Societe Generale KrediVer Nakit Kredi Başvurusu Yapmadan Önce…
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 01 Nisan 2015

Yukarı dön

Yukarı

Societe Generale KrediVer Nakit Kredi Başvurusu Yapmadan Önce…

Editör | Son güncelleme: 17 Ocak 2011

EK GELİR elde etmek ister misiniz?

KrediVer, yakın zamanda Türkiye’de faaliyete geçen Fransız Société Générale Bankası’nın doğrudan son tüketiciye, ticari kullanım amacı dışında tüketici kredisi çözümleri sağladığı markanın adı. Société Générale, yaklaşık 20 senedir ülkemizde kurumsal bankacılık alanında faaliyet gösterirken, 2007 yılının sonlarına doğru tüketici finansmanı alanında da faaliyetlerine başladı.

KrediVer‘in organizasyonunu orta ve dar gelirli tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırdığını görünce, bu hizmetten faydalanmak isteyecek okuyucularımıza fikir vermesi açısından ulaştığımız bilgileri paylaşmak istedik.

KrediVer’in hedeflediği kitle göz önüne alınınca kredi değerlendirme sürecinde bankalardan daha sıkı politika izleyeceklerini düşünmek yanlış olmaz. Bu nedenle KrediVer Nakit Kredi başvurusu yapmayı düşünen tüketicilerin başvurularını yaparken istenen belgeleri eksiksiz olarak temin etmeleri, sürecin herhangi bir aksilik yaşamadan tamamlanması açısından kritik önem taşıyacaktır.

Krediver şu an için orta ve dar gelirli tüketicilere Nakit Kredi isimli tek bir ürün sunuyor. Web siteleri www.krediver.com ulaşabildiğimiz bilgilerden nakit kredi tutarlarında üst sınırın 10.000 YTL olduğunu görüyoruz.

Kredi faiz oranlarına baktığımızda aylık 1,79 civarında olduğunu gördük. Bu bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredilerinin piyasa ortalamasının biraz üstünde olsa da gayet mantıklı bir oran. Sadece oran olarak baktığımızda bankaların daha avantajlı oranlar sunduğunu görüyoruz ancak bankalar ile muhattap olduğunuzda karşınıza çıkan dosya masrafı gibi ek maliyetler söz konusu. Kredinizden %2 ila %3 komisyon kesilmesine razı olursanız, yani bankanın size verdiği krediden belli bir oranda kesinti yapmasına onay verirseniz, oranlar 20 baz puan (yıllık 1.69’dan 1.32’ye) düşebiliyor. Gerçi KrediVer’den kredi alırsanız faiz dışı herhangi bir maliyet yansımayacağını söylersek bu tam anlamıyla doğru olmaz. Aldığımız bilgiye göre aylık geri ödeme taksitlerinin içerisinde giydirilen (her ay 25 YTL) bir işletim ücreti var. Ayrıca bir de sigorta yaptırılıyor. Bunun da aylık taksitleri +1 veya +2 YTL arttırması söz konusu. Maliyetler göz korkutabilir ancak borca ihtiyacı olan kişilerin bu ihtiyaçlarını bir bedel ödemeden temin etmelerini beklemek pek de gerçekçi olmuyor. Sorun bu maliyetlere katlanıp katlanmamak konusunda karar verirken alternatif çözümlerin maliyetlerinin ne olduğuna bakıp ona göre karar vermek.

KrediVer nakit kredi ürününü standart bir paket haline getirmiş, yani isteğe göre kişiselleştirme imkanı sınırlı. Vade en fazla 60 ay olabilirken alabileceğiniz kredinin sınırı da 10.000 YTL. Standart bir kredi paketi ürünü ilk bakışta cazip gelmese de, onay sürecinde sağladığı pratiklik ve sürat açısından gayet mantıklı bir seçim.

Kimler KrediVer Nakit Kredi başvurusu yapabilir?

18- 65 yaş arası düzenli ve belgelenebilecek gelir sahibi tüm Türk vatandaşıysanız, KrediVer için başvurabilirsiniz.

KrediVer web sitesinde bahsi geçmemiş ancak başvuru sahiplerinin geçmiş kredi performanslarının sorunsuz olması da önemli bir kriter olacaktır. Kredi veren kurumların kredi politikalarını bilmemize imkan yok ancak KrediVer tarafından hedeflenen müşteri segmenti göz önünde alınınca başvuru sahiplerinin kredi kartları veya kredi borç ödemelerinde yaşanan seyrek gecikmelerin çok büyük sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. “Seyrek” tanımına açıklama getirmek gerekirse arka arkaya olmamak şartıyla senede azami 3 defa gecikmeye girmiş tüketicileri kastediyoruz. 12 ayda 5 kere gecikme yaşayan tüketicilerin borç geri ödeme disiplini veya mali yapısı hakkında bir sorun olabileceğini işaret etmesi nedeniyle başvurunun sonucunu olumsuz etkileyebileceğini düşünmek sağlıksız olmayacaktır. Öte yandan kanuni takip veya idari takibe uğramış tüketicilerin başvurdukları kredi tutarı da etkin bir rol oynasa da kabul edilme ihtimali zor gibi gözüküyor. Özellikle tekrar belirtmek isteriz kredi politikaları şirketlere göre değişir ve sonuçlarını şimdiden tahmin etmek imkansızdır.

Başvuru yapmalı mıyım ?

Sonuç olarak KrediVer orta ve dar gelir grubunda yer alan tüketicilerinin kredi kartından daha hesaplı bir borçlanma imkanı tanıması açısından nispeten küçük ancak ihtiyaç duyulan bir ürün sunmakta. Bu segmentteki tüketicileri tefecilerin elinden kurtaracak doğru, hesaplı ve standartlaşmış bir ürün ve organizasyon ile piyasaya çıkmış Fransız Société Générale Bankası’na ait Krediver markası doğru adımı atmış gibi gözüküyor. Eğer kredi kartı borcunuzu taksitlendirmeye başlayan ve her ay asgari ödemeyi gerçekleştirmeye özen göstermekle beraber bu kısır döngünden kurtulmak isteyen tüketicilerdenseniz 10.000 YTL’ye kadar finansman ihtiyaçlarınız için KrediVer doğru adres olabilir.

KrediVer’in sağladığı bu hizmetleri altyapısını yaygınlaştırıp iyi bir tanıtım kampanyası ile duyurması halinde bu konuda tanınan marka olarak tüketici finansmanı pazarında sağlam bir yer edinmesi çok yüksek bir olasılık olduğunu düşünüyoruz.

Birkaç ay içersinde Türkiye’de faaliyette bulunan tüketici finansman şirketlerinin de benzer ürünlerle aynı tüketici segmentine yönelik ürünler ile karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu konuda hazırlıkları tam anlamıyla sonuçlanmadığı için rekabet avantajını kaybetmemek amacıyla herhangi bir açıklamada bulunmaktan çekiniyorlar. Sizlere yardımcı olmak amacıyla sektörü takip ederken Türkiye’de faaliyette bulunan tüketici finansman şirketlerinin organizasyonlara gittiği duyumları bizlerin de kulağına kadar geldi. Ancak konuyla ilgili henüz herhangi bir basın açıklaması, lansman veya habere rastlamış değiliz. Örneğin Ağustos sonunda Finans Tüketici Finansmanı A.Ş. BDDK’dan kuruluş iznini aldı ancak faaliyet alanları hangi tüketicileri hedeflediklerine veya kullanıcakları kanallara dair herhangi bir bilgi edinmemiz mümkün olmadı. Sadece faaliyet izni alındığına dair kısa bir açıklama o kadar. Bir başka Fransız BNP Paribar ortaklığı olan Tüketici Finansman kuruluşu TEB CETELEM‘in de benzer bir organizasyon üzerinde geçen seneden beri çalıştığını biliyoruz ancak ne aşamada oldukları konusunda bir bilgimiz yok. Eğer çok acil kredi ihtiyacınız yoksa bir süre daha beklemek akıllıca olabilir.

nakit krediKrediver Nakit kredisine TC kimlik numaranızı 6646’ya SMS ile, 0212 444 0 646 numaralı KrediVer çağrı merkezinden telefonla , KrediVer.com üzerinden online kredi başvuru formu ile veya 2.000 YTL’ye kadar olan kredi talepleri için KrediVer şubelerinden başvuru yapmak mümkün.

Krediver şubeleri şu an için sadece İstanbul’da mevcut ancak çok yakın bir süre içerisinde İstanbul dışında da KrediVer şubelerine rastlamak mümkün olacak.

KrediVer Nakit Kredisi başvurusunda gerekli evraklar

 • Sözleşme : Krediver bireysel kredi sözleşme teklifinin iki adet imzalı nüshası (iki nüsha da ıslak imzalı olmak zorunda).
 • Kimlik Tespiti : Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Düzenli Gelir Tespiti : Son aya ait gelir belgesi
 • Banka ile ilişkinin tespiti : Kredi tutarının transfer edileceği hesabınıza ait IBAN numarasını gösteren belge (hesap ekstresi, dekont, hesap cüzdanı fotokopisi gibi). Her ne kadar ürünün adı Nakit Kredi olarak geçse de kurumsal yapısı olan her finansman kuruluşu gibi KrediVer de kredinizin onaylanması durumunda onaylanan kredi tutarını çalıştığınız bir bankanın hesabına yatıracaktır. Parayı elden nakit alamazsınız.
 • Son aya ait adınıza düzenlenmiş fatura (elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi) veya ikametgah belgesi (ikametgah tespiti artık her türlü finansal işlem yapan gerçek kişi için istenmektedir).

Facebook hesabınızla yorum yazın

 • Ziyaretci

  hayır hayır kesinlikle kara listeye bakılmıyor sadece işde çalışman önemli(enaz 1 yıl)diğer bankalar gibi değil avukatlık durumun olsada KREDİ VER kredi veriyor
  lütfen yanlış bilgilendirmeyin

  • mustafa

   kesinlikle veriyor başka bankada kredin olsun yada olmasın borcun olsun yada olmasın veriyor hatta bir güzel yanları daha var diyelim başka bir bankaya kredi borcunuz var artı kredi kartı borcunuzda var aynı bankaya krediver 30bin tl ye kadar borcu olanların borcunuda kapatıyor ki şu an çoğu bankadan daha düşük bir faiz oranları var

 • derya

  Artık bir an önce gelmelisiniz oto piyasası sizi bekliyor…

 • Ziyaretci

  Hayır vermiyor.Benim avukatlık bi durumum falan yok.Sadece gecikmelerim var.Avukatlık durumda olana bile veriyor da bana neden vermiyor o zaman.ben 4 senelik öğretmenim üstüne üstlük:(((

  • mvt prl

   ben 5 tane banka dolandırmış insanım 7 sene oldu halen ödemedim kredi verden kullandım ve borcum bitti şimdi tekrar çekecem bu banka sadece ssk nın yatıp yatmadığına bakıyor

 • uğur

  üstadım burda yanlış yorumlar yapmayın hiç bir banka veya finansal kuruluş avukatlık birine borç vermez bırakın avukatlığı gecikmesi devam eden birine dahi vermez insanları yanlış yönlendirmeyin kredi süreci hemen hemen her bankada aynı sayılır isterse yüzde 10 faizle para versin bddk diye birşey var ödemlerin düzenli olacak birincisi ve altın kural budur ikincisi bankanın görevi bireylerin borcunu kapatmak değildir banka bu işlevi görmez banka sana dar zamanda değil ihtiyacın yokken yani ödemlerine rahat bir şekilde yetiyorken para verir her bankada bu oran hemen hemen yüzde 50 dir yani ödemlerin alacağın krediyle birlikte hani halkının gelirinin yüzde 50 sini geçmemelidir sadece borç transferi yapılırken şartlar daha esnek olur böyle bir yapılandırmaya da çoğu banka yanaşmaz çünki bu bir risktir teoride olmasına karşın uygulamasını yapan banka azdır ancak iyi bir maaş ve sağlam bir kefille belki onun için arkadaşlar borçlanmayın ve ayağınızı yorganınıza göre uzatın bankalar cankurtaran değildir zor zamanlarınızda yanınızda bulamazsınız saygılar…

 • Ozkan

  Bencede kredi de karalisteye bakmıyorlar ve veriyorlar!

  Ben şahsen aldım. Çok fazla faiz bindiriyorlar cabası!

  Birde işten çıkarılınca 3 ay daha ödeme yaptım. İş bulamayınca da onlara da ödeme yapamadım.

  Sonuç orta o firmadan bir yetkili arayıp ödeme yapıp yapamayacağımı sordu. Bende işsiz olduğumu belirttim hatta iş bulursam ödeme yapabileceğimi söyledim.

  Karşı tarafın cevabı çok ilginçti ve hayatımda ilk defa duyduğum ve asla unutamayacağım cümle şu!

  "Kardeşim madem ödeme yapmayacaksın o zaman neden kredi çektin? Böbreğini,Dalağını, Ciğerini sat da öde be kardeşim" dedi!

  Eğer bir anda işten çıkarılırda ödeyemez duruma gelirseniz, bu gibi benzer durumlara hazır olun!

  Şayet o görüşmeyi telefondan kayıt etme imkamın olsaydı hesap sormasını bilirdim ama nafile siz tedbirli olun!

 • hakan

  vermiyor kardeşim olumsuz olarakcevapladılar alanlar ne yaptılarda aldılar anlamadım almak için hangi yolu denemek lazım bilen varsa anlatsınnn

 • kemal

  KREDİVER isimli kuruluşa oğlumun borcunu sordum verilen miktarı bir defada ödememe rağmen borcu yoktur belgesini alamıyorum. Telefonlara her zaman farklı kişiler çıkıyor sonuç yok.

 • abdullah

  arkadaşlar ben hiç bişey istemedim ve hiç başvuru yapmadım .Ve bugün bana SG KREDİVER adlı bi mesaj geldi.264,48 TL taksidinizin son ödeme günü ayın 21 dir diyor.mesajı okuyunca çok şaşırdım.ne yapacamı bilmiyorum.başka birinin benim bilgilerimle almış olabileceğinden korkuyorum .Adli kurumları mı bildirmeliyim.bankanın tlf’unu aradım mesai saatleri içerisinde arama yapın diyor.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevaplarınızı bekliyorum.yani nasıl iptal ettirebilirim.şimdiden teşekkürler.

 • nihal

  arkadaşlar anlaşmalı bayilerden alış veriş yaptıgınız zaman otomatikman zaten krediverden çekmiş oluyosunuz.biz vestel bayisinden bi ürün aldık.keşke almaz olaydık..sizede tavsiyem peşin para ile alın taksit yapmayın.biriktirin öle alın.vestelden ürün aldık krediverden msj geliyo nebiçim işse artık bu anlamadım.

 • nihat

  hemen hemen butun bankalar kara lıste de olup olmadıgına bakılar arkadaşlar çunki bdk denilen merkez de su faturanın duzenli öden digine bile bakılı yor örnek_ben 2 sene önce bankalara borclarımı bitirmeme ramen kara liste de oldugum için hala kredi ve kredi kartı alamı yorum arkadaşlar vatandaş ları yanlış yönledir meyin.

 • SELMA OKUMUŞ

  selam bir çogunuzun sıkıntılarını okudum ve inanamadım hiçbir banka yetkilisi sizi arayıpta böbregini dalagını sat demez şayet işten çıkarılmış birinin taksitleri donar 3 ay boyunca şahıs işe girer girmez tekrar ödeme yapılabilir ben 12 yıldır bankalarla çalışıyorum ama şimdiye kadar sizlerin anlatdıgınız konulara şahit olmadım bir banka müşterisini kaybetmemek için sert tavırlar takmaz sizlerin anlattıgınız olaylarda taşlar yerine oturmuyor kusura bakmayın ama ben sizlerin söyledigine katılmıyorum ve 19/12/2011 tarihinde sizlerin laflarınıza karşı kredi başvurusunda bulundum tlf numa gelen cevap olumlu fakat banka yetkilileri hala aramadı benim şikayetim sadece bu

 • asena

  inan selma kardeşim inaaann. ben yıllardır bankalarla avukatlarla iş yapıyorum, bunlar gibisini görmedim. anamdan babamdan duymadığım hakaretleri duydum onlardan. sen ödedikçe hocanın kazanı gibi doğurtuyorlar borcu. bir daha onların eline düşmek mi tövbeler olsunn. yurdumun bankalarına bakalım biz, fransızın eline düşenin hali böyle olur işte

 • murat

  Bu bankadan babam üniversite masraflarım için kredi çekti bilgi üni. ,gelirimiz iyiydi. 2. yıl ödemeleri sorunsuz yatırdık bitiridk. babam üç ay önce akciğer kanseri geçirdi şu an yatalak az bir zamanı var. Bankanın avukatları ölüm döşeğindeki babamı telefonla arayarak demekdiklerini bırakmadılar , anneme bağırmışlar azarlamışlar sonuçta ödeyemiyoruz artık , tehditler ucu bucağı yok insafsızlık diz boyu , okula gelip beni okuldan attırmayta kadar işi götürdüler. Bunlar insan değil

 • rummuz

  palavraaaaaaaaaaaaaa bende istedim vermediler. Baska bir bankaya 1 aylık bir gecikmem vardı

 • paul elvis