Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 24 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

Kredi Skoru nedir? Kredi Skoru Tanımı

| Yayın tarihi: 21 Eylül 2007

Paylaş:

Kredi skoru, kredi için başvuru yapan kişinin veya kuruluşun kredi alma yeterliliğini ölçen bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemine etki eden elementler, kredi başvurusunda bulunan kişinin sistem içindeki tüm kredi faaliyetlerini göz önünde bulundurur. Bu faaliyetlerle; kişinin kaç adet ve tutarda kredi / kredi kartı kullandığı veya kefil olduğu, kaç adet ve sıklıkta kredi / kredi kartı için başvuruda bulunduğu, ödeme davranışlarının ne olduğu, geliri, demografik bilgileri gibi ekonomik durumundan tutun da sosyal durumuna kadar genişleyen bir spektrumda puanlama yapar ve kredi başvurusunda bulunanın ödeme yada ödememe olasılığını bir puan olarak verir.

Yurtdışında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde kişiler kendileri ile ilgili olan bireysel kredi skoruna belirli bir ücret ödeyerek ulaşabiliyor ve sistemde kendi kredibilitelerini öğrenebiliyorlar.

Türkiye’de böyle bir uygulamaya henüz geçilmiş değil. Genel olarak tek kredi skoru üreten kurum Kredi Kayıt Bürosu’dur ve sadece kendi üye kurumları ile bu skoru paylaşır. Bunun dışında kurumlar kendi içlerinde de kredi skorları üretmektedirler. Bu skorlama sistemlerini ise kendi kredi değerlendirme süreçlerinde kullanırlar.

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Ziyaretci

  Kapanan kayıtlar size müracat olmazsa açık görülüyor.Sizi bankalardan bilen personel sayısı%3
  AYRICA kredi kartına gecikmeli yatan miktar sizde hala yatmadı görülüyor.Bankalar para gecikince hemen size bildiriyor ama ödeme yapılınca bildirmeyi unutuyorlar,otomatik bildirim programı ödeme yapınca yok,bukonuda ceza da var ama kontrol eden yok galiba.4 yıl önce ödenen para yeni bildirildi,size ulaşamayan yandı.Ulaşanların problemi birkaç günde çözülüyor .Ayrıca maaşımızı aldığımız banka menfi-kapanmış kaydınız varsa kredi için çok zorluk çıkartıyor,sanki maaşını kendisi vermiyor ,zaten maaştan kesilmesi talimatı veriliyor bu konuda üye bankaları ikaz ederseniz,işlemler hızlanır,kimse madur olmaz iyi çalışmalar,bankada bizim,müşteride bizim,borcunu faiziyle ödeyeni madur etmesinler,1 suçtan 2 ceza olmaz

 • Ziyaretci

  Ziyaretci arkadaşım burada bahsettiğin “siz” kim banka personelinin %3 ü neyi kimi biliyor bir kurum adı vereydin ya

  ben senin bahsettiğin durum içindeyim maaşı aldığım banka kredi talebimi geri çeviriyor şu siz diye bahsettiğin ne olduğunu anlarsam onlara görüşmeyi umuyorum şu siz diye bahsettiklerin kim ?

 • Temiz Kredi

  KKB’nin kredi skoru 800 – 2200 arasi bir rakamdir. Yazida da belirtildigi gibi, kredi skorunu hesaplayan formul icinde bir cok faktor vardir. Hatta bu faktorlerin sayisi 40 kadardir.

  Kredi skorunu yukek tutmak isteyen kisilerin yapmasi gerekenler:

  1. Kesinlikle lekeli bilginin rapora girmesi engellenmeli. Gec odeme veya takip olmamali.

  2. Kredi kartlarinda harcama yapilirken, limitlerin en fazla %50′si kullanilmali. Yani 1000 YTL limitli bir kart kullanimi en fazla 500 YTL olmali.

  3. Kredi kartlarina geri odeme yapilirken, limitin %10-15′i kadar bir miktar borclu birakilmali. Yani 1000 YTL limitli bir kartin geri odemesi yapilirken 100 YTL borclu kalacak sekilde odeme yapilmali. Butun borc odenmemeli.

  4. Kredi kartlari gibi, aylik minimum odemeleri degisen hesaplarin yaninda, aylik odemesi fix olan hesaplar acilmali. Araba taksidi, kisiler banka kredisi gibi.

  5. Bir sene icinde en fazla 4 defa krediye basvurulmali. Kredi raporuna islenen her sorgulama kredi skorunuzu dusurecektir.

  6. Kredi kartlarinizin hicbirini iptal ettirtmeyin. Acik larak kalmalari sizin acinizdan faydali olacaktir. Kapali hesaplar uzun vadede skorunuzu negatif yonde etkiler.

  7. Fazla adres degisikligi yapmayin. Raporunuzda ne kadar cok adresiniz olursa, kredi skorunuz o kadar negatif yonde etkilenecektir.

 • banu

  MERHABA

  200 Yılında Garanti Bankasından az mıktarda kısa vadelı kredi almıstım. Taksıtlerımı duzenlı oderken cantamın çalınması ve basıma bır suru maddı sıkıntının gelmesı sebebıyle
  bankaya durumu bildirdim. Ve bır maddı acıdan duzensızlık yasadım. Dolayısla odemelerimde aksamlar oldu. Ve daha sonra onden hepsını kapattım. BU durumun herhangı bır yasal ıslem olmayacagını ve bana yardımcı oalcaklarını soylemıslerdı. Fakat oyle olmamaıs.Idarı takıp olarak bankalar bırlıgıne bıldırmısler. Odememı yapıp kredımın tamamını kapatmmama ragmen.. Tabı bu arada akbank da gecıkmemis. Boyle bır magdurıyetın ıcerısnde kredı kartımı odeyememden dolayı hemen avukata vermısler. Avukata verdıklerı ılk gun odeme yaptım. Ama malesef yınede yapacakalrını yapmıslar. Bu yıl kredı talebı ıcın bankaya gıttıgımde bana kredı veremeyceklerını soyledıler. Bu durumda karsında cok uzuldum. Ve su anda ne yapabılırm.Bu olayların uzerınden uc yıla yakın zaman gecmesıne ragmen kredı kullanamıyorum. Bu konuda ne yapmayalım? O lısteden kaydım nasıl kaybolur ve ben nasıl kredı kullanabılırım? Tesekkurler

 • TuketiciFinansman.net

  @banu //28 Kasım 2008 Cuma 23:04
  Sicil Affı ile ilgili yazımızda belirttiğimiz gibi Affın kapsamına kredi kartı kullanıcıları da girmesi durumunda sizin yaşadığınız sorun çözülebilir. Kredi başvurusu konusunda çalıştığınız bir bankanın şubesinden başvuru yaparak bu açıklamayı yapmanız durumunda küçük de olsa başvurunuzu olumlu cevaplama ihtimalleri var. Borcunuzu kapattığınızı gösteren evraklar ile tabi.