Özel Bankacılık Nedir ? Özel Bankacılık Hizmeti Veren Bankalar
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 19 Kasım 2017

Yukarı dön

Yukarı

Özel Bankacılık Nedir ? Özel Bankacılık Hizmeti Veren Bankalar

Editör | Son güncelleme: 05 Ocak 2011

Özel bankacılık (Private Banking) olarak adlandırılan hizmet türü, müşterilerin varlıklarının kişilerin belirlediği risk ve beklentilerine göre özel olarak yönetilmesidir. Banka müşterinin profilini belirleyerek, onun ihtiyaç ve yatırım tercihlerine göre kişiye özel alternatif ürünler sunar.

Bankalar özel bankacılık hizmetini bu iş için özel olarak hazırlanmış şubeler aracılığıyla veriyorlar. Müşterilerin birikimleri, yatırım konusunda uzman müşteri temsilcileri ve portföy yönetmenlerinin yardımıyla finansal hedefler, gelir ve giderler göz önüne alınarak en doğru şekilde değerlendirilmeye çalışılıyor.

Özel bankacılık her türlü standart bankacılık, kiralık kasa ve gişe hizmetleri; repo işlemleri, sabit getirili menkul kıymetler ve yurt içi hisse senetleri alım-satımı gibi yatırım hizmetleri; birikimlerin yabancı para ve menkul kıymetlerde değerlendirilmesi; türev ürünlerde yatırım; kişiye özel tasarlanmış kredi kartları, özel fonlar, kişiye özel hazırlanmış mevduat ürünleri ve opsiyon stratejileri gibi ürün ve hizmetleri kapsıyor.

Özel bankacılıkta genelde 250 bin TL üstü varlığa sahip müşteri kitlesi hedefleniyor. Ancak bazı bankalar son dönemde faiz oranlarının tarihi dip seviyelerine düşmesiyle beraber, 250 bin TL altında varlığı olan müşterilere de kişisel bankacılık gibi isimlerle özel bankacılık hizmeti vermeye başladılar.

ozel bankacilikTürkiye’de özel bankacılık ve kişisel bankacılık hizmeti veren bankalar ve ilgili web sayfaları şunlar :