web statistics

72 ay vadeli kredi kartı yapılandırması için başvuru tarihi 1 Ekim


Bireysel kredi kartında bazı sektörlerde taksit sayısını 12’ye çıkaran ve kart borçlarını 72 vadeye kadar yeniden yapılandırmaya imkan veren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankacılık Düzenleneme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ilgili yönetmelik değişikliğinde, “genel taksitlendirme süresinin on iki ayı geçemeyeceğinin altı çizilirken; diğer sektörlerde üst sınır, kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar (telefon hariç) alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında” taksit yasağı devam ediyor.

kredi karti borclarina yapilandirma

Yönetmeliğe eklenen geçici bir madde ile de, kredi kartlarının mevcut “borç bakiyeleri” kart sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda “en fazla yetmiş iki ay” ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebileceği belirtildi. Krediler de ise üst sınır 48 ay.

Düzenleme 1 Ekim itibariyle hayata geçiyor. 1 Ekim 2016 sonrası kartınıın bulunduğu bankanın tahsilat birimi ile irtibata geçerek kredi kartınızı 72 ay vadeyle yapılandırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Kredi kartı yapılandırılması tercih edilmesi durumunda yapılandırılan kredi kartı kullanıma kapatılıyor ve kullanıcının siciline yapılandırma ile ilgili bir kayıt atılıyor. Yani yapılandırmadan faydalanan kişiler bankalara ileriki tarihlerde yeniden başvuru yapmaları durumunda bu kayıt nedeniyle red alabilirler.

“72 ay vadeli kredi kartı yapılandırması için başvuru tarihi 1 Ekim” üzerine bir yorum

  1. ne yapılandırası kardeşim ortada kredi kartı yapılandırması diye bir şey yok banklaların ala vera dala vera ile 20 gündür uğraşıyorum 10000 TL yapılandıracam 36 vade de 400 TL ödeyeceğim aylık yapılandırma yapmayarak banka benden 600 TL ektradan kazanoyor aylık bunu niye yok etsin .600*12 :7200 TL yıllık 10000 TL ye 7200 TL faiz getiri kazanıyor siz kimi kandırıyorsunuz. Bu arada bende her ay 5000 TL,de para yatırıyorum kredi kartlarına en az.sadece minimum tutarına. o nedenle yapılandırma yapmıyorlar bilerek. Ama çarka 12 aydır düşmüşüm bu tuzağa kurtulmam an meselesi 5 ay da kefeni yırtabilirim.balkalım o zaman ne bahane bulacaklar .kredi verelim diye yalvaracalklar .Ama çalıştığım hiç bir banka ile borç ilişkimi kestiğim anda da ilişiğimi keseceğim. 1 yıl 1,5 yıl içinde Kartlarını da atacağım soba da yakacağım.zafer yakındır.

Yorumlar kapalı.