Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 17 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Merkez Bankası Kredi Kaydı (Kara Liste) Sorgulaması

| Yayın tarihi: 15 Mayıs 2008

Paylaş:

Önemli not: Kara liste Merkez Bankası’ndan TBB’ye devroldu, lütfen önce “Elveda Merkez Bankası Kara Listesi, hoşgeldin TBB Risk Merkezi” başlıklı yazımızı okuyun.

Okuyucularımızdan en sık gelen soruların arasında T.C. Merkez Bankası Kara liste sorgulaması belirgin bir şekilde öne çıkmakta.

Merkez Bankası’nın; TCMB 3167 Sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun’un 9 ve 16′ncı maddeleri ile 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 44′üncü maddesi kapsamında, gerçek ve tüzel kişilere ait karşılıksız çek, negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları, protestolu senetler, kredi limit ve risk bilgilerinin yer aldığı bir veritabanı bulunmaktadır. Bu veritabanına halk arasında Merkez Bankası Kara Listesi de denilmektedir.

Merkez Bankası Kara Listesi Hakkında

Sözkonusu veritabanı bankalar ve kredi vermeye yetkili kuruluşların online erişimine açıktır.

Kredi veren kurumların kredi risk bölümleri kendilerine gelen başvuruları değerlendirirken KKB kayıtlarının yanısıra Merkez Bankası kayıtlarını da referans noktası olarak kullanmaktadırlar.

Müşterinin kredi veren kurumun kredi politikalarına uygun olup olmamasının tespiti sırasında başvuru sahibinin sağladığı kişisel ve demografik bilgilerin yanısıra bu referans noktaları da önemli belirleyici kaynaktır.

KKB kendi kayıtlarını bireysel kullanıcılara açmamaktadır. Tüketiciler bu veritabanındaki kendilerine ait bilgilere bir üye kuruluş aracılığı ile ulaşabilmektedirler. KKB kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları kampsamına girmediğinden, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kampsamına girmiyor ve dolayısıyla bu kanun kapsamında bilgi verme yükümlülüğü bulunmuyor. 1995 yılında SPK’ya tabi 11 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), SPK’ya da tabi olmadığından kayıtlara bireysel olarak ulaşılması bizim bilgimiz sınırlarında mümkün gözükmemekte.

Merkez Bankasi Kara ListesiÖte yandan Merkez Bankası bünyesinde tutulan veri tabanındaki kayıtlar T.C. Merkez Bankası’nın kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları kapsamına girmesinden dolayı, gerçek ve tüzel kişilerin kendilerine ait bilgileri talep edebilirler.

Ancak şu anda için internet üzerinden negatif kredi kaydı sorgulamasına izin veren bir yapı bulunmuyor. Bilgi edinme kanunun kapsamındaki kayıt öğrenme talepleri yazılı dilekçe ile sadece elden veya posta yoluyla kabul ediliyor.

Sicil Kaydımı Nasıl Öğrenebilirim ?

Merkez Bankası veritabanı ile ilgili kişisel kayıtlarını merak eden gerçek ve tüzel kişiler dilekçelerinde;

- Taleplerini açıkça belirtmeli,
- Şahıslarda dilekçe sahibinin kendisinin, yetkili kanuni temsilcilerinin veya açıkça yetkili kıldığı vekillerinin adı soyadı, imzası ve yazışma adresinin yer alması,
- Tüzel kişilerde yetkili kişi/kişilerin imzası ve imza sirkülerleri fotokopisinin eklenmesi,
- Vergi kimlik numarası yazılması,
- T.C. kimlik numarası belirtilmesi,
- Anne kızlık soyadı bulunması (Çek, protestolu senet, kredi limit ve risk bilgileri için gerekmemektedir.),
- İlgiliye ait geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gibi) fotokopisinin ilavesi,
- Vekaleten bilgi talep edilmesi halinde 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 27/3. maddesi gereğince pul yapıştırılmış bir vekaletnamenin aslı veya tasdikli bir örneğinin ibrazı,

gerekmektedir.

Örnek dilekçeler (PDF)

Gerçek Kişiler için:

Tüzel Kişiler için:

Dilekçenin gönderilmesi gereken başvuru adresi :

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.
İdare Merkezi
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü
İstiklal Caddesi No:10
ULUS
06100-ANKARA

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Ziyaretci

  banka benım adıma kart çıkarmış sonra bu kartın yıllık ücretını ödeyerek kapatmış ama benım sicilim karaladı hangı bankanın kartı olduğunuda
  bılmıyorum,bunu nasıl öğrenebılırım

 • TuketiciFinansman.net

  @Ziyaretci 31 Temmuz 2008 Perşembe 18:16
  Kredi veya kredi kartı için başvuracağınız herhangi bir bankadan bu konuda size bilgi verebilirler.

 • Ziyaretci

  merhabalar ben 2004′te garantiden kredi kartı almıştım.sonradan kartta birkaç ay geç ödemeden doğan bir sıkıntı olmuştu.taksitlendirmeye girdik ama ben 2. ayında hepsini kapattım ben bankalar arası orgulamada gözüküyorum madem borçum yok neden ekrandayım nasıl sildirebilirim.teşekkür ediyorum.

 • Ziyaretci

  böyle adalet olmaz olsun niyemi ben esnafım bütün iyi niyetimle ticaret yapıp kırk kanaat ailemin geçimini temin etmeye çalışıyorum devletime vergimide ödüyorum zamanzamanda mali sıkntıya düşüyoruz biliyorumki benim gibi milyonlarca insan var örnek kerdi kartınızı ödeyemediniz kara litede 5 yıl çek yazıldı 5 yıl senet protesto 5 yıl ödesende 5 yıl ödemesende 5 yıl en azından borcunu ödeyene 6 ay yada en fazla 1yıl ceza verin hiç ödemeyen belliki iyi niyetli deyil ancak biz bocumuzu çok kısa zamanda ödememize rağmen 5 yıl aldık işte adalet bu deyil ben beş yıl hiç bir işe yaramaz bir esnafım bundan sonra ne yaparım hırsızlık arsızlık aklınıza ne gelirse devlete 3 kuruş borcum olsa her şeyime haciz koyuyor koyar devlet hakkını alır bunu yaparken benim devletim bana 5 yıl ceza verene kadar hakkımı korumalı art niyetliysem 5 yerine 10 yıl 20 yıl beni kara liste yapsın devlet büyüklerimize seslenmek istiyorum ve diyorumki bu sistem küçük esnafı ortadan siler sildi zaten benim gibi 5 yıl kara liste ceası yiyen insanların çoğu psikolojik olarak kendisinin yaşayan bir ölü olduğunu biliyor ALLAH rahmet eylesin

  • ismail

   evet kardeşim böyle adaletinde devletinde söz bulamıyorum diyecek gelir zorla kart verirler sokakta kart dagıtırlar milletin iliğine kadar alırlar ve 5 yıl ne b.yerse yesin derler bumu adalet bende düştüm ALLAH Düşürmesin kimseyi bütün bankalar aynı akbankı denizi degil hepsi aynı halt uzak durun ben 4 yıldır hiçbir bankayla calışmıyorum lanet olsun postaneyle calışıyorum cok memnunum havale ucuz her imkan var bankamatikler bile var artık ptt nin
   size ptt yi tavsiye ederim memnun kalırsnız bırakın şu lanet olası bankaları

 • TuketiciFinansman.net

  @Ziyaretci // 21 Ağustos 2008 Perşembe 14:10
  Borcunuzu kapattıysanız borcun durumu ile ilgili güncelleme kaydı Garanti Bankası tarafından KKB’ye girilmiştir. Bu konuda bir sorun olmaması lazım. Bu kayıtlar sizin borç ödeme performansınızı gösterdiği için “borç kapandı silinsin” gibi bir mantık bulunmuyor malesef. Daha sonra bankalar ile bir sorun yaşamadıysanız tekrar kredi veya kredi kartı almanızda bir sorun yaşanmaması lazım. İçinde bulunduğumuz dönemde kredi ve kredi kartı veren kuruluşlar politikalarını sıkılaştırdıkları için başvurunuzu olumsuz değerlendirebilirler. Bunun önüne geçmek için başvurunuzu yaparken şu an çalıştığınız bankalara öncelik vermeniz uygun olur. Daha önce sorun yaşadığınız bankadan borcunuzu kapattığınıza dair bir belge varsa bu belgeyi de başvurunuza eklemeniz sizin için olumlu cevap verme ihtimalin arrtıracaktır.
  KKB kaydına gelince; banka borcun kapandığına dair düzeltme yapmadıysa bunu bankadan talep edebilirsiniz ancak silinmesi söz konusu değil.