Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 17 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Banka Hesap İşletim Ücreti İtiraz Dilekçesi Örneği

| Yayın tarihi: 13 Haziran 2008

Paylaş:

Hesap işletim ücreti yasal mı” sorusuna daha önce değinmiştik. Yasal olmadığı durumlara örnek olarak, Yalova Vali Yardımcısı Şakir Özdikici’nin Yalova İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurarak kendisinden haksız yere alınan vadeli ve vadesiz hesap işletim ücretinin iadesini istediğini ve açılan davanın lehine sonuçlandığını da duyurmuştuk.

Eğer siz de bu davada olduğu gibi çalıştığınız banka ile yapmış olduğunuz hesap açım sözleşmesinde ilgili maddenin olmadığını ve bankanın hesap işletim ücretinin alınacağı ile ilgili olarak size yazılı veya sözlü hiç bir haber vermeden hesap işletim ücretini tahsil ettiğini düşünüyorsanız, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne bir itiraz dilekçesi ile başvurarak ücretin iadesini isteyebilirsiniz.

Hakem Heyetleri illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır. Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmaz. Hakem heyetlerince görevlendirilecek bilirkişi ücretleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç 3 ay içinde karara bağlanır. Kararlar, alındığı tarihten itibaren 5 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir. Hakem Heyeti kararlarının taraf ve sonuçlarını gösterir listeler, illerde il müdürlükleri, ilçelerde ise kaymakamlıklarda duyuru panolarında aylık olarak ilan edilir. Tüketici Sorunları Hakem heyetiyle ilgili daha fazla bilgiyi Çankaya Kaymakamlığı web sitesinden bulabilirsiniz.

Hesap işletim ücretine itiraz edebilmeniz için gerekli olan itiraz dilekçesini Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun web sitesinden aldık. Aşağıda vermiş olduğumuz zip dosyasının içinde bu dilekçe, Fatik Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin vermiş olduğu benzer karar örneği ve Kocaeli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vermiş olduğu dava kararı örneği bulunmaktadır. Dilekçeyi doldurup bu iki kararı ve tahsil edilen ücretlerin dekontları ile birlikte bağlı bulunduğunuz ilin Hakem Heyeti’ne bizzat veya posta yolu ile hesap işletim ücreti itirazında bulunabilirsiniz.

Banka Hesap İşletim Ücreti İtiraz Dilekçesi

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • nursel göçer

  hesabımdan hergangibi bir işlem yapmamama rağmen bendende hesap işletim ücreti ısrarla kesilmeye devam ediyor.en iyisi işi bankası hesabımı tamamen kapatmak olacak sanırım.bir daha iş bankasıyla asla çalışmayacağım.

 • serhat turan

  garanti bankası hesabımdaki 350 lilradan 38 lira kesmiş , bunu neye dayanarak kesti anlamıyorum bundan 4 ay öncede hesabımdaki 6 doları ve 4 lirayı kesmişlerdi ben bir anlam veremiyorum , aklı olan garanti bankasıyla çalışmaz .

  • omer

   kesinlikle size katılıyorum.. garanti bankası aynı uygulamayı bana da yaptı. garanti bankası ile kesinikle çalışılmaz.

   • mete

    Karşılaştığım en nankör banka o kadar işlem para akışı yaptık yaranamadık bunlardan uzak duran kurtarır

 • ahmet

  hesap işletim ücretini geri alabılıyorsunuz ben 2 senedir butun bankalardan aldım tüketici haklarına başvurarak geri alabilirsiniz

 • osman

  akbank tan telefon ile kredi almayın her cekilen sms için para alıyolar benden 2100 tl için 59 tl alındı.iptalde edilemiyo otomotik kredi kartından aylık kesilecek..

 • TANER DAĞAŞAN

  Garanti bankası hesabımdan 37 tl hesap işletim ücreti kesmiş 33 gündür arıyorum henüz bana dönmediler bende tüketici haklarına başvuracağım.arkadaşlar bu kesintiler yasal değil hakkımızı arıyalım.