web statistics

4.5G SIM kart banka sms blokesi kaldırma


1 Nisan itibariyle hayatımıza girecek 4.5G yüksek hızda mobil internet özelliği için ön şartları cep telefonunuzun ve cep telefonunuzdaki SIM kartınızın 4.5 G uyumlu olması. Diyelim en son model cep telefonunuz var ama SIM kartınızı 3 sene önce değiştirdiğiniz, o zaman 4.5 G hizmetlerinden yararlanamazsınız.

BDDK tarafından internet ve mobil bankacılık güvenlik süreçleri ile ilgili yapılan düzenlemeler çerçevesinde, internet ve mobil bankacılık müşterilerinin herhangi bir nedenle SIM kartını değiştirmeleri durumunda, tek kullanımlık şifre içeren SMS’ler bloke ediliyor. İşlem tarih ve saatine göre bu bloke süresi 48 saati bulabiliyor.

SIM kart değişinde bir SMS Bloke süresi uygulamasının olma sebebi ise, bazı dolandırıcıların sahte kimlik belgeleri ile kendilerine hedef seçtikleri banka müşterilerinin yerine geçerek ve yeni SIM kartlar alarak, internet bankacılığı üzerinden bu kişilerin hesaplarını boşaltmalarından kaynaklanıyor.

banka sms bloke kaldirma

Bankanızda kayıtlı cep telefonu hattınızın 4.5G SIM Kart Değişimi nedeniyle sekteye uğrayabilecek bankacılık işlemleri ise aşağıdaki gibidir;

– Güvenlik adımı olarak sms tek kullanımlık şifre kullanan banka müşterilerileri internet ve Mobil Şube’ye girişte,
– Internet üzerinden yapılan alışverişlerde 3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) kullanımlarında
– SMS ile banka veya kredi kartı şifresi belirlerken
– Bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan alışveriş kredisi başvurusu yaparken veya kullanırken.

4.5G SIM kart değişikliği sonrası SIM bloke işlemini kaldırmak banka bazında yapılması gerekenler:

1) Garanti Bankası; Çağrı Merkezinden, Şubelerinden SMS ile tek kullanımlık şifre iletilmesi için onay verebiliyorsunuz.

2) Yapı Kredi Bankası; Akıllı SMS blokenizi Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi,Yapı Kredi ATMlerinden (“Kullanıcı İşlemleri / İnternet – Mobil Şube Değişiklik Onaylama”) veya 444 0444 Telefon Bankacılığını arayarak kaldırmak mümkün.

3) Türkiye İş Bankasına; Bankamızda kayıtlı cep telefonun 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak; İş bankası Bankamatiklerinden (“Daha Fazlası >> Anında Bankacılık>> Mobil Onay Kodu Bloke Kaldırma”), İş bankası şubelerine başvurarak, mobil onay blokesini kaldırabilmek mümkün.

4) Finansbank, mobil bankacılık uygulamasından, Finansbank.com.tr adresindeki (“FinansŞifre Al> Sim kart bloke kaldırma adımı veya Çağrı merkezinden,

5) Denizbank ; 444 0 800 numaralı Telefon Bankacılığı, DenizBank ATM’leri (“Şifre İşlemleri menüsü – Sim Kart Bloke Kaldırma adımı”), Şubelerinden talep edilebilir

6) TBank Turkland Bank 444 8265 numaralı Müşteri Hizmetleri hattından,

7) ICBC Bank (eski Tekstilbank) şubelerine başvurarak,

8) ING Bank Çağrı Merkezinden 0850 222 0 600, ING ATM’lerinden ve tabiiki Şubelerinden… Bana sorarsanız ING bank’ın Maraş’taki çağrı merkezinden sonuç almaya çalışacağınıza başka banka üzerinden başvuruda bulunun sorun daha çabuk çözülür.

9) TEB, İnternet şubesine girişte kart bilgileriniz ile, 0850 200 0 666 numaralı çağrı merkezi üzerinden kart ve kişisel bilgileriniz ile, teb.com.tr / Anında Şifre adımından yeni şifre alarak, ve TEB Şubelerinde

SIM kart sms bloke kaldırma işlemini çalıştığınız her bankadan ayrı ayrı yapmanıza gerek yok. Talebinizi bir banka aracılığı ile başarılı bir şekilde iletmeniz yeterli olacaktır.

Tüm bankaların özellikle altını çizdiği bir konu da, bankalar tarafından belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla bilgi talep eden kişilere itibar edilmemesidir.