bilgisini panel üzerinden girip, kartı geri alıp cüzdanınıza yerleştiriyorsunuz. Ölümcül bir virüsün bulaşma riskinin yüksek olduğu şu günlerde nakitten daha avantajlı olduğu pek söylenemez.

kartla temassiz odeme

Öte yandan kartnızın temassız işlem özelliği varsa bu adımların riskli olanlarını kolaylıkla ortadan kaldırailirsiniz. Temassız işlem varsa ödemeyi temassız olarak yapabileceğinizi kasiyere belirtin. Kartınızı kasiyere vermeden sizi yönlendirecekleri cihaza temassız kartınızı yaklaştırıp ödemeyi gerçekleştirin. Unutmayın, son gelişmeler ışığında temassız işlem limiti 250 TL‘ye çıkartıldı. Tüm POS’larda bu yeni limitlerin güncellenmesi bir kaç gün alabilir. Temassız kartınız yoksa alternatif olarak temassız özelikli ön ödemeli kartları düşünebilirsiniz. İsimsiz ön ödemeli Tosla Kartlar temassız işlemi desteklemesi açısından diğer ön ödemeli kartlardan pozitif olarak ayrışıyor. İsme özel PaPara Cardlar‘da da temassız özelliğin mevcut olduğunun altını çizmekte fayda var.

BKM Express ile kasada ödeme imkanı olan marketler

İzolasyon günlerinde market alışverişleri kaçınılmaz. Eğer Migros, Macro Center veya A101’den alışveriş yapıyorsanız BKM Express müşterisi olarak ödemeyi herhangi bir temas yapmadan cep telefonunuz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kasadaki görevliye BKM Express ile ödeme yapmak istediğinizi iletmeniz gerekiyor. BKM Express uygulamasına giriş yaptıktan sonra alt menüde yer alan “Express ödeme” seçeneği ve sonrasında gerekli adımları uygulayarak ödeme yapabilirsiniz. Normal kartlı işlemden birkaç saniye daha uzun sürse de hiçbir temas gerektirmediği için önemli bir risk azaltıcı.

Muayene eldiveni kullanın

Virüsün bünyeye ulaşması için en önemli risk aslında ellerimiz. Ellerimizin hijyenini sağlamak için sık sık yıkamak yeterli ama alışveriş sırasında cüzdan veya nakit teslimi sırasında kullan at latex muayene eldiveni kullanmak büyük oranda azaltacaktır. Tabi eldivenlerle yüzümüze kafamıza temas etmekten kaçınmak gerekiyor.

İnternetten alışveriş yapın

Belki de en basit öneri olabilir ama sanırız en etkilisi. Türkiye’deki eticaret artık pek çok ülkenin ilerisinde. Verdiğiniz bir siparişi aynı gün içerisinde bile teslim alabiliyorsunuz. Üstelik market alışverişleri, gıda, temizlik ihtiyaçları bile internetten sipariş verilebiliyor. Sadece büyük marketlerin web siteleri değil; N11, Hepsiburada, Trendyol gibi pazarleyerinden de bu ihtiyaçlarınızı karşılabilirsiniz. Ödemenizi kapıda değil de, online olarak yaparsanız riski en aza indirmiş olursunuz.

Herkese sağlıklı günler dileklerimizle.