Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 20 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Özel İşsizlik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

| Yayın tarihi: 14 Ocak 2009

Paylaş:

Dün sizlere İŞKUR’un sağladığı işşizlik sigortası hakkında kısa bir bilgilendirme yapmıştık. Bugün de özel işşizlik sigortasından bahsedeceğiz.

2008 yılında çok konuşulan özel işsizlik sigortası, krizin büyümesi ile birlikte daha popüler olmaya başladı. Özellikle eleman çıkarmaların daha fazla gündeme gelmesi ile birlikte, hem çalışanlar hem de kredi veren finans şirketleri bu sigortaya daha sıcak bakmaya başladı.

Bu tarz poliçelerde ana amaç hem sigortalının mevcut hayat standartını daha uzun süre sürdürebilmesini sağlamak, hem de finansman şirketinin kredi geri ödeme riskini azaltmaktır. Poliçeler tek tip değildir. En talep gören işsizlik sigortası ürünü, bireysel krediler ve araç kredileri gibi kredileri alırken işlemin başında yaptırılan poliçelerdir. Bu konuda bankaların da teşviği olduğu için tüketici bu alanda daha bilinçli davranıyor ve poliçe yaptırıyor. Sigorta şirketi sigortalı işsiz kaldığı durumda, poliçede belirtilen dönem boyunca kredi ödemelerini yapıyor. Tabii ki vade ve tutar arttıkça poliçe tutarı da artıyor.

Bunun dışında sabit ödemeler ya da kredi kartları ödemeleri için yaptırılan sigortalar var ki, işsizlik durumunda sigorta şirketi telefon, elektrik gibi sabit ödemeleri ya da kredi kartı borçlarını ödüyor.

Bu konuda sigortalının en fazla teminat altına alındığı sigortalardan birisi de gelir güvencesi sigortası. Bu sigorta türünde işsizlik durumunda, sigortalı maaşı tutarındaki ödemeyi poliçedeki vade kadar almaya devam ediyor. Genellikle diğer ödeme tutarlarından daha yüksek olan bu tür poliçenin tutarı da tabii ki daha yüksek.

Özel işsizlik sigortası poliçeleri hakkında uzmanlaşmış iki kurumun (Cardif ve Genworth Financial) Türkiye’de faaliyete geçtiklerinden sizlere daha önce bahsetmiştik. Genworth’un faaliyetlerinin ne aşamada olduğu merak konusu. Öte yandan Cardif bu konuda bazı firmalarla işbirliğine başlamış durumda. Bu tür poliçeler hakkında daha ayrıntılı bilgi için çalıştığınız bankalara ve sigortalarınızı yaptırdığınız sigorta acentesi ya da şirketine danışabilirsiniz.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Ziyaretci

  merhaba arkadaslar, ben bu ozel issizlik sigortalarindan birine prim yatirdim ve ekim ayinda issiz kaldim. sigorta yaptirmadan once butun sartlari ogrenmistim. durumum %100 sartlara uygundu. sonra sigorta firmasini aradim. bir tomar ve degisik kurumlardan evrak istediler. butun evraklari toplayip teslim ettim. sonra dediler ki baska sartlarimizda vardi. siz onlara uymuyorsunuz. saatler suren aramalar sikayetler hep sonucsuz kaldi. Sonra ogrendim ki 1000lerce bu konuda maduriyet varmis. sigorta sirketleri para odememek icin 40 takla atiyorlarmis. KISACASI; BU SIGORTA TAMAMEN VURGUN. VURGUNA GELMEYIN. EN KOTUSUDE ENAYI YERINE KONMAK. GIDEN PARANIN HESABINI YAPMIYORUM.

 • HALİL UTAN

  İSMİM HALİL UTAN BENDE İŞSİZLİK SİGORTASI YAPTIRDIM CARDİF SİGORTASINDAN AMA İŞ VEREN TARAFINDAN İŞTEN ÇIKARILDIM VE ŞU ANDA SGK BANA İŞSİZLİK ÜCRETİ ÖDÜYOR.AMA CARDİF SİGORTA BENİ 3 AY ŞU EVRAK BU EVRAK EKSİK DİYE OYALAYIP DURDU VE BEN BU EVRAKLARIN HEPSİNİ TAMAMLADIKTAN SONRADA BİZ SİZE ÖDEME YAPMICAZ DİYORLAR BENİM SEZONA TEKRAR AYNI OTELE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAKMIŞIM BEN İŞTEN ÇIKARILDIM DİYORUM ANLAMIYORLAR ÇÜNKÜ ÖDEME YAPMAK İSTEMİYORLAR HEPSİ YALAN SAHTEKARLAR DOLANDIRICILAR KOSKOCAMAN BİR ŞİRKETMİŞ BENİM İÇİN KAN EMİCİ BUNLARIN HEPSİ

 • Ziyaretci

  Bunların her çaldıkları minare için bir kılıfları var.
  bütün şartlarım uyuyordu önce poliçemi iptal ettirdiğimi söylediler. Allahtan extrelerden ıspatladım bu seferde çalıştığımı iddaa ettiler. üstüne birde suç işliyosun dediler tehtid ettiler. polise git suçluysam dediğimde yok siz iyi birine benziyosunuz dediler
  bunların dilinden anlayan bu konunu uzmanı Avukat arıyorum. benim gibi mağdur olan
  bilgisi olan lutfen mail atsın
  [email protected]

 • Ziyaretci

  BÜTÜN BU YORUMLARI TESADÜFEN OKUDUM VE ŞOOOOOOKKK!!!! OLDUM!
  ANLADIMKİ BİZLER BANKALAR TARAFINDAN "RESMİ " OLARAK DOLANDIRILIYORUZ! PESSSS

 • Ziyaretci

  Arkadaşlar, bir çoğunuzun bu konuda dilinin yandığı belli fakat ben ekim ayından beri işsizim ve 5 aydırda Garanti Emeklilikten yaptırdığım sigorta ödemelerini alıyorum, ama şunada katılıyorum parayı alana kadar daha önceden isteyebileceklerini tahmin edemediğiniz birçok evrağı istiyolar…Halen çalışıpta bu sigortaya müracaat etmek isteyen arkadaşlara tavsiyem; mutlaka şirketinizin imza sirkülerinin fotokopilerini edinin,aksi durumda bu sigortadan faydalanmanız hayal olur.