2015 Bedelli Askerlik Kredisine Başvurmadan Önce...
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 24 Temmuz 2017

Yukarı dön

Yukarı

2015 Bedelli Askerlik Kredisine Başvurmadan Önce…

Deniz Akay | Son güncelleme: 04 Aralık 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun duyurduğu ve 1 Ocak 2015’te başlayacak olan bedelli askerlikten yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabilecek. 18 bin TL bedelle yapılacak uygulama için bankalar kredi yarışına girdiler bile. Bu yazıda bu kredi kampanyaları için ufak bir hatırlarma yapmak istiyoruz.

Öncelikle 2011-2012’de çıkan bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili yaptığımız uyarıları okumanızı öneririz. Oradaki uyarılarımız aynen geçerli, ancak bir önceki bedelli askerlik uygulamasında toplam tutar 30 bin TL’ydi ve bu tutar göreceli olarak kredi için biraz yüksekti. Bu seneki uygulamada ise asker adayları 18 bin TL gibi nispeten daha uygun bir bedel ödeyecekler.

Yine de askerlik bedelinin bir kısmını mümkün olduğunca birikiminizden ödemenizi tavsiye ederiz. Kalan tutarı da kredi çekerek öderseniz daha kısa sürecek, daha düşük tutarlı taksitli ve de daha az faiz ödeyeceğiniz tutarda kredi alabilirsiniz. Örneğin çok tercih edileceğini düşündüğümüz 36 ay vadeli 18 bin TL kredi almanız halinde bankaya en iyi ihtimalle 23 bin TL geri ödeyeceksiniz. Bu da 5000 TL faiz demek.

bedelli askerlik

Bedelli askerlik kredisi dediğin aslında ihtiyaç kredisi

Bankalar bedelli askerlik kredisi adı altındaki kampanyalara başladılar. Örneğin ING Bank kampanya duyuru sayfasında, aylık %1,14 faiz oranlı bedelli askerlik kredisi verdiğini söylüyor. Burada sizi uyarmak istediğimiz nokta şu: Bedelli askerlik kredisi de aslında bir ihtiyaç kredisi. Dolayısıyla mutlaka adı Bedelli Askerlik Kredisi olan kampanyaları araştırmanıza gerek yok.

İnternette Enuygun.com gibi bankaların ihtiyaç kredisi oranlarını karşılaştırabileceğiniz internet siteleri var. Bu sitelerde istediğiniz tutar ve vadeyi girerek, farklı bankalardan ihtiyaç kredisi teklifi alabilirsiniz. Karşılaştırma yaparken de aylık faiz oranına değil, toplam maliyet oranına veya toplam geri ödeyeceğiniz tutara dikkat etmelisiniz. Böylece bedelli askerlik kredisi kampanyası adı altında verilen kredilerden daha avantajlı kredi faiz oranıyla, böyle bir kampanyası olmayan farklı bir bankadan daha ucuza ihtiyaç kredisi çekme şansınız olur.