Societe Generale KrediVer Nakit Kredi Başvurusu Yapmadan Önce…
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 28 Temmuz 2017

Yukarı dön

Yukarı

Societe Generale KrediVer Nakit Kredi Başvurusu Yapmadan Önce…

Editör | Son güncelleme: 17 Ocak 2011

KrediVer, yakın zamanda Türkiye’de faaliyete geçen Fransız Société Générale Bankası’nın doğrudan son tüketiciye, ticari kullanım amacı dışında tüketici kredisi çözümleri sağladığı markanın adı. Société Générale, yaklaşık 20 senedir ülkemizde kurumsal bankacılık alanında faaliyet gösterirken, 2007 yılının sonlarına doğru tüketici finansmanı alanında da faaliyetlerine başladı.

KrediVer‘in organizasyonunu orta ve dar gelirli tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırdığını görünce, bu hizmetten faydalanmak isteyecek okuyucularımıza fikir vermesi açısından ulaştığımız bilgileri paylaşmak istedik.

KrediVer’in hedeflediği kitle göz önüne alınınca kredi değerlendirme sürecinde bankalardan daha sıkı politika izleyeceklerini düşünmek yanlış olmaz. Bu nedenle KrediVer Nakit Kredi başvurusu yapmayı düşünen tüketicilerin başvurularını yaparken istenen belgeleri eksiksiz olarak temin etmeleri, sürecin herhangi bir aksilik yaşamadan tamamlanması açısından kritik önem taşıyacaktır.

Krediver şu an için orta ve dar gelirli tüketicilere Nakit Kredi isimli tek bir ürün sunuyor. Web siteleri www.krediver.com ulaşabildiğimiz bilgilerden nakit kredi tutarlarında üst sınırın 10.000 YTL olduğunu görüyoruz.

Kredi faiz oranlarına baktığımızda aylık 1,79 civarında olduğunu gördük. Bu bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredilerinin piyasa ortalamasının biraz üstünde olsa da gayet mantıklı bir oran. Sadece oran olarak baktığımızda bankaların daha avantajlı oranlar sunduğunu görüyoruz ancak bankalar ile muhattap olduğunuzda karşınıza çıkan dosya masrafı gibi ek maliyetler söz konusu. Kredinizden %2 ila %3 komisyon kesilmesine razı olursanız, yani bankanın size verdiği krediden belli bir oranda kesinti yapmasına onay verirseniz, oranlar 20 baz puan (yıllık 1.69’dan 1.32’ye) düşebiliyor. Gerçi KrediVer’den kredi alırsanız faiz dışı herhangi bir maliyet yansımayacağını söylersek bu tam anlamıyla doğru olmaz. Aldığımız bilgiye göre aylık geri ödeme taksitlerinin içerisinde giydirilen (her ay 25 YTL) bir işletim ücreti var. Ayrıca bir de sigorta yaptırılıyor. Bunun da aylık taksitleri +1 veya +2 YTL arttırması söz konusu. Maliyetler göz korkutabilir ancak borca ihtiyacı olan kişilerin bu ihtiyaçlarını bir bedel ödemeden temin etmelerini beklemek pek de gerçekçi olmuyor. Sorun bu maliyetlere katlanıp katlanmamak konusunda karar verirken alternatif çözümlerin maliyetlerinin ne olduğuna bakıp ona göre karar vermek.

KrediVer nakit kredi ürününü standart bir paket haline getirmiş, yani isteğe göre kişiselleştirme imkanı sınırlı. Vade en fazla 60 ay olabilirken alabileceğiniz kredinin sınırı da 10.000 YTL. Standart bir kredi paketi ürünü ilk bakışta cazip gelmese de, onay sürecinde sağladığı pratiklik ve sürat açısından gayet mantıklı bir seçim.

Kimler KrediVer Nakit Kredi başvurusu yapabilir?

18- 65 yaş arası düzenli ve belgelenebilecek gelir sahibi tüm Türk vatandaşıysanız, KrediVer için başvurabilirsiniz.

KrediVer web sitesinde bahsi geçmemiş ancak başvuru sahiplerinin geçmiş kredi performanslarının sorunsuz olması da önemli bir kriter olacaktır. Kredi veren kurumların kredi politikalarını bilmemize imkan yok ancak KrediVer tarafından hedeflenen müşteri segmenti göz önünde alınınca başvuru sahiplerinin kredi kartları veya kredi borç ödemelerinde yaşanan seyrek gecikmelerin çok büyük sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. “Seyrek” tanımına açıklama getirmek gerekirse arka arkaya olmamak şartıyla senede azami 3 defa gecikmeye girmiş tüketicileri kastediyoruz. 12 ayda 5 kere gecikme yaşayan tüketicilerin borç geri ödeme disiplini veya mali yapısı hakkında bir sorun olabileceğini işaret etmesi nedeniyle başvurunun sonucunu olumsuz etkileyebileceğini düşünmek sağlıksız olmayacaktır. Öte yandan kanuni takip veya idari takibe uğramış tüketicilerin başvurdukları kredi tutarı da etkin bir rol oynasa da kabul edilme ihtimali zor gibi gözüküyor. Özellikle tekrar belirtmek isteriz kredi politikaları şirketlere göre değişir ve sonuçlarını şimdiden tahmin etmek imkansızdır.

Başvuru yapmalı mıyım ?

Sonuç olarak KrediVer orta ve dar gelir grubunda yer alan tüketicilerinin kredi kartından daha hesaplı bir borçlanma imkanı tanıması açısından nispeten küçük ancak ihtiyaç duyulan bir ürün sunmakta. Bu segmentteki tüketicileri tefecilerin elinden kurtaracak doğru, hesaplı ve standartlaşmış bir ürün ve organizasyon ile piyasaya çıkmış Fransız Société Générale Bankası’na ait Krediver markası doğru adımı atmış gibi gözüküyor. Eğer kredi kartı borcunuzu taksitlendirmeye başlayan ve her ay asgari ödemeyi gerçekleştirmeye özen göstermekle beraber bu kısır döngünden kurtulmak isteyen tüketicilerdenseniz 10.000 YTL’ye kadar finansman ihtiyaçlarınız için KrediVer doğru adres olabilir.

KrediVer’in sağladığı bu hizmetleri altyapısını yaygınlaştırıp iyi bir tanıtım kampanyası ile duyurması halinde bu konuda tanınan marka olarak tüketici finansmanı pazarında sağlam bir yer edinmesi çok yüksek bir olasılık olduğunu düşünüyoruz.

Birkaç ay içersinde Türkiye’de faaliyette bulunan tüketici finansman şirketlerinin de benzer ürünlerle aynı tüketici segmentine yönelik ürünler ile karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu konuda hazırlıkları tam anlamıyla sonuçlanmadığı için rekabet avantajını kaybetmemek amacıyla herhangi bir açıklamada bulunmaktan çekiniyorlar. Sizlere yardımcı olmak amacıyla sektörü takip ederken Türkiye’de faaliyette bulunan tüketici finansman şirketlerinin organizasyonlara gittiği duyumları bizlerin de kulağına kadar geldi. Ancak konuyla ilgili henüz herhangi bir basın açıklaması, lansman veya habere rastlamış değiliz. Örneğin Ağustos sonunda Finans Tüketici Finansmanı A.Ş. BDDK’dan kuruluş iznini aldı ancak faaliyet alanları hangi tüketicileri hedeflediklerine veya kullanıcakları kanallara dair herhangi bir bilgi edinmemiz mümkün olmadı. Sadece faaliyet izni alındığına dair kısa bir açıklama o kadar. Bir başka Fransız BNP Paribar ortaklığı olan Tüketici Finansman kuruluşu TEB CETELEM‘in de benzer bir organizasyon üzerinde geçen seneden beri çalıştığını biliyoruz ancak ne aşamada oldukları konusunda bir bilgimiz yok. Eğer çok acil kredi ihtiyacınız yoksa bir süre daha beklemek akıllıca olabilir.

nakit krediKrediver Nakit kredisine TC kimlik numaranızı 6646’ya SMS ile, 0212 444 0 646 numaralı KrediVer çağrı merkezinden telefonla , KrediVer.com üzerinden online kredi başvuru formu ile veya 2.000 YTL’ye kadar olan kredi talepleri için KrediVer şubelerinden başvuru yapmak mümkün.

Krediver şubeleri şu an için sadece İstanbul’da mevcut ancak çok yakın bir süre içerisinde İstanbul dışında da KrediVer şubelerine rastlamak mümkün olacak.

KrediVer Nakit Kredisi başvurusunda gerekli evraklar

  • Sözleşme : Krediver bireysel kredi sözleşme teklifinin iki adet imzalı nüshası (iki nüsha da ıslak imzalı olmak zorunda).
  • Kimlik Tespiti : Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Düzenli Gelir Tespiti : Son aya ait gelir belgesi
  • Banka ile ilişkinin tespiti : Kredi tutarının transfer edileceği hesabınıza ait IBAN numarasını gösteren belge (hesap ekstresi, dekont, hesap cüzdanı fotokopisi gibi). Her ne kadar ürünün adı Nakit Kredi olarak geçse de kurumsal yapısı olan her finansman kuruluşu gibi KrediVer de kredinizin onaylanması durumunda onaylanan kredi tutarını çalıştığınız bir bankanın hesabına yatıracaktır. Parayı elden nakit alamazsınız.
  • Son aya ait adınıza düzenlenmiş fatura (elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi) veya ikametgah belgesi (ikametgah tespiti artık her türlü finansal işlem yapan gerçek kişi için istenmektedir).