Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 20 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

En yüksek hesap işletim ücretini hangi banka alıyor?

| Yayın tarihi: 07 Haziran 2012

Paylaş:

Bu yazımızda BDDK’ın bankacılık ürün ve hizmet bilgilerine yer verdiği sayfasındaki bilgilerden yararlanarak bankaların vadesiz hesaplar için yıllık olarak aldığı hesap işletim ücretlerini hesapladık ve bir tablo halinde sunduk.

Kimi bankalar hesap işletim ücretini yılda 4 taksitte, kimileri 2 taksitte, kimileri de tek seferde tahsil ediyor. Ayrıca BDDK’nın sayfasındaki bu bilgileri bankalar kendi istedikleri formatta düzenliyorlar ve bankaları hesap işletim ücreti kalemlerini bulup yanyana getirmek mümkün olmuyor. Dolayısıyla yıllık tutarı karşılaştırma yapmak istediğinizde biraz zorlanıyorsunuz. Bu yüzden biz taksit tutarlarını toplayarak yıllık hesap işletim ücretlerini bulduk.

Açıkçasası çıkan sonuçlar bizi de şaşırttı. En yüksek hesap işletim ücretini alan banka yıllık 100 TL ile Akbank olurken, onu sırasıyla Yapı Kredi, Anadolubank ,Finansbank ve Şekerbank izledi. Bizim birinci geleceğini düşündüğümüz Garanti Bankası ise 6. sırada yer aldı. En düşük hesap işletim ücretini 20 TL’yle bir katılım bankası olan Albaraka Türk alırken, Vakıfbank 48 TL ile en düşük hesap işletim ücretini alan mevduat bankası oldu.

İşte bankaların vadesiz TL hesapları için uyguladıkları hesap işletim ücretleri :

Banka Yıllık Hesap İşletim ücreti (Vadesiz TL hesabı)
Akbank 100 TL
Yapı Kredi 96 TL
Anadolubank 93 TL
Finansbank 90 TL
Şekerbank 84 TL
Garanti Bankası 79 TL
TEB 76 TL
Denizbank 75 TL
HSBC 75 TL
Alternatifbank 75 TL
İş Bankası 70 TL
ING Bank 66 TL
Citibank 60 TL
Ziraat Bankası 60 TL
Eurobank Tekfen 60 TL
Fibabanka 60 TL
Halkbank 56 TL
Tekstilbank 56 TL
Vakıfbank 48 TL
Bank Asya 48 TL
Albaraka Türk 20 TL

*Tutarlar 7 Haziran 2012 tarihi itibariyledir.

Hesap işletim ücretlerini hesaplarken yalnızca her bankada standart olarak sunulan vadesiz TL mevduat hesaplarını kullandık. Bazı bankaların paylaşmış oldukları tutarlara yüzde 5 oranında uygulanan BSMV dahilken, bazıları hesap işletim ücretini BSMV dahil olmadan yazmışlar. Tutarların yanında yer alan açıklamalarda bir standart olmadığı için, BSMV detayına da her banka yer vermemiş. Bu yüzden yukarıdaki tutarlarda çok küçük oynamalar olabileceğini unutmayın.

Vadeli ve diğer hesap türlerini de katarak tabloyu daha karmaşık bir hale getirmek istemedik. Eğer vadesiz hesaplar dışındaki hesapların işletim ücretlerine ulaşmak veya bankaların hesap işletim ücretini yıl içinde kaç taksitle tahsil ettiklerini merak ediyorsanız BDDK’ın bankacılık ürün ve hizmet bilgileri sayfasından yararlanabilirsiniz.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

  • yusuf

    Yıllardır hortum bank’lara kaptırdığım paralardan bıkınca çareyi Adam gibi bankacılık hizmeti sunan kuveyttürk te aldım hiçbir şekilde hesap işletim ücreti eft gibi işlemlerden masraf almıyor daha doğrusu nitelikli dolandırmıyor.