Kredi kart bilgisiyle neden internet şubesine girilmiyor?
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 19 Ocak 2018

Yukarı dön

Yukarı

Kredi kart bilgisiyle neden internet şubesine girilmiyor?

Batuhan Tuncay | Son güncelleme: 11 Şubat 2016

Bu haberimiz internet bankacılığı kullanıcılarını etkileyecek. 31 Ocak 2015 itibariyle internet şubesi ve mobil şube girişinde güvenlik uygulamalarında BDDK direktifleri gereğince bazı düzenlemelere gidildi. Buna göre internet şubesi veya mobil şubeye kredi kartı bilgileriyle giriş yapılması artık mümkün değil. Kredi kartı bilgisi ve şifresi artık güvenlik bileşeni olarak kabul edilmiyor.

Söz konusu düzenleme, bankaların daha önce mobil bankacılık için geliştirdikleri, son kullanıcıların sahip oldukları akıllı telefonlardan aşina oldukları çiz – gir, parmak izi (touch id) gibi güvenlik uygulamalarının kullanımdan kaldırılmasına, bu konuda yapılan yatırımların çöpe atılmasına sebep oldu. Daha çok mobil uygulamalarda karşımıza çıkan beni hatırla uygulaması hala devam ediyor.

Kredi kartı numarası uygulamalarına BDDK’nın son vermesinin sebebi olarak ise muhtemel güvenlik zafiyetleri gösterildi.

internet bankaciligina kredi karti ile giris

Öte yandan, şifre alma işlemleri bu kapsamın dışında tutuluyor. Bu iki uygulama farklılığı kendi içinde çelişkili görünse de, bankacılık dünyasının patronu BDDK’nın gerçekleri bu maalesef.

Kısacası, kredi kartı bilgileri ile internet veya mobil bankacılık işlemlerinizi yapmayı terciyorsanız, şu giriş yapamamanızın nedeni bu….