Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 15 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Merkez Bankası Kara Listesi Nedir?

| Yayın tarihi: 21 Eylül 2007

Paylaş:

Önemli not: Lütfen öncelikle kara liste ilgili tüm sorunlarınızı cevaplamaya çalıştığımız “Kara Listede miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim ?” başlıklı yazımızı okuyun.

T.C. Merkez Bankası kişiler ve kurumlar bazında sorunlu bireysel krediler, çek ve senetler ile ilgili bir veritabanına sahiptir. Bu veritabanı yine aylık olarak bankaların göndermiş olduğu bilgiler nezdinde oluşturulur ve güncellenir.

Sorunlu olmuş bireysel krediler, yazılmış veya düzeltme hareketi görmüş çek bilgileri veya protesto edilmiş senet bilgilerinin tamamı bu veritabanında yer alır. Bankalar kredi değerlendirme sürecinde bu veritabanını sıklıkla kullanmaktadırlar.

Ancak kredi ve kredi başvuruları sırasında referans alınan bir başka kaynak daha vardır. Bu ikinci kaynak KKB kayıtları (bkz. Kredi Kayıt Bürosu) olarak geçer.

Merkez Bankasi Kara ListesiHalk arasında kara liste olarak tabir edilen kayıtlar, bu iki ayrı kurum tarafından oluşturulmuş veritabanlarından meydana gelmektedir.

Kara liste ile ilgili “kara listede miyim, kara listeden nasıl çıkabilirim” gibi tüm sorularınıza yanıt alabileceğiniz yeni bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • mehmet akyazı

  üç yıl önce bir gecikmeden dolayı kara listeye alındım. daha sonra kartımla ilgili hiç bir sorun yaşamadım. kara listeden kaydımın silinmesini isteyebilirmiyim

 • TuketiciFinansman.net

  @mehmet akyazı 26 Temmuz 2008 Cumartesi 16:30
  Sayın Akyazı , “Kara listeye alınma” daha çok halk arasında kullanılan bir terimdir. KKB’de kredi performansında sorun yaşanan müşterilerin bilgileri ve bu sorunların akibeti hakkında bilgi bulunmaktadır. Eğer borcunuzu kapattıysanız ve bahsettiğiniz şekilde bir sorun yaşamadıysanız bunun sizin kişisel kredibilitenize olumsuz bir etkisinin olacağını düşünmüyoruz. Malesef kredi geri ödeme performansı ile ilgili bu kayıtların silinmesi 5 seneden önce mümkün değildir. Kaydın yanlış veya eksik olması durumunda güncellenmesi için kaydı yaratan bankaya başvurabilirsiniz ancak silinmesi için başvuramazsınız.

 • Hulya

  Merhaba,
  6 yıl önce yaşadığım ancak ödemesini yaparak sonuçlandırdığım bir kredi borcum, 6 yıl sonra bana engel çıkartıyor. Bu 6 yıl içersindede kullandığım bireysel kredim oldu. Geri ödemesi düzenli yapıldı. Nevarki şuan bir bankadan talep ettiğim bireysel kredi bana 6 yıl önceki sorundan dolayı red cevabı ile geri dönüyor. Anlam veremediğim bu kargaşanın aydınlanması için ve özellikle halk dilinde söylenen Kara Listenin aydınlanması için ilgilerinizi bekliyorum.

  F.Hülya Günal ELDEM

 • TuketiciFinansman.net

  @Hulya//14 Ağustos 2008 Perşembe 12:38

  Hülya Hanım;
  Size yardımcı olacağına inandığımız çözüm biraz karışık ama neticeye ulaşmanıza imkan vereceğine inanıyoruz. Öncelikle hangi bankadan düzenli ödemeler yapıp krediinizi bitirdiniz ise o bankadan yazı alıp kredi başvurusunda bulunduğunuz bankaya vermeniz gerekiyor ve malesef bu kadar da yeterli değil. Aynı zamanda 6 yıl önce kredi kullandığınız sorun yaşadığınız ancak sonra borcunuz ödediğiniz bankadan kaydın düzeltilmesini talep etmeniz gerekiyor. Böylelikle hem önünüzdeki sorun hemde gelecekte yaşamanız muhtemel sorunların önüne geçmiş olursunuz.

 • Nadir

  3 gün önce arkadaşımın hesabından İsme EFT ile kredi kartı borcumu ödedim.fakat başka kartlarımdan dolayı takipteydim.paranın banka hesabından çıktıgını ama benim kart borcumu ödemediğini yanai benim bankamda ödemenin gözükmedigini ögrendim.bu paraya el konuslmu olabilirmi?